Nekad je nužno odabrati stranu

Milanović je petljanjem oko puta u Albaniju krenuo putem Kolinde Grabar-Kitarović i Plenkovića

Postaje li i Zoran Milanović čudesni putnik po rubu sukoba interesa?

24.06.2020., Tuheljske Toplice - Predsjednik Republike Zoran Milanovic sudjelovao je na sluzbenom otvaranju Glamping villagea Termi Tuhelj. Zoran Milanovic.
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Kako i dalje ostaje neodgovoren cijeli niz konkretnih pitanja i kako navodi iz Ureda predsjednika nisu poduprti dokumentacijom koju je zatražilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, prilično je izvjesno da krećemo u novu rundu sukoba nekog od vodećih političara s neovisnim tijelom

Predsjednik Republike Zoran Milanović, odnosno njegov Ured, gadno se zapleo oko objašnjavanja puta u Albaniju, u posjet albanskom premijeru Ediju Rami. “Privatni put” (tumačenje Ureda predsjednika iz 12. kolovoza) koji se dogodio “u sklopu obavljanja predsjedničkih dužnosti” (objašnjenje iz 25. kolovoza) postao je tako materijal za rad Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, čiji se neki od najpoznatijih slučajeva upravo bila neobična inozemna putovanja državnih dužnosnika, odnosno, stranačkih izaslanstava

Bivša predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović imala je okapanja s Povjerenstvom zbog nenajavljenog odlaska u SAD krajem 2015. i početkom 2016. godine. Nikad se nije do kraja rasplelo je li se radilo o privatnom ili službenom posjetu, jer Povjerenstvu Ured predsjednice nije dostavio traženu dokumentaciju, koja je, pak, nakon što je afera već neko vrijeme buktjela, jednostavno proglašena – službenom tajnom.

Vojni helikopter i brod

S odlaskom HDZ-ove delegacije na stranački skup u Finsku stvar je bila nešto jednostavnija. Premijer Andrej Plenković više puta je nabusito isticao kako ne planira Povjerenstvu dostavljati ništa više od onog što su već dostavile stranka i Vlada, a što su u tijelu koje se bavi sukobom interesa ocijenili posve nedovoljnim.

Sad bi u to društvo mogao ući i Zoran Milanović. Nekoliko je stvari u posjetu Albaniji sporno. Od svega zapravo najmanje navodni poslovni odnos koji je Milanović imao s Ramom kao savjetnik za europske integracije. Jer, ako bi se utvrdilo da je predsjednik Republike više puta javno lagao govoreći da nije radio za Ramu, to bi bila daleko veća afera od pukog odlaska na dva dana u Tiranu ovog kolovoza i rezultirala bi potpuno razumljivom zahtjevima za – ostavkom. Nadalje, osim neobične transformacije privatnog u službeni posjet, pitanje je zbog čega je odlučeno da predsjednik u Albaniju ide vojnim helikopterom i brodom, a ne nekom komercijalnom linijom.

Gdje su dokumenti, predsjedniče?

Na kraju, više od svega kredibilitetu predsjednika Republike prijeti nedostava tražene dokumentacije Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa. Očitovanje koje je Ured predsjednika u utorak uputio tom tijelu, samo je dio onoga što su Nataša Novaković i njene kolege zatražili. Nema, dakle, putnih naloga, računa i sličnih stvari kojima se može nedvojbeno dokazati ono što se u očitovanju tvrdi te zaključiti tko je i koliko točno platio za “privatni put” koji se dogodio “u sklopu obavljanja dužnosti”.

Sva otvorena pitanja oko ovog slučaja uputili smo Uredu predsjednika iz kojeg, očito, ne kane dalje objašnjavati što je Zoran Milanović i na čiji račun radio u Albaniji. “Ured Predsjednika RH dostavio je jučer Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa i objavio sve relevantne informacije o boravku predsjednika Zorana Milanovića u Republici Albaniji”, kaže se u jučerašnjem odgovoru Telegramu.

Kako “sve relevantne informacije” iza sebe i dalje ostavljaju neodgovoren cijeli niz konkretnih pitanja i kako nisu poduprte dokumentacijom koju je zatražilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, prilično je izvjesno da krećemo u novu rundu sukoba nekog od vodećih političara s neovisnim tijelom. I da bi se društvo čudesnih putnika po rubu sukoba interesa lako moglo proširiti s predsjednikom Republike. Normalno, rekli bi cinici.