Nekad je nužno odabrati stranu

Ministar je zbog koronavirusa proglasio opasnost od epidemije; evo što to znači, i još 5 novosti

Doznali smo da Hrvatska ima isplanirane mjere u slučaju zatvaranja škola

Nema novih slučajeva zaraze koronavirusom u Hrvatskoj, poručio je javnosti ministar zdravstva Vili Beroš jutros. Broj zaraženih u Hrvatskoj tako je ostao na deset. Premijer se danas malo naljutio kada je dvoje njegovih ministara, Beroš i Divjak, progovorilo o mjerama koje se pripremaju za slučaj da se zbog koronavirusa zatvore škole. Plenković je požurio napomenuti da Vlada prati situaciju te da nema potrebe ni za kakvim posebnim mjerama.

U ostatku svijeta stanje nije dobro, gdje broj zaraženih i umrlih raste u sva tri velika azijska i jednom europskom žarištu koronavirusa. Osim Italije, hrvatski susjedi su do jučer bili pošteđeni koronavirusa. Situacija se promijenila u posljednja 24 sata pa su tako jučer prvi slučajevi zabilježeni u Mađarskoj i Sloveniji, a danas u BiH. Evo pregleda posljednih novosti o koronavirusu.

1. U Hrvatskoj je stanje dobro

Ministar Vili Beroš jutros je na sjednici Vlade podnio izvješće o koronavirusu u Hrvatskoj. „Od 251 testiranih za sada je deset pozitivnih, u Zagrebu tri, u Rijeci pet, a u Varaždinu dva. Ova epidemiološka slika je obećavajuća i zadovoljavajuća jer se radi samo o tri žarišta. Radi se o importiranim bolesnicima tako da su njihovi kontakti djelovanjem epidemiološke službe ubrzo detektirani i stavljeni pod nadzor”, kazao je Beroš. Postotak pozitivnih u odnosu na broj testiranih iznosi 3,98 posto.

Beroš je popodne za Dnevnik.hr otkrio kako je proglasio opasnost od epidemije. Objasnio je da je to samo administrativna mjera koja ne označava stupanj ugroze. “To olakšava ministru da mobilizira sve resurse u zdravstvenom sustavu, po potrebi premješta infektologe i druge zdravstvene djelatnike”, istaknuo je. Ponovio je da se ne boji koronavirusa. “Klinička slika ove bolesti je u 80, pa čak 85 posto slučajeva, izrazito blaga. Od naših deset izoliranih bolesnika neki i nemaju simptome, neki imaju blage, a dvoje ima simptome blaže od simptoma gripe”, rekao je Beroš.

2. Počelo se pričati o zatvaranju škola

Prije sjednice Vlade Beroš je rekao kako epidemiološka situacija nije tako ozbiljna da bi se moglo govoriti o zatvaranju škola te da postoji niz drugih mjera spremnih za aktivaciju, bude li to potrebno. Ako situacija eskalira, reagirat će se, a osigurani su alternativni načini praćenja nastave, kazao je. Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak potvrdila je postojanje plana za takav slučaj, kazavši da će se u slučaju pogoršanja situacije s koronavirusom, nastava i u školama i na fakultetima održavati putem interneta.

Takve izjave, kojima se narušavaju dojam o optimizmu koji Vlada nastoji komunicirati kada se govori o koronavirusu, naljutile su premijera Andreja Plenkovića. On je osjetio potrebu naglasiti kako nema nikakve odluke o tome da djeca ne bi išla u školu. “Pratimo situaciju i sve što dosad poduzimamo je trezveno, razborito, transparentno i informativno, i nikakvih drugih mjera nema. Važno je da javnost to zna”, kazao je premijer. Beroš mu je odgovorio u intervjuu za Novu TV, objasnivši kako nipošto nije htio reći da se u ovom trenutku planira zatvoriti škole, nego samo da smo spremni i za taj scenarij.

3. Potvrđen je prvi slučaj u BiH

Prve oboljele od koronavirusa od jučer bilježe nama susjedne Slovenija i Mađarska, a od jutros i Bosna i Hercegovina. Ministarstvo zdravstva Republike Srpske potvrdilo je da se dvije zaražene osobe nalaze na njihovom području, piše Klix.ba. Prema riječima ministra zdravlja i socijalne zaštite entiteta RS Alena Šeranića, riječ je o muškarcu iz Banje Luke, koji inače radi u Italiji, te njegovom djetetu. Oboje su dobrog općeg stanja, kazao je ministar, dodajući kako supruga pacijenta nije pozitivna na koronavirus.

