Nekad je nužno odabrati stranu

Tomislav Karamarko stao u obranu kontroverznog ministra kulture, i još 10 važnih stvari o novoj aferi

Zlatko Hasanbegović raspustio Povjerenstvo za neprofitne medije

Zlatko Hasanbegović
FOTO: PIXSELL

Novi ministar kulture Zlatko Hasanbegović raspustio je Povjerenstvo za neprofitne medije bez obrazloženja, što je odmah u javnosti izazvalo velike proteste. Zatražena je i njegova smjena, a Goradna Rusak sazvala je sjednicu saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, gdje bi ministar trebao objasniti svoj potez.

1. Što je ministar učinio?

Novi ministar kulture Zlatko Hasanbegović raspustio je Povjerenstvo za neprofitne medije. To je učinio bez ikakva obrazloženja. Mima Simić, Tonči Kursar, Hajrudin Hromadžić, Zdenko Duka, Biljana Romić, Damir Hainski i Suzana Kunac dobili su odluku ministra kojom s datumom potpisa prestaje njihov angažman u Povjerenstvu.

2. Što se dogodilo uoči ukidanja Povjerenstva?

Hasanbegović je Povjerenstvo raspustio dva dana nakon što mu se otvorenim pismom obratila Željka Markić, čelnica udruge U ime obitelji.
U njemu je od novog ministra, koji je bio i aktivan član njezine udruge, zatražila da se pri dodjeli sredstava udrugama civilnog društva i neprofitnim medijima primjenjuju objektivni kriteriji, a povjerenstva koja odlučuju o tome da ne budu sastavljana po političkom i ideološkom ključu. Spomenuto povjerenstvo bilo je odgovorno za nadzor, izvještavanje i praćenje utroška javnih sredstava u neprofitnim medijima.

27.01.2016., Zagreb - Druga sjednica Hrvatskog sabora nastavljena je stankom zbog rasprave u slucaju ministra branitelja koju su trazili zastupnici koalicije Hrvatska raste. Gordana Rusak. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Predsjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Gordana Rusak PIXSELL

3. Kako su reagirali u Saboru?

Predsjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Gordana Rusak za ponedjeljak je sazvala sjednicu na koju će pozvati ministra kulture Hasanbegovića kako bi objasnio odluku o smjeni Stručnog povjerenstva za neprofitne medije. Rusak je pak novinarima u Saboru kazala kako je o smjeni Povjerenstva saznala iz medija te očekuje da će ministar na sjednici Odbora obrazložiti svoju odluku.

“O toj sam odluci doznala iz medija, ne znam detalje i upravo sam zato sazvala sjednicu, da ministar dođe i da razgovaramo o tome. Uvijek se zalažem za dijalog, uvjerena sam da ministru neće biti problem doći na sjednicu i objasniti nam svoje motive”, kazala je Rusak i dodala kako Odbor ne može ukinuti Hasanbegovićevu odluku, ali će nakon rasprave donijeti svoj stav.

4. Što je kazao sam Hasanbegović?

Hasanbegović će također krenuti u reviziju svih ugovora na temelju kojih je Ministarstvo kulture dalo određeni novac pojedinim nevladinim udrugama, ali i reviziju izvješća potrošnje tih sredstava, piše Jutarnji. Spominju se udruge Crol koja je do 24. studenoga 2015. dobila 170 tisuća kuna, Slobodni filozofski je dobio 70 tisuća kuna, Kulturpunkt 250 tisuća kuna, Mladi antifašisti 170 tisuća kuna, Mreža antifašistkinja Zagreb 70 tisuća kuna, H-alter 250 tisuća kuna, Cenzura 70 tisuća kuna, Muf 70 tisuća kuna, K zona 170 tisuća kuna, ali i mnogi drugi.

