Ministar Božinović sada kaže da policija nije protjerala 9-godišnje dijete bez pratnje. Izvukli smo ključno

O svemu je prvi put govorila pučka pravobraniteljica koja je prozvala MUP za nepropisno postupanje

18.09.2015., Tovarnik - Iako je granica sa Srbijom sluzbeno zatvorena, izbjeglice idalje ilegalno ulaze u RH. Granicni prijelaz Tovarnik zatvoren je za promet, ali svega 500 metara od prijelaza izbjeglice kroz polje masovno ulaze u RH i nitko ih ne zaustavlja. Po ulasku u RH prva patrola granicne policije samo ih usmjerava prema zeljeznickom kolodvoru u Tovarniku gdje je izbjeglicki kamp. 
Photo: Zeljko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović danas je poručio kako u policijskoj evidenciji nema slučaja u kojem je policija deportirala devetogodišnje dijete bez pratnje roditelja. Pučka pravobraniteljica Lora Vidović govorila je o tom navodnom slučaju prije nekoliko dana, no ministar tvrdi da se to nije dogodilo.

Novi list danas je objavio tekst u kojem pišu kako snimke termovizijskih kamera na kojima su prikazana postupanja policije prema izbjeglicama često nestaju. Konkretno, radi se o slučajevima u kojima policija nepropisno postupa prema izbjeglicama, tjera ih ili koristi nasilje, pišu.

I pravobraniteljica Vidović nekoliko je puta upozoravala na postupanja policije prema migrantima nazivajući ih nezakonitima, a zbog jednog je slučaja sve prijavila i DORH-u. Upravo o tom slučaju, kao i općenito o postupanju policije, 1. ožujka će raspravljati i saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Napravili smo pregled ovog slučaja.

1. Pravobraniteljica kaže da je MUP protjerao 9-godišnje dijete bez pratnje

Pučka pravobraniteljia Lora Vidović prošlog je tjedna gostovala na N1 televiziji. Tada je upozorila kako policija ne postupa prema djeci imigrantima onako kako bi trebala. Kao primjer je navela slučaj kada je hrvatska policija potjerala devetogodišnje dijete bez pratnje i to, kako kaže, protuzakonito. “MUP je postupio protuzakonito i protjerao dijete bez pratnje rođeno 2008. godine, umjesto da mu dodijeli skrbnika”, rekla je Vidović

2. Iz ministarstva su poručili kako policija postupa prema propisima

Ministar Božinović tada je, komentirajući slučaj protjerivanja devetogodišnjeg djeteta, kazao kako Hrvatska provodi EU politiku kada je u pitanju prihvati migranata. “Hrvatska policija provodi Ustav, zakone RH, provodi i europsku politiku u području granica, a ona je da kretanja migranta budu kontrolirana, da nema nelegalih migracija i da one budu održive”, kazao je. “To je posao koji se radi sukladno zakonima i EU preporukama, i to na održiv način. Iako se nekima čini, to nije lak posao jer za te ljude treba naći smještaj, posao i smjestiti djecu u vrtić”, rekao je Božinović.

3. Božinović danas kaže kako ne zna za slučaj protjerivanja djeteta bez pratnje

Ministar Božinović danas je nakon sjednice Vlade održao press konferenciju na kojoj su ga novinari pitali o navodnom slučaju protjerivanju devetogodišnjeg migranta bez pratnje roditelja. Kazao je kako u policijskim evidencijama nije zabilježen takav slučaj da je dijete bez roditelja deportirano. Ponovio je da je glavni ravnatelj policije tražio od pravobraniteljice pojašnjenje o čemu se radi. Na upit smatra li se odgovornim za ovaj slučaj, Božinović je postavio pitanje: “Koje dijete?” i ponovio da takav slučaj nemaju zabilježen.

4. Što se onda dogodilo?

Novi list je u svom današnjem tekstu objavio i neke detalje o devetogodišnjem djetetu kojega je policija protjerala iako je navodno bilo bez pratnje roditelja. Radi se o dječaku rođenom 2008. godine koji je bio u grupi od 38 migranata. Policija je navela da je u pratnji oca, ali kako su svi u skupini bili bez identifikacijskih dokumenata, ne zna se je li čovjek koji je tvrdio da je dječakov otac stvarno u rodu s njim. Djelatnici pravobraniteljstva smatraju da se u slučaju nije provodio zakonom propisani postupak, niti Protokol o postupanju s djecom bez pratnje. Vidović kaže i da se djetetu trebalo dodijeliti skrbnika.

5. Pravobraniteljica je o svemu poslala dopis DORH-u

Pravobraniteljica Vidović prošloga je tjedna uputila dopis DORH- u vezi jednog postupanja policije u slučaju smrti djevojčice Madine, kao i postupanja policije prema migrantima. Glavnom državnom odvjetniku Dinku Cvitanu pravobraniteljica je napisala kako traži da DORH istraži okolnosti oko smrti djevojčice Madine Hussiny koja je smtrno stradala prošlog studenog u naletu vlaka. Traži da se ispita postupanje hrvatske policije jer sumnja na zaobilaženje zakona i skrivanje dokaza.

6. Navodno nestaju snimke postupanja prema izbjeglicama

Novi list danas piše i kako snimke termovizijskih kamera koje policija inače pomno čuva, nestaju u pojedinim slučajevima policijskog postupanja prema izbjeglicama. Radi se o snimkama na kojima se navodno prikazuju suspektna postupanja policije prema izbjeglicama, odnosno slučajevi u kojima je policija nepropisno postupala. O snimkama je pravobraniteljica obavijestila i DORH, pa u svom dopisu piše: “U prethodno provođenim postupcima kada su zatražene termovizijske ili ostale snimke s točnim datumima i vremenima, obaviješteni smo o tehničkim poteškoćama zbog kojih iste nisu bile sačuvane ili dostupne.”