Evo popisa svih onih koji misle da bi premijer trebao smijeniti ministra kulture, pritisak je sve jači

Peticiju protiv Hasanbegovića dosad je potpisalo više od 1400 osoba

04.01.2016., Zagreb - U Banskim dvorima odrzana je druga sjednica Vlade Tihomira Oreskovica. Zlatko Hasanbegovic.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Izbor Zlatka Hasanbegovića za ministra kulture u novoj Vladi Domoljubne koalicije i Mosta, na čelu s Tihomirom Timom Oreškovićem, već danima izaziva polemike u javnosti, a danas se na Markovu trgu u Zagrebu okupio niz kulturnjaka, koji su na tu temu održali konferenciju za novinare te iznova pozvali Vladu da smijeni kontroverznog ministra.

Glumica Urša Raukar tom je prilikom kazala: “Ostali smo zatečeni izborom Zlatka Hasanbegovića za ministra kulture. Hasanbegović nema nikakvog iskusva u vođenju bilo koje kulturne institucije, ne poznaje mehanizme lokalne i međunarodne suradnje i iskorištavanja europskih fondova, ne poznaje komplicirani i suptilni sustav kulturnih institucija i svih segmenata kulturne proizvodnje”.

Na pitanje kako komentira prosvjed i zahtjev za njegovom ostavkom koji je danas Vladi i premijeru predala inicijativa Kulturnjaci 2016, ministar je danas kratko odgovorio: “Ništa, neka cvate tisuću cvjetova, rekao bi Mao Ce Tung.”

Protiv Hasanbegovića dosad se izjasnio niz udruga i stranaka, a na web-stranici kulturnjaci2016.org otvorena je i peticija za smjenu ministra, koju je dosad potpisalo više od 1400 osoba različitih zanimanja. Evo tko je sve pozvao na ostavku novog ministra kulture.

1. Hrvatsko novinarsko društvo i PEN centar

Hrvatsko novinarsko društvo uputilo je i prije samog izglasavanja povjerenja novoj Vladi, pa tako i ministru Hasanbegoviću, priopćenje u kojem je izrazilo zgražanje činjenicom da je takva osoba uopće mogla biti predložena za ministra.

“HND se najoštrije protivi imenovanju Zlatka Hasanbegovića ministrom kulture u novoj Vladi RH, nadležnim i za ‘discipliniranje’ nepoćudnih novinara, izražavajući zgražanje činjenicom da je takva osoba uopće mogla biti predložena za ministra u hrvatskoj Vladi”, upozorili su iz HND-a te podsjetili da je to osoba koja je u programu HTV-a izjavila kako je antifašizam, jedna od temeljnih odrednica Ustava RH, zapravo “floskula”.

“Ta skandalozna izjava Zlatka Hasanbegovića nije jedini njegov javni istup protivan temeljnim vrijednostima demokratskog društva. Taj kandidat za ministra kulture bio je svojevremeno i članom Hrvatskog oslobodilačkog pokreta (HOP), što ga je utemeljio ustaški poglavnik Ante Pavelić“, naveo je HND u priopćenju.

Nakon što je ministar izabran, HND, Platforma 112 i Hrvatski PEN centar odmah su zatražili njegovu smjenu, kao i ispriku prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka, koji je braneći Hasanbegovića kazao kako mediji protiv njega provode harangu. Sličan je zahtjev (za ministrovom smjenom) imalo i Hrvatsko društvo pisaca.

2. Platforma 112

Uoči potvrde novog ministra oglasila se i Platforma 112, koja okuplja niz nevladinih udruga. U pismu (tada još mandataru) Tihomiru Oreškoviću istaknuli su da je Zlatko Hasanbegović apsolutno neprimjerena osoba za položaj na koji ga želi imenovati.

Upozoravaju i da je apsolutno nedopustivo nijekanje vrijednosti kao što je antifašizam. Podsjećajući na ranije Hasanbegovićeve izjave kako “antifašizam nije temelj ove države već floskula koja nema utemeljenje u ustavnom tekstu”, ili “…prema salonskim apologetima, bez obzira je li riječ o konjunkturnim povjesničarima ili ‘subverzivnim’ aktivistima na jaslama državnog proračuna i multinacionalnih korporacija, osjećam samo prezir….”, drže da to pokazuje kako je osoba koja će imati moć određivati tko će u kulturi i medijima dobivati sredstva isključiva te time i nepodobna za vođenje područja u kojem je sloboda izražavanja ključna pretpostavka stvaralaštva.

hasanbegović smjena
PIXSELL

Podsjećaju i da je Hasanbegović više navrata posprdno govorio o “ideologiji ljudskih prava“ te iskazao i izraženu netrpeljivost prema zagovaranju ljudskih prava proglašavajući ga protudržavnom aktivnosšću.

