Milanović bi sad ipak smanjio plaće u javnom sektoru. Prije tjedan dana ta ideja ga je uzrujala

Kazao je i da bi mjere kojima se ograničava prava građana trebao donositi Sabor

28.03.2020., Zagreb - Predsjednik Zoran Milanovic u obilasku ostecenih objekata Medicinskog fakulteta Sveucilista u Zagrebu.
Photo: Marin Tironi/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Predsjednik Zoran Milanović danas je obišao oštećene dijelove Medicinskog fakulteta, a nakon toga i oštećenu zagradu Pravnog fakulteta i Rektorata zagrebačkog sveučilišta koji su stradali u nedjeljnom potresu. Tom je prilikom Milanović s novinarima podijelio svoja razmišljanja o koronavirusu i mjerama koje se poduzimaju da ga se suzbije, ali i o saniranju posljedica potresa.

„Sanacija štete u Zagrebu, iako to nije moja ni zakonska ni ustavna ovlast, trajat će relativno kratko ako se dobro organiziramo i donesemo zakonski okvir na nivou države i od sanacije potresa osnujemo zavod ili centralnu ustanovu po uzoru na ono što je rađeno u Dubrovniku prije 40 godina. Dubrovnik je globalno i svjetski vrjedniji, ali je sto puta manji od Zagreba. Zagreb je glavni grad Hrvatske”, kazao je.

Neke mjere je trebao donijeti Sabor

Milanović je danas reterirao; iako je do prije tjedan dana govorio kako bi smanjivanje plaća u javnom sektoru bila “smrt za sustav”, danas kaže da bi ipak bilo dobro da ih se smanji. Komentirao je Vladine antikrizne mjere i rekao kako on nije pozvan u savjet za ekonomske mjere, da mu tamo nije mjesto i da ne želi unositi pomutnju u sektorima za koje nije nadležan.

“Mjere donosi Vlada, ja ih nazivam ‘ekonomski štit’, mijenjat će se u hodu. Važno je onima koji su na vjetrometini poslati poruku – tu smo uz vas. Nisu im dovoljna samo dobronamjerna obećanja”, rekao je Milanović i dodao kako misli da je tu najviše došlo do nesporazuma između Vlade i onih koji najviše pate, odnosno poduzetnika.

“Tu je prilika da se i javni sektor, 250 tisuća zaposlenih, uključi sa snošenjem tereta, da se plaće smanje za neki postotak, ali ne na minimalac, pa ćemo za šest mjeseci vidjeti kako dalje. Ne bih smanjio plaće onima koji rade bez ograničenja, ali onima koji ne rade bez ograničenja, bih”, rekao je.

Još prije tjedan dana Milanović se žestoko usprotivio smanjenju plaća u javnom sektoru. “Ja sam političar, meni možete smanjiti plaću ako će to imati simboličku ulogu, ali smanjiti minimalac u javnom sektoru, posebno minimalac u javnom sektoru, je smrt za sustav”, kazao je Milanović i dodao kako onaj tko je to predložio nije velike pameti.

Promijenio je priču

„Svakom tko je ostao bez posla, država treba osigurati minimalac“, rekao je predsjednik i iznio ideju kako da se to i realizira. „Ne možete Vladu tjerati u bezglavi deficit, ali u deficit da. Nije vrijeme za knjigovodstvo nego za vodstvo, država se ponaša odgovorno i reducira javni dug u vremenima tijekom stabilnosti da bi u trenutku krize mogla biti sposobnija i prihvatiti teret duga.

To je umjetnost upravljanja, ovo je vrijeme za zaduživanje. To su teške odluke, prema tome Vlada će morati ponuditi nešto u smislu jasnoće, a što može vlada ponuditi dalje od tri mjeseca, to ne vide ni Merkel ni Macron“, kazao je.

Odluke treba donositi Sabor

Mjere kojima se ograničavaju prava građana trebao bi donositi Sabor, a ne Stožer, smatra predsjednik. „Kada ograničavamo ljudske slobode moramo ići korak po korak. Ako smo ograničili slobodu kretanja, a jesmo, i ako smo na taj način ograničili građanima da dođu do svoga vlasništva, onda je to odluka koju mora donijeti Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom”, rekao je.

Kaže da bi on tu odluku donio jer ima povjerenja. “Uz dužno poštovanje, Stožer nije političko tijelo. Kada donese odluku da se suspendiraju ljudska prava, bilo bi dobro pitati Sabor. Ne razumijem zašto to nije napravljeno. Osim ako Sabor nije fizički spriječen da radi, mora raditi“, rekao je.

Upitan o članku 17. Ustava o ograničavanju prava zbog ratnih okolnosti ili neposredne ugroženosti jedinstvenosti države, Milanović je rekao kako je hrvatski Ustav predvidio većinu stanja u kojima se možemo naći te da ga nema potrebe mijenjati. “Dok Sabor funkcionira, nema potrebe za duetom premijer – predsjednik”, smatra Milanović.