Milanović: 'Slava Ukrajini je stari ukrajinski pozdrav kao i ZDS stari hrvatski, a Sieg Heil njemački. To ne želim kod nas'

Predsjednik je reagirao na ukrajinski poklič u Gradskoj skupštini u Zagrebu

FOTO: n1 screenshot

Predsjednik Republike Zoran Milanović danas je bio na svečanoj sjednici Gradske skupštine povodom Dana Grada Zagreba nakon čega je dao izjavu medijima tijekom koje je odgovarao na jučerašnje komentare premijera Andreja Plenkovića povodom Dana državnosti. Na Milanovićevu opasku da si je HDZ sam sebi napravio praznik, premijer je uzvratio da predsjedniku 90-ih godina nije bio problem slaviti isti taj 30. svibnja.

“Što je ovo, pa neka dođe u centar Zagreba i pokažnjava sve predstavnike stanara koji nisu izvjesili zastavu. Trebat će mu HDZ-ova ulična milicija za to. Nema ih toliko”, kazao je Milanović danas. Okupljene novinare je pitao i tko je na sjednici Skupštine vikao “slava Ukrajini”.

“Mučim se kao Isus da stavimo te pokliče kao ‘Za dom spremni’ sa strane. Između toga i ‘Slava Ukrajini’ nema razlike. To je jednako stari hrvatski pozdrav kao ‘Slava Ukrajini’ stari ukrajinski i ‘Sieg Heil’ stari njemački. To ne želim slušati u hrvatskim prostorima. Neka izmisle drugačiji pozdrav: ‘Slava hrvatskim braniteljima’, ‘Domovini vjerni’ i ‘Slava Hrvatskoj’. Neka maknu i Rusiju i Ukrajinu, Kijev mi je daleko, Moskva još dalje”, rekao je. Novinari su ga pitali kako komentira ZDS u Hrvatskoj.

O ZDS: ‘Ma, pitajte Plenkovića’

“Ja sam svoj point made u nekoliko navrata. To Hrvatskoj radi štetu. Jeste vidjeli da je komemoracija u Bleiburgu, ako je to nekome nešto značilo, onda postoji dosta načina da se to komemorira civilizirano, građanski, s nekim prkosom i otporom, a ne da to bude elegija za propast ustaške države. To su skužili Austrijanci i to su zabranili. Sad nema ništa. Da se samo malo pristojnije ponašalo, to je i dalje moglo biti u Austriji. Nepotrebno”, rekao je.

“Sad će za par dana godišnjica bitke na Sutjesci gdje je poginulo 3000 Dalmatinaca. Je li to antifašizam? Meni je. Protiv koga su se borili? SS divizija? Što su oni tamo radili, SS?”, pitao je. Na pitanje je li u Hrvatskoj zabranjen ZDS ili ne kazao je: “Ma, to pitajte Plenkovića.”

‘Ne plješću da ih šef ne ispegla’

Novinari su mu kazali da oporba govori kako su nagrade povodom Dana grada zaslužnim građanima dodijeljene ideološki. “Jesu, nažalost, što se znači da su pogrešno dodijeljene. Gledao sam neke koji demonstrativno nisu aplaudirali, na primjer gospođi Čavajdi. Da ga ne bi slučajno netko snimio, da ga šef ne ispegla. Dakle, kurtoazno zaplješći, kao ja Plenkoviću na otvaranju Pelješkog mosta”, kazao je.

“Ta žena je bila u groznoj situaciji, trebala joj je pomoć. E sad, pobačaj je riješen u bivšoj državi i funkcioniralo je. Ima ljudi kojima to smeta, shvatio sam to”, rekao je. Zaključio je kako u cijeloj priči oko pobačaja ima dosta zareza i upitnika, ali da je to na kraju krajeva “žensko tijelo”. Naglasio je da ne misli kako je priziv savjesti ultimativno nepravedan, ali da država mora reagirati kada je potrebno.

“Sustav to mora osigurati, uz sve moguće kontrole, propisane norme i struku, nitko tamo nije natjeran da radi nešto jer ima priziv savjesti. Okej, ali naći ćemo nekoga da to učini. Što, da natjeramo sve liječnike da to rade? To neće ići, izazvat ćemo revolt, ali postoji način da se to riješi, dođu liječnici kojima je sudbina žene ili djeteta važnija”, kazao je.