Istog dana, a uoči sjednice Sabora, Platforma 112 organizirala je na Markovu trgu prosvjed protiv imenovanja nekih ministara, između ostalih i Hasanbegovića.

3. Neprofitni mediji

Mreža emancipacije E-net, u kojoj su neprofitni mediji Lupiga, Forum.tm, Tris, CroL, Slobodni Filozofski, Zarez, Radio 808, Radio Student i Nepokoreni grad, u ponedjeljak su poslali otvoreno pismo premijeru i zatražili hitnu smjenu Hasanbegovića “zbog grubog nasrtaja na medijske slobode”.

Ističu kako je ministar Hasanbegović prošlog tjedna “bez objašnjenja i mimo pravilnika, razriješio Stručno povjerenstvo za neprofitne medije i najavio reviziju ugovora koji su neprofitni mediji potpisali s Ministarstvom kulture, čime je doveden u pitanje njihov opstanak”.

“U javnosti se”, dodaju, “usto pokušava stvoriti slika da neprofitni mediji predstavljaju ‘uhljebe’ i ‘dokoličarski kulturni agitprop’ koji troši milijune kuna poreznih obveznika, što je daleko od istine”.

4. Hrvatski glumci i dramaturzi

Zbog dugogodišnjeg nezadovoljstva radom i upravom Hrvatskog društva dramskih umjetnika (HDDU), kao i zbog neslaganja s recentnim pozicijama Društva, iz te udruge istupio je velik broj glumaca, procjenjuje se više od stotinjak.

“Dana 31. siječnja poslali smo zahtjeve za ispis iz Hrvatskog društva dramskih umjetnika zbog dugogodišnjeg nezadovoljstva radom i upravom našeg Društva koje je kulminiralo posljednjim događajima. Na žalost, ne osjećamo se dijelom takvog HDDU-a i zato nam jedino preostaje da istupimo iz članstva”, stoji u priopćenju.

Ključni su razlozi nezadovoljstva način donošenja odluka, filtriranje informacija i nezauzimanje za slobodu govora, a za dio njih izravni je povod bilo pismo predsjednika HDDU-a Slavka Jurage poslano članstvu u petak 29. siječnja, nakon poziva nekih članova na očitovanje HDDU-a o peticiji protiv izbora ministra kulture Zlatka Hasanbegovića.

“HDDU je strukovna udruga – umjetnička, nevladina, nepolitička i neprofitna organizacija koja poštuje legitimno izabranu Vladu RH potvrđenu 22. siječnja 2016. u Saboru RH, i koja tijekom 25-godišnjeg postojanja samostalne RH nikada nije osporavala niti je izražavala svoj stav o izabranom ministru/ministrici kulture RH”, stoji u Juraginu pismu, u kojemu se nadalje članove podsjeća da “svako ekstremno svjetonazorsko i političko istupanje u javnosti čine isključivo u svoje ime i na svoju osobnu odgovornost”.

Više o reakcijama glumaca i samog Jurage možete pročitati OVDJE.

5. Oporba

Predsjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Gordana Rusak sazvala je sjednicu na kojoj je Hasanbegović trebao objasniti svoju odluku o smjeni Stručnog povjerenstva za neprofitne medije, no sjednica je propala jer nije bilo kvoruma, točnije, nije došla većina članova iz redova vladajuće koalicije.

Saborska oporba zatražila je nepotvrđivanje ministra kulture još na sjednici na kojoj se glasalo o novoj Vladi, a kasnije je šest članova saborskog Odbora za medije iz oporbenih redova zatražilo od predsjednika tog odbora Andrije Mikulića (HDZ) da sazove sjednicu, na kojoj bi se raspravljalo o odluci Hasanbegovića da razriješi Stručno povjerenstvo za neprofitne medije.

Na sjednicu je potrebno pozvati i ministra kulture, piše u zahtjevu koji su potpisali SDP-ov potpredsjednik Odbora Nenad Stazić te SDP-ovi članovi Davor Bernardić, Darko Parić i Damir Tomić, HNS-ov Goran Beus Richembergh i zastupnik romske manjine Veljko Kajtazi.

Sve o ovoj temi te ostalim reakcijama možete pročitati OVDJE.