Nekad je nužno odabrati stranu

Milanović: 'Srbija ne može u EU uz optužnice protiv naših generala i takav odnos prema Rusiji'

Predsjednik je govorio na svečanom skupu u povodu 25. obljetnice završetka mirne reintegracije

15.01.2023., Vukovar - Obiljezavanje 31. godisnjice medjunarodnog priznanja Republike Hrvatske i 25. obljetnice zavrsetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja te zavrsetka mandata UNTAES-a u Hrvatskom domu. Predsjednik RH Zoran Milanovic Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja bila je veliki poduhvat hrvatske politke, bila je to pametna i humana odluka, ocijenio je u nedjelju u Vukovaru predsjednik Republike Zoran Milanović. U govoru na svečanom skupu koji je u vukovarskom Hrvatskom domu održan u povodu 25. obljetnice završetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, Milanović je ocijenio kako je odabirom procesa mirne reintegracije Hrvatska odabrala pravu stranu te je od početka pokazala dobru volju.

Odao je priznanje za mudrost “maloj skupini dobrih ljudi, među kojima treba spomenuti i prvog odnosno, što je puno značajnije, ratnog hrvatskog predsjednika Tuđmana“. Podsjetio je pritom kako je Hrvatska ponudila pobunjenim Srbima plan Z4 koji bi, kako je kazao, Hrvatsku skupo koštao, ali je odbijen u Beogradu.

Govorio je i o odnosima sa Srbijom

Dotaknuvši se odnosa sa Srbijom, ustvrdio je kako ta država ne može pretendirati na članstvo u Europskoj uniji uz odnos koji ima prema Rusiji. Iako je taj odnos prema Rusiji legitiman, on ne pridonosi ulasku u EU, Srbija o tome treba donijeti odluku. “Srbija u isto vrijeme mora znati da dok god misli dizati optužnice protiv naših generala i brigadira u mirovini zbog događaja na teritoriju treće zemlje, neće imati našu potporu i mi to ne možemo tolerirati. To je minimum povjerenja u odnosima. Zapad čeka i otvoren je”, kazao je Milanović.

Zapadu je zamjerio što se prema Hrvatskoj odnosio ponajčešće loše, ignorirajući ju. “Kada vidim saveznike u posljednjih 30 godina, vidim ih u Njemačkoj, Austriji i Mađarskoj… Prijatelja uguraš u NATO, u pet minuta, bez da ga pitaš. Prijatelja ne držiš na vatri šest ili sedam godina da bi ga pustio u schengen, a bio je tehnički spreman prije pet godina. To nije prijateljstvo”, kazao je.

Izrazio je žaljenje što na skupu nema političkih predstavnika Srba jer je za bilo kakav odnos potrebno dvoje, pozvavši ih da poštuju hrvatsku državu i ne govore da je Oluja bila etničko čišćenje. Izaslanik predsjednika Vlade, ministar obrane Mario Banožić izrazio je ponos što Hrvatska vojska danas uživa sve snažniji međunarodni ugled među svojim saveznicima i partnerima. “Hrvatsku vojsku nastavljamo činiti još spremnijom i snažnijom, a Vlada i u ovoj godini nastavlja modernizaciju i opremanje svih grana Oružanih snaga”, rekao je Banožić.

Penava: ‘Mirnoj reintegraciji nije bilo alternative’

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava poručio je kako mirnoj reintegraciji Podunavlja nije bilo alternative i zahvalio svima koji su bili dio toga procesa. “Hvala i drugoj strani, koja u današnje doba ne bi smjela biti druga strana. Trebali bi biti jedna priča. Trebalo je hrabrosti i s te strane pružiti ruku i pokazati ljudima put”, kazao je Penava dodavši kako “odgajati svoju djecu da ne vole svoju općinu, grad, županiju i državu nije dobra politika”.

Predsjednica nekadašnjeg Nacionalog odbora za uspostavu povjerenja u procesu mirne reintegracije Vesna Škare Ožbolt ustvrdila je kako je mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja i dalje najuspješnija mirovna operacija UN-a kojom su spašeni brojni životi. Prije svečanog skupa, na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata položeni su vijenci i upaljene svijeće, dok je u crkvi sv. Filipa i Jakova služena misa.