Nekad je nužno odabrati stranu

Milanović o Danu državnosti: 'Ovo je predizborni skup, kupio si vlast žetonima pa radiš što hoćeš'

U prilično neobičnom potezu, predsjednik je najavio da misli ignorirati većinu današnjih svečanosti

Na Dan državnosti, koji se opet slavi 30. svibnja, državni je vrh u subotu položio vijence na Krematoriju i groblju Mirogoju. Predsjednici Republike, Vlade i Hrvatskog sabora Zoran Milanović, Andrej Plenković i Gordan Jandroković zajedničke su vijence položili na zajedničku grobnicu za neidentificirane žrtve iz Domovinskog rata, pred spomenikom „Glas hrvatske žrtve – Zid boli“, te pred Središnjim križem branitelja.

Predsjednici Vlade i Hrvatskog sabora, bez predsjednika Republike Milanovića, položili su vijence i na grob prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana. Predsjednik Milanović obrušio se na ovakvo obilježavanje Dana državnosti koji, prema njemu, nije primjeren. “Ovo je predizborni skup. Ja ne bojkotiram. Ovo je obećanje jedne političke garniture koji oni sad ispunjavaju. Po meni je takva zakonska odluka bojkot zdravog razuma”, kazao je. O polaganju vijenaca rekao je da je to “onaj minimum koncilijantnosti i obzira koji ću uvijek pokazati, jer to je odluka koju je donio Sabor”.

“Ali Sabor može, kako već znamo, sa žeton-većinom donijeti bilo kakvu odluku. Ja sam to govorio prije pola godine, to je moj stav i ja ga na ovaj način izdržavam. Dakle, ništa aktivno ne poduzimam protiv, ali ovakva vrsta iznude odnosno utjerivanja nečega što se naziva Dan državnosti nije dobro”.

Kupio si glasove žetonima

“Ne sjećam se da su to u programu imali ni Karamarko ni Kosor. Kupio si glasove žetonima i onda radiš to jer možeš. Doći će netko drugi pa valjda neće raditi ono što smeta pola hrvatskog naroda. Gaj koji je bio Švabo je to razumio”, rekao je Milanović koji na Mirogoju nije otišao na Tuđmanov grob. Neka mi nitko ne zamjeri, ali 30. svibnja ne mogu zvati Danom državnosti jer on to i nije”, izjavio je Milanović.

Najavio je da planira ignorirati ostatak svečanosti tijekom dana. “Dan 25. lipnja 1991. je datum o odlasku iz Jugoslavije. To je datum o referendumu o Hrvatskoj neovisnosti za koji se kaže da se s njim Hrvati nisu nikad srodili, pa će im netko to utjerati. Taj je datum prihvatljiv gotovo svim ljudima Hrvatske, onima koji su glasovali za hrvatsku neovisnost – to su 1991. bili svi građani hrvatske nacionalnosti”, kazao je. “To nije odluka o poticajima na uljanu repicu. Čestitali su mi kada sam došao Dan državnosti, ali mislim da si Hrvati ne čestitaju Dan državnosti. Ovo je moj stav i usprkos svojim stavovima sam dobio povjerenje građana. Isto mislim za povijesne uniforme. Ovo je iluzija mađarske garde. Oni su hapsili hrvatske velikaše”.

Misa za domovinu i svečani koncert

Polaganjem vijenaca počelo je cjelodnevno obilježavanje Dana državnosti u okviru kojega će se služiti sveta misa za Domovinu, održati Velika smjena straže na Trgu svetog Marka te svečani večernji koncert ispred Hrvatskog narodnog kazališta. Misu za Domovinu u crkvi svetog Blaža predvodit će kardinal Josip Bozanić. Središnja svečanost Dana državnosti započet će kratko prije podneva ispaljivanjem 30 svečanih plotuna s Medvedgrada u čast tri desetljeća hrvatske državnosti i preletom borbenih aviona MiG-21 iznad Zagreba.

Na Milanovićevu izjavio reagirao je premijer Plenković. “S jedne strane mi je žao, s druge jako čudno da predsjednik Republike ima jedan stav koji gotovo ne poštuje pozitivni zakonski okvir koji je donio Hrvatski sabor, a to je da je Dan državnosti 30. svibnja. I on bi ga trebao poštovati”, kazao je.

‘Pitajte Milanovića hoće li doći’

“Mi smo pripremili program koji će krenuti polaganjem vijenaca na Mirogoju, nakon toga je predviđena sveta misa u crkvi sv. Blaža, gdje ćemo mi biti, koliko sam čuo on tamo neće biti, nakon toga je predviđen program ovdje na Trgu sv. Marka gdje ćemo mi biti, a čuo sam da on tamo isto neće biti. Navečer će biti koncert koji se organizira ispred HNK, gdje ćemo mi biti, a čuo sam da on ni tamo neće biti. Pa njega pitajte to. Ovo što vam govorim, to je što sam dobio kao informaciju”, rekao je Plenković.

Umjesto 25. lipnja, Hrvatska ove godine, nakon gotovo dva desetljeća, Dan državnosti ponovno slavi 30. svibnja, kako je to radila i u prvom desetljeću svog postojanja. Slavi ga na 30. godišnjicu konstituiranja prvog demokratskog i višestranačkog Sabora.