Milanović iz New Yorka: 'U regiji smo najmirniji i najracionalniji mi, Hrvatska i ova Vlada'

Milanović, Grabar Kitarović i Grlić Radman su u New Yorku zbog Skupštine UN-a

03.09.2021., Rajevo selo - Predsjednik Republike Zoran Milanovic obisao je izlozbu fotografija s vojno-granicarskih ophoda "Cuvali smo granicu na Savi", te odrzao pozdravni govor i otvorio 25. smotru izvornog stvaralastva "Raspjevana Cvelferija". Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Predsjednik Zoran Milanović trenutno se nalazi u New Yorku, gdje se uoči Opće skupštine UN-a, koja počinje sutra, susreo s predstavnicima hrvatske zajednice u tom gradu. Trebao bi se sastati i s glavnim tajnikom UN-a Antóniom Guterresom , a u utorak s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoğanom. Osim njega u New Yorku su ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman te bivša predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.

Milanović je kratko u SAD-u razgovarao s HTV-ovom Brankom Slavicom. Kako je kazao, bio je “u dilemi treba li doći” u New York. “Ozbiljnije su stvari koje se događaju kod kuće, u regiji, u susjedstvu”, rekao je.

Slično je poručio i u govoru, koji je Ured predsjednika poslao u priopćenju. Kako kaže, više od tema zastupljenih na Općoj skupštini UN-a zanimaju ga događanja u Hrvatskoj i njenom susjedstvu. “Ne mogu puno učiniti, ali kao predsjednik, moj glas se u regiji čuje, analizira se, kritizira, ali ja ću nastaviti“, rekao je Milanović.

‘Najpomirljiviji, najracionalniji smo mi, Hrvatska i ova vlada’

Milanović je kazao da je nezadovoljan razvojem situacije u regiji, ocijenivši da je Hrvatska najracionalniji akter. “Srećom nije ’90., nema opasnosti od izbijanja ozbiljnog sukoba. Međutim, mi moramo gledati što se događa u našem neposrednom okruženju, a tamo se ljudi ponašaju kao da rata nije bilo i kao da nisu naučili lekciju onoga što se događalo devedesetih godina”, poručio je.

“I u svemu tomu najmirniji, najpomirljiviji, najracionalniji smo mi, Hrvatska i ova vlada, i ja kao predsjednik, moja prethodnica. Na nama je odgovornost da taj prostor ostaje miran, siguran, da se u Hrvatskoj uredno i sigurno živi. Hrvatska je jako sigurna zemlja“, dodao je. Hrvatska, usprkos nesuglasicama na dnevnoj razini, “nikada nije bila stabilnija”, ocijenio je Milanović.

Iz EU moramo povući ‘svaki mogući euro’

Osvrnuo se i na mogućnosti korištenja europskih fondova za razvoj Hrvatske, istaknuvši da je važno povući “svaki mogući euro” te da “u protivnom Europska unija za nas nema nekog dubljeg smisla”.

Članstvom u EU-u Hrvatska je dala “dobar dio svoga legitimiteta i suvereniteta”, a samo članstvo, iako je dobro za Hrvatsku, “nije bez negativnih posljedica”. “Moramo kao mala nacija iz toga izvući maksimum za sebe, biti sebični i boriti se za svoje interese“, poručio je Milanović.

‘Vrijeme je da se počne živjeti normalno’

Hrvatski predsjednik također je ponovio svoj stav o covidu-19 i potrebi ukidanja restriktivnih mjera. “Vrijeme je da se počne živjeti normalno. Ako netko ne želi biti cijepljen, mene ne ugrožava, polazim od sebe, to bi trebalo shvatiti i početi živjeti normalno jer ovaj virus nećemo moći iskorijeniti“, kazao je.

Svoj govor okupljenima završio je riječima: “Živjela naša domovina koja je i vaša domovina! Ja vam neću reći da su vam vrata uvijek otvorena jer to je vaša kuća kao što je i moja kuća”, navodi se u priopćenju ureda predsjednika.

U New Yorku Grabar Kitarović i Grlić Radman

Inače, Grabar Kitarović će za vrijeme zasjedanja UN-a odraditi dio neformalnih sastanaka, na poziv Milanovića. “Obavljam dužnosti u području međunarodnih odnosa, sigurnosne politike i drugih elemenata u sklopu programa rada Ureda bivše predsjednice”, rekla je ranije. Kako su neki stručnjaci napomenuli u medijima ovih dana, dosad nije bilo uobičajeno da aktualni predsjednici na ovaj način surađuju s prethodnicima.

Grlić Radman nakon sastanka s predstavnicima hrvatske zajednice poručio je kako su “Hrvati u SAD-u pridonijeli međunarodnom priznanju Hrvatske i danas su njen neformalni promotor”. “Drago mi je da sam ovdje baš sa hrvatskom zajednicom. Ovdje je Crkva svetog Ćirila i Metoda koju vode hercegovački franjevci, ovdje je i poznata hrvatska škola, koja već okuplja i treće generacije”, kazao je novinarima Grlić Radman.

To svjedoči da u hrvatskoj zajednici postoji želja za očuvanjem hrvatskog nacionalnog, kulturnog i jezičnog identiteta, dodao je.

‘Širili su istinu o hrvatskoj borbi’

Hrvati su “dali veliki doprinos i prosperitet američkom društvu, svejedno ne zaboravljajući vlastite korijene, što je zapravo dvostruko bogatstvo”, istaknuo je Grlić Radman.

“Oni su naši neformalni promotori”, zaključio je, dodavši da su se američki Hrvati zalagali za priznanje Hrvatske te su “širili istinu o hrvatskoj borbi za slobodu protiv velikosrpskog agresora”.

Hrvati u SAD-u pomogli su Hrvatskoj politički, kao i humanitarno slanjem velike pomoći, poručio je šef hrvatske diplomacije. “Njihov intenzitet i ljubav nije prestala ni sada, ni nakon 30 godina hrvatske slobode”, kazao je.

O dolasku Kolinde Grabar Kitarović

Podsjetio je i da je vlada u 2020. inicirala promjenu zakona o stjecanju hrvatskog državljanstva kojim je, kako je kazao, “svim potomcima hrvatskog naroda” olakšano stjecanje državljanstva.

Na pitanje o sudjelovanju bivše predsjednice Kolinde Grabar Kitarović u aktivnostima predsjednika Zorana Milanovića za vrijeme 86. skupštine UN-a u New Yorku, Grlić Radman je kazao da podržava “sve što ide u pravcu promocije hrvatskih nacionalnih interesa”.

Grlić Radman boravi u SAD-u 19. do 25. rujna. Na Općoj skupštini UN-a sudjelovat će od 20. do 23. rujna, a na marginama tog događaja susrest će se s nizom kolega iz Europe i svijeta, priopćio je ranije MVEP.