Milanović: 'Plenković kaže da je afera AP ne-tema? To je otmica države'; Poručio srpskim tabloidima: 'Bez oduševljenja, molim'

Predsjednik je održao presicu sa slovenskom kolegicom

FOTO: Screenshot N1

Predsjednica Republike Slovenije Nataše Pirc Musar danas je u posjetu Hrvatskoj. Ona je oko 11 sati došla na Pantovčak gdje ju je dočekao hrvatski predsjednik Zoran Milanović. Nakon sastanka su izašli pred novinare. Predsjednik je uvodno kazao kako su razgovarali o temama koje se tiču dviju država i o regiji te o budućnosti inicijative Brdo-Brijuni. “Vidim ovo kao jedan vrlo lijep početak dobre suradnje koja se može razvijati u još samo boljem smjeru”, kazao je.

Zahvalio je Sloveniji na podršci za ulazak u Schengen kao i jer je predsjednica došla na obilježavanje ulaska na Bregani 1. siječnja. Pirc Musar je kazala kako su Hrvatska i Slovenija puno radile na projektu BiH i da se započeo proces pristupa njezina pridruživanja EU. O inicijativi Brdo-Brijuni je kazala da je to platforma koju bi nastavila njegovati i dalje. “Predsjednik Milanović i ja ćemo se zasigurno još čuti na tu temu nakon što posjetim i druge države regije”, rekla je. Zahvalna mu je, kazala je, jer će i dalje s njom raditi na tom projektu.

Govoreći o arbitraži rekla je da su i ona i Milanović svjesni kako dogovore treba održavati te je apelirala na obje vlade da počnu razgovarati o tom pitanju. “Dijalog je platforma koja može riješiti neriješene probleme”, rekla je. Vratila se na inicijativu Brdo-Brijuni i kazala da bi na sljedećem susretu htjela otvoriti teme koje nisu toliko političke i ideološke. “Moja tiha želja je više naglaska na mladima, koji iz regije odlaze. Te brojke su puno više u BiH, Crnoj Gori, Kosovu, Srbiji. Trebamo postati svjesni onoga što možemo učiniti da ljudima u regiji bude bolje. Politika nekad mora korak unazad, manje ideologije i u mladima vidjeti platformu koja će moći napraviti neki drugi sadržaj”, kazala je.

Nisu razgovarali o Ukrajini

Potom su počela pitanja novinara, prvo su priliku dobili slovenski mediji. Pitali su je li se razgovaralo o Ukrajini s obzirom na posljednje zapažene Milanovićeve izjave, a predsjednici je postavljeno pitanje i o špijunskoj aferi u Ljubljani, odnosno privođenju dvojice ruskih agenate, te hoće li zbog toga Slovenija slati protestnu notu Rusiji.

“Nismo razgovarali o Ukrajini. Ja možda nisam najbolji primjer ili maneken pristupa da se treba baviti samo vlastitim stvarima kad se radi o odnosima susjednih država, ali o tome nismo”, kazao je. Citirao je antički izreku “Postolaru, ne dalje od cipela” pa objasnio da je jedan slikar koji je portretirao Aleksandra Makedonskog pred sliku pustio postolara koji je primijetio da nije dobro nacrtao kopču, što je slikar prihvatio. No, postolar je zatim krenuo uočavati i druge stvari, prigovarati o izgledu Aleksandrove kose, na što je slikar presjekao i rekao: ‘Postolaru, ne dalje od cipela.”

