Milošević na ispitivanju u USKOK-u, zajedno s Horvatom osumnjičen je za malverzacije s potporama

Istraga je pri kraju i USKOK mora odlučiti hoće li dići optužnicu

07.07.2022., Zagreb - Boris Milosevic s odvjetnikom Antom Nobilom stigao je u USKOK na ispitivanje Photo: Zeljko Hladika/PIXSELL
FOTO: Zeljko Hladika/PIXSELL

Bivši potpredsjednik Vlade iz kvote SDSS-a Boris Milošević došao je u USKOK dati iskaz u istrazi u kojoj je još od veljače vode godine zajedno s bivšim ministrom Darkom Horvatom osumnjičen za malverzacije s potporama za tvrtke koje na to uopće nisu imale pravo. Dodijeljeno je oko 2,6 milijuna kuna iz državnog proračuna. Svi ostali osumnjičeni već su iznijeli svoje obrane, a za Miloševića se čekalo skidanje imuniteta.

Obuhvaćen je istragom nakon što su otkrivene njegove poruke iz kojih proizlazi da je učestalo kontaktirao Anu Mandac, ondašnju Horvatovu pomoćnicu i raspitivao se hoće li tvrtke i obrti s popisa što joj ga je dao dobiti potpore namijenjene potpomognutim područjima. Mandac je to sve već i priznala.

Danima slao iste poruke

Tako joj je 10. prosinca 2018. poslao poruku s pitanjem “ima li vijesti?”, na što mu je ona odgovorila da se “radi na tome”. Dan kasnije opet ju je kontaktirao. “Ima li kakvih novosti za ovih 7?”, inzistirao je.

U isto vrijeme, načelnica Sektora za unapređivanje i razvoj poduzetništva te predsjednica povjerenstva za provedbu potpora, Danijela Žagar, javila je Ani Mandac da su “ljudi počeli nazivati”, misleći na poduzetnike koji nisu dobili potpore. “Kad im se kaže da nemaju dovoljno bodova za potpore, traže uvid u bodovnu listu. I od povjerenika za informiranje tražili su savjet kako reagirati…”, upozoravala je Danijela Žagar svoju šeficu Anu Mandac.

‘Ubili smo se da to riješimo’

Bez obzira na ta upozorenja, intervencija Borisa Miloševića evidentno je, tvrdi USKOK, uspjela. Idućeg dana, 12. prosinca 2018., opet je kontaktirao Anu Mandac pitajući “ima li novosti”, i taj put konačno je dobio odgovor koji ga je zadovoljio. Mandac mu šalje kako je “sve riješeno” te da sad treba “počastiti kavom”.

“Ma čime god”, odgovorio joj je aktualni potpredsjednik Vlade. Mandac na to komentira kako su se “ubili da to riješe”, te kako odabranim tvrtkama i obrtima može javiti da su im sredstva dodijeljena. “Ana, svaka čast!”, odgovara joj Milošević, dodajući da će im javiti. Istražitelji iz toga zaključuju da je današnji potpredsjednik Vlade s tim gospodarskim subjektima bio osobno povezan.

Milošević je kazao i kako “pretpostavlja da će ih ona sutra zvati”, na što Mandac odgovara: “sad ćemo se vi i ja dogovoriti”. Istražitelji imaju i dokaze kako poduzetnici za koje je Milošević intervenirao nisu dobili potpore prvotnom odlukom od 5. prosinca 2018. u okviru Programa mjera, već je to “učinjeno naknadno”.

Sam je birao obrte

Nakon što je obznanjeno da je obuhvaćen istragom predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac branio je Miloševića. Izjavio je kako je Milošević “ispravljao nepravde”, aludirajući očito na to da je samo htio da Srbi dobiju poticaje. No, kako proizlazi iz istrage, Milošević je osobno birao koji će to pojedinci biti.

Tako je prvo sastavio popis od 15 tvrtki, no ministar Horvat uskoro je od njega tražio da skreše listu. Stoga je Milošević Ani Mandac poslao novu tablicu sa sedam imena tvrtki i obrta: Interijeri Kabić, autoservis Edition, Ugostiteljski obrt Braco, servis Nele Turbo, Fila, Halupa i obrt Mile Zečević.

Uspoređujući novu listu s prethodnom, na koju je Milošević bio stavio 15 tvrtki, istražitelji su zaključili kako sužavanje popisa poduzetnika nije bilo utvrđeno na bilo kakvom objektivnom kriteriju poput bodova. Tako primjerice društvo Interijeri Kabić, koje je stavio na popis sedam gospodarskih subjekata, ima manje bodova od obrta Tenen i BB Elektro, koje je Milošević izbacio s liste.