Mijenja se Kazneni zakon. Za svako ubojstvo bliske osobe dugotrajni zatvor, definirat će se i femicid

Izmjene bi se do kraja ovoga mjeseca trebale naći pred Vladom

5.1.2024., Zagreb - Forum zena SDP-a na skupu upozoravajui na sve cesce obiteljsko nasilje i losu provedbu Istanbulske konvencije u Hrvatskoj. Sudionici su citali dijelove Ustava RH, Istanbulske konvencije, Kaznenog zakona te Zakona o zastiti od nasilja u obitelji. Na skupu je, medju ostalima bio potpredsjednik SDP-a saborski zastupnik Sinisa Hajdas Doncic, predsjednica Glavnog odbora Foruma zena SDP-a saborska zastupnica Andreja Maric, saborske zastupnice platforme Mozemo! Ivana Kekin, Ursa Raukar i Jelena Milos te predsjednica stranke GLAS saborska zastupnica Anka Mrak Taritas. Photo: Neva Zganec/PIXSELL
FOTO: Neva Zganec/PIXSELL

Izmjene Kaznenog zakona, koje predviđaju uvođenje femicida kao samostalnog kaznenog djela pod nazivom Teško ubojstvo ženske osobe, trebale bi se najkasnije do kraja siječnja naći pred Vladom, piše Jutarnji list.

Sudeći prema odgovorima Ministarstva pravosuđa na primjedbe na zakon pristigle u javnoj raspravi iz redova nevladinih udruga, sudaca te pravobraniteljstava, prvotna definicija djela bit će proširena te se djelo neće odnositi na svako ubojstvo bliske ženske osobe, kao što je bilo planirano, nego na rodno utemeljeno ubojstvo ženske osobe.

Pritom će “rodno utemeljeno nasilje” biti definirano u članku 87., koji donosi značenja pojedinih izraza u Kaznenom zakonu (poput definicija zločina iz mržnje, imovinske koristi ili službene tajne), a koja će u potpunosti biti preuzeta iz Istanbulske konvencije.

Brojni suci protivnici uvođenja femicida

U članku 3. Konvencija propisuje da “rodno utemeljeno nasilje nad ženama označava nasilje usmjereno na ženu zbog toga što je žena ili koje nerazmjerno pogađa žene”. No, osim uvođenja femicida, u Kaznenom će se zakonu, proizlazi iz odgovora Ministarstva pravosuđa, mijenjati i tekst članka koji definira svako teško ubojstvo, bez obzira na spol žrtve.

Sada je u stavku 3. opisa tog djela propisano da će onaj tko “ubije blisku osobu koju je ranije zlostavljao” biti kažnjen kaznom od najmanje deset godina zatvora ili kaznom dugotrajnog zatvora. Protivnici uvođenja femicida, među kojima je i dobar dio sudaca, upozoravali su tijekom javne rasprave da s ovakvom postojećom definicijom u Kaznenom zakonu Hrvatskoj nije potreban femicid kao posebno djelo te da bi takvo djelo bilo diskriminatorno prema svim žrtvama muškog spola.

Zakonodavac je, pak, odgovorio da sudska praksa pokazuje da su suci izrazito rijetko posezali za ovom kvalifikacijom djela u slučajevima ubojstva žena, a i kad su to činili, izricali su najblaže kazne. Sada će se ta stavka podijeliti na dvije odvojene stavke te će se teško ubojstvo kao kvalificirani oblik moći počiniti na štetu bliske osobe te na štetu bilo koje osobe (ne nužno bliske) koju je počinitelj prije zlostavljao, piše Jutarnji list.