28.01.2016., Zagreb - Novoimenovani ministri dolaze na prvu sjednicu Vlade. Ministar kulture Zlatko Hasanbegovic. Photo: Robert Anic/PIXSELL
Ministar kulture Zlatko Hasanbegović PIXSELL

Ministarstvo kulture u svom je priopćenju stalo uz odluku ministra, koji je kažu, radio u skladu sa svojim ovlastima. Da raspuštanje Povjerenstva nema nikakve veze s pismom udruge U ime obitelji, potvrdio je sam ministar kulture u HAZU-u uoči početka manifestacije Noć muzeja.

To je obično savjetodavno povjerenstvo koje je završilo svoju zadaću – podijelili su novac za 2015. godinu. Sada je nova proračunska godina i slijedi potpuno novi pristup prema medijima i posebice koncepciji potpore tzv. neprofitnim medijima, izjavio je za HRT Hasanbegović. Više o svemu što je rekao ministar kulture pročitajte OVDJE.

5. Što je napravio prvi potpredsjednik Vlade?

U obranu ministra kulture na Facebooku je stao i prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko. Najavio je uvođenje transparentnog sufinanciranja medija.

“U potpunosti odbijam prozivanja, ali i podmetanja predsjednika Hrvatskog novinarskog društva gospodina Saše Lekovića koji me poziva da smijenim ministra kulture dr. Zlatana Hasanbegovića zbog najave promjene načina sufinaciranja udruga i medija.. Nitko u hrvatskoj Vladi, pa niti u Ministarstvu kulture neće paušalno ocjenjivati koja udruga ili koji mediji trebaju dobiti potporu iz proračuna i kolika će ona biti. Ova Vlada okončat će takvu dosadašnju praksu. Odluke o tome donosit će se na temelju dosadašnjeg rada medija, odnosno načina na koji su koristili dosadašnje potpore.

Ovim putem javno predlažem ministru kulture da u kriterijima za raspodjelu sredstava posebno povede računa o doprinosu udruge ili medija u demokratizaciji društva i širenju slobode javne riječi. Republika Hrvatska bit će jaka onoliko koliko su u njoj snažni mediji koji kritički pišu o vlasti. Kritika mora biti utemeljena i zasnovana na činjenicama. Kritika ne smije biti smokvin list za govor mržnje. Mediji koji žele biti izuzeti od odgovornosti za pisanje istine ne mogu očekivati da ih se u tome podržava novcem iz proračuna. Očekujem da će se HND i gospodin Saša Leković također založiti za ovakve ili slične kriterije ili da će obrazložiti što u njima ne valja”, napisao je Karamarko.

[UVODIMO TRANSPARENTNO SUFINACIRANJE MEDIJA] U potpunosti odbijam prozivanja, ali i podmetanja predsjednika Hrvatskog…

Gepostet von Tomislav Karamarko am Freitag, 29. Januar 2016

6. A što HND i Platforma 112?

Hrvatsko novinarsko društvo (HND), Platforma 112 i Hrvatski Pen centar zatražili su u petak prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka ispriku i smjenu ministra kulture Zlatka Hasanbegovića.

Predsjednik HND-a Saša Leković osvrnuo se na konferenciji za novinare na Karamarkove izjave u svibnju prošle godine u tjedniku Globus kojima je, smatra Leković, poručio da će kada HDZ dođe na vlast građani moći pričati što hoće, ali kod kuće, a ne u javnosti, te da će novinari morati podržavati vlast Domoljubne koalicije.

“Imamo ministra kulture koji je samo jedan, ali važan čimbenik u provođenju takve politike koje je najavio Karamarko. Tražimo od Karamarka da se javno ispriča novinarima i svim građanima zbog najave iz Globusa, da prestane činiti što je tada najavio i predloži predsjedniku Vlade da smjeni ministra kulture, ako on sam ne ponudi ostavku”, rekao je Leković. Kao razlog protiv Hasanbegovićeva imenovanja naveo je njegovu nekompetentnost i dovođenje u pitanje antifašizma kao jednog od temeljnih stupova hrvatskog Ustava.