Predsjednica je potvrdila da govora o Ukrajini nije bilo te je naglasila da se zna tko je agresor te da je stav Slovenije poznat. Govoreći o špijunskoj aferi kazala je da je sretna jer su sigurnosne službe Slovenije pomogle u razotkrivanju špijuna što, kaže, znači da rade dobro. Milanović se ubacio i dodao da je veleposlanstvo DDR-a, države od 17 milijuna stanovnika, u veleposlanstvu u Jugoslaviji imalo 220 ljudi. “Sve su to bili špijuni”, izjavio je pa ustvrdio da je iz vremena kad je vodio Vladu znao da je veleposlanstvo Rusije u Zagrebu uvijek bilo “puno rezidenata”. Nakon napada na Ukrajinu, broj osoblja je smanjen na “osnove osnova”. “To je stvarnost, njihov staff u Hrvatskoj je mali, bave se obavještajnim radom, pratimo ih i to je to, nastavit ćemo ih pratiti”, kazao je.

Milanović srpskim medijima: ‘Bez oduševljenja molim’

Potom su počela pitanja hrvatskih medija. Pitali su prvo o ogradama lijeve oporbe od njegovih izjava i hvale srpskih medija zbog predsjednikovih izjava o Kosovu. “S Vučićem se nisam čuo telefonski od kad je bila migrantska kriza 2015. Dobro je da je shvatio da prvo mora proučiti moju izjavu. Moja poruka ekipi u Srbiji kojoj ne želim pakostiti, niti ću govoriti kao Tuđman o Kosovu da je to unutarnja stvar Srbije… Znate, sukreator Seinfelda Larry David ima seriju “Curb your enthusiasm” odnosno na sjajnom prijevodu hrvatskog: “Bez oduševljenja, molim.””, kazao je.

“Želim da Srbija vidi svoju zapadnu perspektivu. Srbija je ostala bez Kosova, izgubila ga je u ratu. Ono je priznato, Hrvatska ga je priznala među prvima i uvjeravam sve državnike da to naprave kad god mogu. Nisam primijetio neku uznemirenost, a Srbija, zato sam i govorio o tome, da bi došla na Zapad, mora promijeniti neke stvari”, kazao je.

“Ovo ne govorim iz pozicije sile jer je nemam. Činjenica je da je rat u Ukrajini početak kraja jedne prividne srpsko-ruske romanse u kojoj će Srbija ostati prevarena ljubavnica. Rusija nešto pokušava u Ukrajini i Kosovo joj je šiljak u oku. Morat će ga priznati da bi legalizirala ono što radi u Ukrajini. Moraju shvatiti da su poslužili Rusiji u jednom periodu da provede neke svoje navode. Srbija će morati na neki način priznati Kosovo, što im se neće dopasti”, kazao je.

‘Netko je oteo državu i to tako funkcionira’

Ocijenio je da će kosovski premijer Albin Kurti morati dati nekakav status zajednici srpskih općina na Kosovu kao i da vidimo što se događa ako se ugovore manipulira. Kazao je da se na Kosovu radi po planu Amerike pa ocijenio da je to dobar plan. “Volio bih da to radi Bruxelles, ali nije to u stanju. To je moja poruka, bez oduševljenja, molim”, rekao je.

Uslijedilo je i pitanje o domaćoj politici i aferama za koje premijer Plenković kaže da su “ne-teme”. “Sjajan neologizam. To je tema svih tema za hrvatsko društvo. To su protupravne radnje, očito EU tužiteljstvo priprema teren pa to pušta u javnost. Na to moramo dobiti odgovore. Nezamislivo je da u mojoj Vladi dva ministra na takav način razgovaraju”, kazao je referirajući se na korespondenciju utjecajnih HDZ-ovaca koja je izašla u medije.

“Netko je oteo državu i to tako funkcionira oduvijek u Hrvatskoj. Nadao sam se i vjerovao da smo napredovali, ali nismo. Mi smo unazađeni. Ljudi smatraju da im to pripada i da nećaka mogu zaposliti u Hrvatskim šumama. To je najvažnija tema koja treba pravni epilog. Ako sud to ne prihvati kao dokaz, izazvat će bijes javnosti jer javnost zna”, kazao je. Rekao je da se ništa u ovoj zemlji promijenilo nije. “To me kao građanina obezdušuje. Mislio sam da se to događa manje, ali događa se više nego prije 20 godina”, rekao je.