Tijekom dana je stigla vijest i o drugom slučaju zaraze otkrivenom u Sloveniji. Novi zaraženi bio je u kontaktu s prvim bolesnikom, muškarcem starim oko 60 godina koji je inficiran u Maroku, odakle je 29. veljače avionom bolestan doputovao u Veneciju. Po povratku iz Italije prvozaraženi je otišao u bolnicu, no tamo su ga uputili kući. Već tada je imao znakove bolesti, koje je najprije pripisivao ozljedi koju je prije toga zadobio u Maroku. Jučer je otišao svojoj liječnici, nakon čega je vozilom hitne pomoći upućen u Infekcijsku kliniku, gdje je nakon pozitivnog testa smješten u izolacijsku sobu.

4. Virus u svijetu ne jenjava

U svijetu je zabilječeno 95,484 slučajeva oboljelih od koronavirusa, od kojih je 15,054 izvan Kine. Smrtnih slučajeva je 3,286, od toga 271 izvan Kine. U Europi, gdje je zamjetan porast broja oboljelih, zaraženo je 4,370 osoba, a bilo je 114 smrtnih slučajeva. Zemlje koje prednjače su Italija s 3,089 bolesnika i Njemačka s 349 bolesnika, Francuska s 285 i Španjolska s 228 bolesnika. Priče o mjerama u slučaju zatvaranja hrvatskih škola vjerojatno je potaknula vijest koju je jutros objavila agencija AFP, pišući kako gotovo tristo milijuna učenika u svijetu ne ide na nastavu zbog širenje virusa.

5. Najteže je u Aziji

Broj žrtava koronavirusa u kontinentalnoj Kini premašio je granicu od tri tisuće s 31 novom smrću, objavile su u četvrtak kineske vlasti. Najmanje 3,012 osoba umrlo je u Kini (bez Hong Konga i Macaoa) od izbijanja epidemije u Wuhanu, glavnome gradu središnje pokrajine Hubei. Većina žrtava te epidemije u Kini, njih 2,305, umrla je upravo u Wuhanu. Čini se da je karantena uvedena u Wuhanu i pokrajini Hubei od kraja siječnja dala rezultate, jer zadnjih tjedana opada broj mrtvih. Međutim, broj novozaraženih je 139, što je u porastu u odnosu na srijedu, kada je bilo 119 novozaraženih.

U Južnoj Koreji, drugom najvećem žarištu zaraze nakon Kine, u četvrtak je zabilježeno 145 novih slučajeva, čime je ukupno 5,766 zaraženih od kojih je 35 umrlo. Prema posljednjim vijestima iz te zemlje, vlada razmišlja o zabrani izvoza medicinskih maski kako bi ih ostalo dovoljno za građane Južne Koreje. U Iranu, gdje su vlasti izvijestile o još 15 umrlih (ukupno 107 umrla od 3,513 zaraženih), škole se zatvaraju, kulturna i sportska događanja se otkazuju, a radno vrijeme je skraćeno u državnoj upravi. Kako bi se usporilo širenje zaraze, u Iranu su pribjegli nekim prilično neortodoksnim mjerama, poput privremenog oslobađanja 54 tisuće zatvorenika osuđenih na manje od pet godina zatvora.

6. Novi zaraženi i novi umrli u Europi

Broj zaraženih u Italiji, najvećem svjetskom žarištu, prešao je tri tisuće zaraženih i stotinu mrtvih. Prema tablici koju objavljuje John Hopkins University, u toj je zemlji do sada registrirano 3,089 slučajeva korona virusa, te 107 umrlih od zaraze. U najpogođenijim sjevernim pokrajinama u karanteni se nalazi više od 100 tisuća ljudi. Zatvorene su škole i fakulteti, otkazuju se velike manifestacije i odgađaju svi događaji na kojima bi se mogao okupiti već broj ljudi.

Uz 58 slučajeva zaraze koronavirusom, Švicarska je objavila i prvi smrtni slučaj, a radi se o 74-godišnjoj ženi s kroničnom bolešću koja se od utorka nalazila u bolnici u Lausanneu, u kantonu Vaud. Grčka javlja da je broj zaraženih koronavirusom porastao na 10, i jučer je na 48 sati zatvorila škole i zabranila javna okupljanja u tri okruga na zapadu zemlje. Njemačka je izvijestila o 109 novih slučajeva zaraze koronavirusom u samo jednom danu, čime te je ukupni broj oboljelih skočio na 349.