PXL_290116_12562086
U HND-u održana konferencija za medije PIXSELL

7. Kakve su reakcije stranih medija na ministra kulture?

Imenovanje povjesničara i desničarskog aktivista Zlatka Hasanbegovića na mjesto ministra kulture u hrvatskoj Vladi nije prošlo nezapaženo u medijima njemačkog govornog područja. Austrijski Der Standard Hasanbegovića opisuje kao ‘povjesničara koji se divi fašističkim ustašama’, njemački Die Tageszeitung ističe njegov nacionalistički aktivizam, piše tportal.

DPA piše da je nova vlada krenula ‘s putovanjem u ideološku prošlost’ i navodi Hasanbegovića kao primjer za to. ‘Novi ministar kulture izazvao je odbijanje većine hrvatske umjetničke scene. Taj je povjesničar poznat kao tvrdolinijaš u stvarima poput ljubavi prema domovini’, piše DPA koja citira i intendanta riječkog HNK-a Olivera Frljića koji je upozorio na to da takva politika destabilizira hrvatsko društvo.

8. Što je o novom ministru kulture mislila oporba uoči izglasavanja povjerenja Vladi?

Na Markovom trgu je uoči sjednice Hrvatskog sabora Platforma 112, koja okuplja niz nevladinih udruga, održala prosvjed u kojem je izrazila nezadovoljstvo kandidatom za ministra kulture Zlatkom Hasanbegovićem. Potom je oporba na sjednici Sabora prije izglasavanja povjerenja novoj Vladi tražila od Tihomira Oreškovića da povuče Hasanbegovićevu kandidaturu, a sve zbog Hasanbegovićevih neprimjerenih istupa u javnosti, u kojima je između ostalog naveo i da je antifašizam floskula te da nije temelj hrvatske državnosti.

Oštre kritike uputio je Stazić
Oštre kritike uputio je i Stazić PIXSELL

9. Što je Hasanbegović tada odgovorio?

Zlatko Hasanbegović, izjavio je kako sve što se događa ima elemente ideološkog linča, a nema uporište u činjenicama. “Ono što me ražalostilo je to što sve ovo ima elemente jedne vrste ideološkoga linča koji nema uporište u bilo kakvim činjenicama, već u selektivnom korištenju mojih različitih izjava, koje sam davao u proteklih 10 godina u sklopu svojih historiografskih i znanstvenih istraživanja ili u sklopu javnih debata u kontekstu nekih specifičnih tema”, kazao je Hasanbegović novinarima u Saboru.

Komentirao je i svoju nedavnu tvrdnju kako antifašizam nije u izvorišnim osnovama hrvatskog Ustava te da je to floskula, a pritom je dao i vrlo čudne odgovore o Staljinu i Polu Potu. Odbacio je prozivke u Saboru da je bio u Hrvatskom oslobodilačkom pokretu, koji je nakon Drugog svjetskog rata osnovao Ante Pavelić. Više o tome pročitajte OVDJE.

10. Što se događalo sa životopisom ministra?

Na web-stranicama Sabora objavljeni su svi životopisi kandidata koje je mandatar Orešković predložio za šefove pojedinih ministarstva, pa tako i Hasanbegovićev. No, prilikom njegova iščitavanja u fusnoti dokumenta uočljivo je tuđe ime, ono Hasanbegovićeva kolege u Institutu ‘Ivo Pilar’ Mislava Gabelice. Unoseći svoje podatke čini se da je budući ministar zaboravio promijeniti i taj svojevrsni potpis na dokumentu čiji je originalni autor zapravo njegov kolega Gabelica.

11. Što je sve ministar dosad izjavljivao?

Novi ministar kulture Zlatko Hasanbegović član je takozvanog Počasnog bleiburškog voda, a aktivno je sudjelovao u organizaciji referenduma o braku u sklopu inicijative U ime obitelji. Godine 1996. prešao je iz Hrvatskog oslobodilačkog pokreta u Hrvatsku čistu stranku prava.

Po struci je povjesničar, a javnosti je do sada bio poznat po nizu kontroverznih izjava o antifašizmu, fašizmu i NDH. Jedna od njih je i ‘Antifašizam je floskula i nema ga u Ustavu’, a OVDJE možete pročitati i ostale, o čemu je Telegram pisao.