Nekad je nužno odabrati stranu

Milanović o problemima u regiji: 'Vlast u Beogradu lupeta o srpskom svijetu. Bit je da se suprotstaviš'

Predsjednik je komentirao aktualne političke teme

FOTO: Screenshot N1

Predsjednik Republike Zoran Milanović danas je u Splitu, gdje je pred kamerama komentirao aktualnu političku situaciju u zemlji i u svijetu. Govorio je o rezultatima izbora u Njemačkoj, rekavši da ne očekuje veće promjene u vanjskoj politici najveće članice EU.

“Nisu to pobjede od prije 20 godina kad su Schroeder i Merkel pobjeđivali uvjerljivo. Ovo su tanke pobjede i tanki rezultati. Došlo je do novog odnosa snaga na njemačkoj političkoj sceni, koalicija će biti trostrana, vodit će je socijaldemokrati, ali neće se ništa bitno promijeniti u njemačkoj politici prema Europi ili Hrvatskoj”, kaže predsjednik.

O mandatu Angele Merkel kaže: “Dobrih 16 godina, meni je bila u dobrom dojmu. Njemačka sad očito ima orijentaciju prema umjerenim liderima i odmjerenom stilu u politici, s obzirom na sve što im se dogodilo u povijesti.”

Vlada bi se trebala angažirati oko minusa

Predsjednik se osvrnuo i na prešutne minuse u bankama, oko čega su se zadnjih tjedana oglašavali i HNB i Vlada. “Ja znam da se HNB time bavi, kao i druge banke, ali to je toliko političko pitanje da bi to trebalo biti pitanje Vlade i parlamenta. Lijepo je da se HNB o potrošačima brine, ali o Zakon o zaštiti potrošača koji bi ovo trebao regulirati donose neka druga tijela”, rekao je.

Dodao je da se HNB treba brinuti o stabilnosti banki, dok ovo pitanje utječe na stabilnost obitelji što je pitanje za Vladu. “Ali uvjeren sam da će naći neko rješenje. Ako sam ja mogao riješiti švicarski franak, ovo je sitnica”, kazao je pa dodao da je sada situacija bankama drugačija nego prije deset godine.

“I oni moraju nešto zarađivati, a sada su ti profiti manji. I njima treba dati pravac o tome što smiju, a što ne smiju. Ako ih pustite, uvest će vam naknadu za ustajanje na lijevu nogu, desnu nogu, treptaj oka…”, kazao je.

Hrvatska je sigurna

Novinari su ga pitali za novosti o šefu Vrhovnog suda, na što je Milanović rekao da novosti nema i ponovio da predlaže da izaberu kandidata kojeg je predložio, jer je dobar. Predsjednika su novinari tražili i da prokomentira situaciju na Kosovu. “Postoje stvari koje možemo i one koje ne možemo kontrolirati, postoje stvari koje ne znamo. Najopasnije su nepoznate nepoznanice”, rekao je citirajući Rumsfielda i dodao da je Hrvatska danas sigurnija nego ikada.

“Država ima vlast, a to je teritorij, od Prevlake do Piranskog zaljeva i to je velika obveza koja košta”, kazao je pa dodao da ne treba smanjivati vojni proračun. “Inače nećemo moći održavati ovo što nabavljamo. To košta, a ne plaćamo iz humanitarnih donacija nego iz zaliha. To nije samo za pokazivanje, nego, ne dao Bog, za upotrebu”, rekao je i dodao da nas situacija na Kosovu direktno ne ugrožava, ali da je pratimo.

Je li stanje na Kosovu blizu eskalacije?

“Evo, ja isto mogu pozvati na deeskalaciju, kako to radi EU diplomacija, pa ne napravi ništa. Kosovo sada možda malo tvrdoglavo traži istu mjeru”, rekao je o najnovijoj krizi u odnosima između Kosova i Srbije koja je počela kada je Srbija zabranila vozilima s kosovskim tablicama ulazak u zemlju. Kosovo je sada uzvratilo istom mjerom.

