Što sad, nakon što je američki Vrhovni sud srušio povijesnu presudu kojom je bio legaliziran pobačaj?

Iz Teksasa i Missourija već su poručili da je pobačaj kod njih zabranjen

WASHINGTON, DC - JUNE 24: Abortion-rights activist Jamie McIntyre reacts to the 6-3 ruling in Dobbs v. Jackson Women's Health Organization which overturns the landmark abortion Roe v. Wade case in front of the Supreme Court on June 24, 2022 in Washington, DC. The court eliminated the constitutional right to an abortion after almost 50 years.   Nathan Howard/Getty Images/AFP (Photo by Nathan Howard / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP

Vrhovni sud Sjedinjenih Država svojom je odlukom o pitanju pobačaja otvorio vrata svakoj pojedinoj saveznoj državi da zabrani ili strogo ograniči mogućnost pobačaja, piše BBC. Godine 1973. sud je u predmetu Roe protiv Wadea presudio da trudnice imaju pravo na pobačaj tijekom prva tri mjeseca trudnoće, dok je dopuštao zakonska ograničenja i zabrane u drugom i trećem tromjesečju.

Sada je Vrhovni sud tu presudu poništio čime je državama zapravo omogućio da zabrane pobačaje i prije 12-og tjedna. Pobačaj neće automatski postati ilegalan u SAD-u – ali će pojedine države sada moći odlučivati hoće li i kako dopustiti pobačaj. Suci su pri odluci istaknuli da je presuda u slučaju Roe protiv Wade, po kojoj su pobačaji postali legalni u cijelom SAD-u do trenutka kada fetus može preživjeti izvan maternice (između 24. i 28. tjedna trudnoće), pogrešna jer američki Ustav ne spominje pravo na pobačaj.

Teksas i Missouri već zabranili pobačaj

Prema Guttmacher institutu, istraživačkoj organizaciji koja podržava prava na pobačaj, oko 40 milijuna žena u fertilnoj dobi živjet će u državama u kojima će pobačaj postati teže dostupan. Prema istom izvoru, više od 20 saveznih država poduzima korake za ograničavanje pristupa pobačaju. Neke države namjeravaju zabraniti pobačaj od trenutka začeća, dok druge uvode zabrane nakon šest ili više tjedana. Sve države dopuštaju pobačaj kako bi spasile život majke, dok će neke također dopustiti iznimke od svoje zabrane za slučajeve silovanja ili incesta. Većina je rekla da neće kazneno goniti žene zbog pokušaja prekida trudnoće, zadržavajući kazne za pružatelje usluga pobačaja i druge koji pokušavaju pomoći ljudima da pobace.

No, 13 je država za koje se očekuje da će odmah nakon ovoga zabraniti pobačaje. Ubrzo nakon presude iz Missourija su se već pohvalili da su postali prva savezna država koja je u potpunosti zabranila pobačaj. O tome je izvijestio državni tužitelj Eric Schmitt. Potom je i republikanski državni odvjetnik Ken Paxton priopćio da su pobačaji “sada ilegalni u Teksasu”. Uz te dvije države očekuje se da će isto učiniti i Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Sjeverna Dakota, Južna Dakota, Oklahoma, Tennessee, Wyoming i Utah.

U 2019. 630.000 pobačaja

Prema podacima Centra za kontrolu bolesti (CDC) u 2019. godini u Sjedinjenim Državama je obavljeno oko 630 tisuća pobačaja. Njih čak 92,8 posto obavljeno je tijekom prvog tromjesečja. Većina onih koji pobace nisu u braku, a jedna od deset žena koje pobace su tinejdžerice, dok je većina u dvadesetima.

Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da većina Amerikanaca podržava pravo na pobačaj. Aktivisti protiv pobačaja i kršćanski konzervativci desetljećima su zagovarali poništenje spomenute presude, a svake godine su u Washingtonu održavali prosvjedne skupove u siječnju. Ali preokrenuti Roe desetljećima je bio cilj aktivista protiv pobačaja i kršćanskih konzervativaca, s godišnjim marševima u Washingtonu, uključujući i siječanj ove godine.

U svibnju procurio nacrt presude

U svibnju je procurio nacrt presude u kojemu se navodilo da bi sud mogao poništiti presudu iz 1973., što je izazvalo političke sukobe. Zakon države Mississippi blokirali su niži sudovi s argumentacijom da se tim zakonom krši presuda Vrhovnog suda.

Jackson Women’s Health Organization, jedina preostala klinika za pobačaje u Mississippiju, podnijela je tužbu Vrhovnom sudu protiv zakona države Mississippi iz 2018., u čemu je imala podršku administracije demokratskog predsjednika Joea Bidena. Po tom su zakonu u Mississippiju nakon 15. tjedna dopušteni pobačaji ako postoji ugroza za majku ili “teška fetalna abnormalnost”, ali ne i u slučaju trudnoća koje su posljedica silovanja ili incesta. Vrhovni sud prethodno u slučaju Roe protiv Wadea argumentirao da pravo na pobačaj proizlazi iz ustavnog prava na privatnost.

Tisuće ljudi prosvjedovalo je u Washingtonu i drugim gradovima nakon što je procurio nacrt presude. Neki su prosvjedovali i ispred domova konzervativnih sudaca, a muškarac u Kaliforniji uhićen je s puškom, streljivom i suzavcem u blizini kuće suce Bretta Kavanaugha u Marylandu 8. lipnja, nakon čega je optužen za pokušaj ubojstva.

Promjena konstelacije u Vrhovnom sudu

Konstelacija u Vrhovnom sudu promijenila se nakon što su od 2018. dva suca s permisivnim gledištima o pobačaju, zamijenjena s konzervativcima. Sudac Anthony Kennedy, konzervativac koji je ponekad glasao s liberalnim sucima o pitanjima poput pobačaja i LGBT prava, umirovio se 2018., a zamijenio ga je Kavanaugh.

Kennedy je bio dio većine koja je 1992. potvrdila presudu Roe protiv Wadea, a 2016. je glasao protiv restrikcija pobačaju u Teksasu.

Liberalna sutkinja Ruther Bader Ginsburg umrla je 2020., a zamijenila ju je profesorica na pravnom fakultetu Amy Coney Barrett, koja je signalizirala da se protivi presudu Roe protiv Wadea.