Ostojić kaže da šator iz Savske treba staviti na raspolaganje izbjeglicama

Komentirao je i pozdrav 'Za dom spremni' i otmicu Tomislava Salopeka

Ranko Ostojić
FOTO: PIXSELL

Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić komentirao je u emisiji Novi dan televizije N1 izbjeglički val u Srbiji i Makedoniji, otmicu Tomislava Salopeka, ćirilicu u Vukovaru i pismo u kojem se traži da se pozdrav “Za dom spremni” uvede kao službeni pozdrav u Oružanim snagama.

Hrvatska nema namjeru silom sprečavati ulazak izbjeglica

Ostojić je najprije objasnio da nije moguć scenarij u kojem bi izbjeglice iz Srbije bile preusmjerene u Hrvatsku.

“To nije moguće, mi imamo ugovor sa Srbijom o readmisiji. Kada bi se dogodilo preusmjeravanje, mi bismo prihvatili ljude s ozbiljnim problemima, ali bi se oni potom vratili natrag u zemlju iz koje su došli. Podignuta je uzbuna u Hrvatskoj. Mi smo ovakve izbjegličke valove imali i prije, ali se nikada nije dogodilo da su ljudi koji bježe dolazili ili prolazili kroz Hrvatsku. Spremni smo za situaciju ako dođe do izbjegličkog vala. Hrvatska nema namjeru silom sprečavati ulazak izbjeglica, ali imamo prihvatne centre za ljude koji se žele domoći drugih europskih zemalja”, rekao je Ostojić i nedefinirano odgovorio na pitanje koliki su hrvatski kapaciteti.

“Imamo centar u Ježevu, grade se još dva koja bi trebala biti gotova do kraja ove godine. U ovakvoj situaciji to se ne rješava prihvatnim centrima. Naša granična policija ima centre za prihvat izbjeglica”, rekao je.

Nikakvi zidovi ne mogu zaustaviti izbjeglički val

Ministar unutarnjih poslova prokomentirao je i prizore policijske sile nad izbjeglicama u Makedoniji. “”Hrvatska policija nema razloga da na taj način pokušava spasiti granicu. Veliki izbjeglički val koji je počeo prije tri godine, program koji je pripremila EU očito nije dovoljno dobar. Dogodilo se da su ljude iz prihvatnih centara slali u Makedoniju i došlo je do upotrebe sile. To nisu simpatične scene niti to itko voli vidjeti. Scene iz Beograda govore da, ako se dogodi val, nikakvi zidovi niti ikakva sila to ne mogu spriječiti. Treba osigurati humane uvjete i procijeniti tko je uistinu ugrožen, a tko iskorištava cijelu situaciju. Hrvatska je tu mnogo napredovala. Za ljude koji traže azil imamo čak i višak prostora, kako u Dugavama, tako i u Kutini.

Prije dvije mi godine smo imali veliki val azilanata i to smo uredno odradili, odvojili ranjive skupine, posebno maloljetnike i uspjeli smo stvoriti uvjete koji su maksimalno humani. Valja napomenuti da 85 posto onih koji su tada ulazili u Hrvatsku nije dočekalo kraj postupka, već su zloupotrijebili azil i otišli u druge zemlje”, pohvalio se Ostojić.

Moramo se prema ljudima ponašati kao ljudi

Objasnio je kako bi izbjeglička kriza mogla postati prvorazredno političko pitanje u Hrvatskoj. “Hrvatska ima usvojenu imigracijsku politiku. To je prvorazredno političko pitanje u svim zemljama EU, kod nas to tek sad počinje biti tema. Oni koji nikada nisu ni koraka napravili, nisu imali nikakvu migracijsku politiku, danas govore da ova Vlada nema migracijsku politiku. Nije jednostavno doći u ovakvu situaciju. Možda bi bilo dobro podsjetiti skeptične da se sukladno zakonima i obavezama – moramo prije svega prema ljudima ponašati kao ljudi”, poručio je Ostojić i dodao da je moguće da se među izbjeglicama nalaze i teroristi, ali da se mora napomenuti kako terorističke napade koji su se ove godine dogodili nije počinio nitko tko je došao bježeći pred ratom u Siriji.

Za Salopekom se još traga, ali se teško očekuje pozitivan ishod

Ostojić se osvrnuo da otmicu Tomislava Salopeka u Egiptu i rekao da se i dalje traga za njim, “ali je jako teško govoriti o tome da ishod može biti pozitivan”. Međutim, rekao je da bi bilo neozbiljno bez službene potvrde komentirati informaciju da je ubijen vodeći čovjek Islamske države, koji stoji iza Salopekove otmice. Objasnio je da je još prije otmice, tj. još od napada u Parizu Hrvatska dizala stupanja sigurnosnog sustava.

“RH je jedna od zemalja koja može biti cilj terorista. Nažalost, Hrvatska je čak i doživjela teroristički napad, ali stupanj na kojem se nalaze naše sigurnosne službe ne mogu sa sigurnošću spriječiti teroristički cilj. Ako dođe do terorističke prijetnje, mi ćemo odmah reagirati. Mi smo dio svijeta koji se nosi s borbom protiv terorizma”, rekao je.

‘Za dom spremni’ je protuustavan, a šator se može bolje iskoristiti

Osvrćući se na odluku vukovarskog gradskog vijeća o ćiriličnim pločama kazao je kako “onoliko pogodnosti i prednosti koje dajete manjini, toliko vas čini velikima. Sigurno da je to kriva politika i potpirivanje niskih strasti se pokazalo kao iskorištavanje u političke svrhe na najnižem nivou”. O prijedlogu uvođenja pozdrava “Za dom spremni” kao službenog pozdrava u Oružanim snagama jasno je rekao da je to u koliziji s Ustavom te da je “uznemiravanje bilo koga, potpirivanje mržnje je u neskladu s osnovnim standardima RH”.” Ovakvi koji to rade moraju znati da Ustav RH štiti temeljne vrijednosti. Da vas podsjetim na sve one koji su pod tim pozdravom ubijali nevine ljude – to bi bilo potpuno suprotno svim vrijednostima RH”, poručio je.

Za kraj je oštro komentirao potencijalni najavljeni odlazak prosvjednika iz Savske 6. “Bilo bi puno korisnije kada bi Hrvatski crveni križ iskoristio te šatore za puno bolje stvari i stavio ih na raspolaganje izbjeglicama i onima kojima su zaista potrebni”, rekao je Ostojić.