“Možda su se trebali pokriti ušima i šutjeti. Vuk na svoju ovcu pravo ima, a tiranin na slaba čovjeka”, istaknuo je hrvatski predsjednik, i nastavio: “Bit je u tome da se suprotstaviš. Vuk će uvijek zgrabiti ovcu, zato što je ovca”, rekao je predsjednik citirajući, kako je objasnio, izreku iz susjedne države.

‘Imamo neriješenu situaciju u regiji, Beograd…’

Sljedeće pitanje je bilo o popisu stanovništva, na što je predsjednik rekao: “Obaviti sve online i vjerovati da će to sve biti potpuno vjerodostojno je naivno. Opet će trebati ići od vrata do vrata, bez obzira na sve platforme”, kazao je i dodao da online sustav ima svoje limite. “Baš da nas zanima tko ima koliko vodokotlića u stanu, to je od prije Brijunskog plenuma”, dodao je.

Sljedeće pitanje bilo je o izvješću SOA-e, odnosno o porastu ekstremizma i kibernetičkim napadima. “Dobro, to neke države imaju izletničku narav, ali to nije ništa što bi ugrožavalo državu”, rekao je.

Povijest nije stala

Upitan je li zabrinut, kaže da nije, ali da je iz izvješća jasno da svijet ne miruje i da povijest nije stala. “Imamo neriješenu situaciju u regiji, Beograd, vlast koja lupeta o srpskom svijetu. Ja pozivam Hrvate da budu racionalni, ako ne žive u Hrvatskoj. Subotica je, naprimjer, 1900. godine imala 100.000 stanovnika, Split 15.000, Zagreb 60.000. Od tih 100.000 su 50 posto bili Hrvati Bunjevci. Bio je najveći hrvatski grad, ali nije opstao, bio je daleko, nije mu bilo suđeno.

Je li Subotica hrvatski svijet? Pitam. Veća je nego sve zajednice u kojima Srbi žive u Hrvatskoj. Ali, Subotica nije hrvatski svijet, ja ne mogu pretendirati na to. Tamo žive Hrvati i tada ih je bilo više nego Srba u ijednom gradu u Srbiji tada”, rekao je.

‘Nemojte tjerati Hrvate iz BiH’

Novinari su predsjednika pitali i o odlasku Angele Merkel, na što je odgovorio da Njemačka zadnjih godina nije napravila ništa po pitanju zapadnog Balkana, i da je teško donositi strateške odluke u ovakvoj situaciji. Kazao je kako imamo situaciju i u Crnoj Gori u kojoj dio političara odgovara direktno Beogradu.

“To je problem. To je članica NATO-a. Nemate takvu situaciju ni u Hrvatskoj ni u BiH. U BiH možda imamo neke preslike hrvatskih stranaka, ali kada vidite što oni govore, to je puno više civilizirano i uređeno”, kazao je.

Hrvatima u BiH je stalo do te države

Govoreći o situaciji u Crnoj Gori, Milanović je kazao da manji dio stanovnika te zemlje Crnu Goru ne želi kao državu. Potom je povukao paralelu s događajima u BiH. “Hrvati u BiH su glasali za neovisnu BiH 1992. Nemojte tjerati Hrvate iz BiH, baš zato što vide Sarajevo kao nekakav glavni grad žele svog predstavnika tamo, ali ne da im ga bira onaj tko na to pravo nema”, rekao je pa dodao da bi se zabrinuo kada Hrvatima u susjednoj državi više ne bi bilo stalo:

“Zabrinut ću se kada im bude bitno jedino tko je u Zagrebu, Mostaru, Imotskom. Oni koji rade probleme Hrvatima ne shvaćaju koliko je rješenje jednostavno. Samo je tu par osobnih ambicija koje stoje na putu. Dogovor nije daleko što se mene tiče”, kazao je.