Milanović poslao prilično krotko pismo šefu NATO-a. Uopće nije spomenuo veto za Finsku i Švedsku

Predsjednik se samo osvrnuo na situaciju u Bosni i Hercegovini

18.05.2022., Zagreb - Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanovic odrzao je konferenciju za medije Photo: Zeljko Hladika/PIXSELL
FOTO: Zeljko Hladika/PIXSELL

Predsjednik Zoran Milanović, koji inzistira da će blokirati na odluku o pristupanju Finske i Švedske NATO-u sve dok se ne bude izmijenjen izborni zakon u BiH, poslao je pismo glavnom tajniku NATO-a Jensu Stoltenbergu. No u njemu, kako navodi Jutarnji list, ne spominje veto ili svoju raniju najavu da će dati naputak stalnom predstavniku Hrvatske pri NATO-u Mariju Nobilu neka ne glasa za širenje Saveza, već samo izražava zabrinutost zbog situacije u BiH.

Švedska i Finska, piše Milanović u pismu koje je Jutarnji dobio na uvid, imaju snažno partnerstvo s NATO-om, a zahtjevom za punopravno članstvo, odabrali su novi strateški smjer kako bi osigurali zaštitu nacionalnih sigurnosnih interesa, motivirani ruskom agresijom na Ukrajinu. Milanović pritom također navodi kako je biti lako procijeniti njihov potencijalni doprinos euroatlantskoj sigurnosti.

Osvrt na sigurnost u BiH

Podsjećajući da je Hrvatska uvijek dijelila zabrinutost zbog ranjivosti istočnog krila NATO-a i aktivno sudjelovala u misijama, Milanović je napisao kako sada očekuje od saveznika da čuju i našu zabrinutost i da nas podrže kad je to moguće. U pismu se potom osvrće na stanje u BiH te navodi kako stabilnost u toj državi ovisi o jednakopravnosti triju konstitutivnih naroda. Jednako tako navodi da je Hrvatskoj važno da ima stabilnu susjedu te da pogoršanje situacije u toj zemlji ugrožava i sigurnost Hrvatske.

“Bili smo jako razočarani što međunarodni medijatori nisu bili uspješni oko postizanja dogovora oko izmjena izbornog zakona. Kao rezultat toga, BiH je raspisala izbore prema pravilima koja su diskriminatorna i protuustavna i prema njihovom najvišem sudu”, piše Milanović koji ujedno navodi kako većina šefova NATO-a nije svjesna tog problema koji može rezultirati ozbiljnim posljedicama i dovesti do sigurnosne krize.

“Dok razmatramo aplikaciju Finske i Švedske, tražim da ozbiljnije uzmete u obzir našu zabrinutost zbog nepostojanja izborne reforme u BiH. Nije prekasno da se preveniraju još jedni izbori koji krše prava Hrvata i da se prevenira daljnja destabilizacija zemlje”, upozorava Milanović.