Nekad je nužno odabrati stranu

Ministar i šef HNB-a: 'Možda neće raditi koja kartica, bankomat... Nemojte to uzeti za zlo, opskrbite se gotovinom'

Primorac i Vujčić obratili su se javnosti nakon Nacionalne sjednice o uvođenju eura

22.12.2022.,Zagreb - Nakon redovite sjednice Vlade RH, ministar Marko Primorac dao izjavu za medije.    Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Nakon Nacionalne sjednice o uvođenju eura, javnosti su se obratili ministar Marko Primorac i guverner HNB-a Boris Vujčić. Ministar financija je ponovio da Hrvatska ulazi u europodručje te da će prvih 14 dana siječnja trajati razdoblje dvojnog optjecaja, odnosno da će građani moći plaćati u kunama, ali im trgovci povrat moraju izvršiti u eurima. Dva tjedna će se u iznimnim situacijama moći vraćati kune prilikom kupovine, ali samo u iznimnim situacijama. “To će se možda događati u ruralnim područjima”, istaknuo je ministar.

“Zamolio bih sve subjekte koji su uključeni u proces da se pripreme na vrijeme, i trgovačke lance, da osiguraju dovoljne količine sredstava. Molba za naše građane, da se opskrbe gotovinom u onom iznosu koji će im biti potreban u dan, dva dok svi bankomati ne budu funckionalni. Na očekujemo značajne poteškoće niti na tržnicama, svi subjekti uključeni u proces nisu govorili o nikakvim poteškoćama. Bitno je za naglasiti da se i u normalnim okolnostima nekad dogodi da bankomati ne rade”, rekao je ministar.

Opskrba gotovinom pri kraju

“Na tržnicama, pak, ne očekuju poteškoće. “Svi subjekti koji su uključeni u ovaj proces iskazali su spremnost, nitko nije iskazao poteškoće. Pojedine poslovne banke su već najavile da u određenom razdoblju neće možda raditi koji bankomat ili koja debitna kartica pa i ovom prilikom apeliramo na građane za razumijevanje, radi se o kompleksnom procesu i da to ne uzimaju za zlo i da naprave opskrbu gotovinom na vrijeme”, rekao je Primorac.

Guverner Vujčić je naglasio da je opskrba eurima pri kraju te da su novčanice nabavljene i distribuiraju se dalje. “Ponavljam još neka se građani opskrbe gotovinom prije 1. siječnja dobro je imati nešto gotovine. A 2. siječnja bi već sve trebalo funkcionirati normalno. Do problema može doći samo ako se na vrijeme ne opskrbi gotovinom, svi otprilike znaju koliki im je dnevni promet i koliko im treba gotovine”, kazao je guverner.

Što će biti s kunama?

Na pitanje što će biti s kunama, guverner je objasnio da su se kovanice već počele odlagati u skladište koje je dogovoreno s Hrvatskom vojskom. “Tamo će provesti tri godine jer je to razdoblje u kojem se još mogu mijenjati, nakon toga ćemo ih prodati kao sirovinu. Što se tiče novčanica, one prolaze svoj normalan put, rezat će se”, pojasnio je Vujčić.

Izjavu je dala i Irena Weber oko spremnosti maloprodajnih lanaca koji će biit jedan od ključnih kanala konverzije. “Veliki trgovački lanci su u potpunosti spremni, proveli su izmjene u softverima, proveli edukaciju zaposlenika. Pozivam sve poslodavce da se opskrbe potrebnom količinom eura kako bi proveli konverziju na najbolji mogući način. Imamo informacije da srednji i mali trgovci nisu još gotovi s procesom, zato sam ih pozvala da što prije omoguće potrebnu količinu eura. Sigurno će imati malo teži i izazovniji prelazak na euro, molim građane da budu strpljivi i da dopuste par dana ili tjedana dok se svi zajedno ne uhodamo”, kazala je.

Što se tiče deviznih računa u bankama, potvrđeno je da će naplaćivanje zatvaranja ovisiti od banke do banke, u glavnini banaka će biti bez naknada. Ali građani koji ga žele zatvoriti moraju doći u poslovnice.