Varoufakis je objavio tekst u kojem tvrdi da Grčka propada kao društvo

Mi planiramo strateški a EU taktički i uništava zemlju, piše Varoufakis

FOTO: prtscr

Nakon tri mjeseca pregovora s vjerovnicima, grčki ministar financija Yanis Varoufakis u komentaru za Project Syndicate odlučio je objasniti zašto se njegova vlada ni oko čega nije mogla dogovoriti s Europskom unijom i MMF-om.

“Umnogome se slažemo s našim partnerima” piše ministar Varoufakis “Grčki porezni sustav mora se mijenjati a porezne službe osloboditi političkog i korporativnog utecaja. Mirovinski sutav propada. Urušio nam se kreditni ciklus. Tržište rada poharano je krizom i duboko podijeljeno, a rast produktivnosti blokiran. Javna uprava treba hitnu modernizaciju.” Ovo su neki od stavova koje su dužnosnici EU i MMF-a već puno puta čuli na sastancima, Varoufakis piše da se neki privatno i slažu s njima. Pogledajmo zašto već mjesecima nema pomaka u pregovorima o grčkom dugu.

Grci su zbog nejednakosti nesložni oko reformi

“Nejednakost je strašna, društvo se ne može ujediniti ni oko najosnovnijih reformi.” zaključuje Varoufakis. Uvjeren je kako bi se konsenzus oko novog razvojnog modela u Grčkoj puno lakše postigao kad bi se dogovorili kako pristupiti fiskalnoj konsolidaciji i usvojili “sveobuhvatan plan reformi koji bi tu konsolidaciju podržao i vratio povjerenje u grčkom društvu.”

Zbog metoda EU i MMF-a Grčka je u zamci štednje

Varoufakis smatra da je model “obratne indukcije” koji nameću MMF, Europska komisija i Europska središnja banka pogrešan. Taj model, tvrdi, kreće od općeg ka pojedinačnom i ne može dati rezultata. “Oni prvo odrede rok u kojemu moramo postići određeni odnos duga i BDP-a, da bi nas tržište novca bilo spremno kreditirati s razumnom kamatom.” objašnjava Varoufakis “Onda pod proizvoljnom pretpostavkom o stopama rasta gospodarstva, inflacije, prihoda od privatizacije i ostalog, iz zamišljene budućnosti izračunaju koliko bi svake godine trebao biti proračunski suficit. Moja vlada smatra da je zbog takve metode Grčka upala u zamku štednje.”

Kriva jednadžba guši grčko gospodarstvo

Kad se jednadžba postavi tako, ponavlja Varoufakis tezu na kojoj grčka vlada inzistira otkad je došla na vlast, ispada da će se država oporaviti ako bude štedjela toliko da sama sebi onemogući oporavak. Prevelika štednja guši privatni sektor i obesmišljava svaki proračunski plan. “Upravo zbog toga, svi su dosadašnji planovi fiskalne konsolidacije u Grčkoj spektakularno propali.” zaključuje Varoufakis.

Otplatu duga treba prilagoditi stanju grčke ekonomije

Ministar Varoufakis uime grčke vlade traži da se sadašnji pristup otplati grčkog duga naprosto ukine i da se napravi novi plan. “Taj se plan mora temeljiti na razumnoj pretpostavci da suficit proračuna sukladan rastu BDP-a, neto ulaganja i rastu izvoza može stabilizirati grčko gospodarstvo i dug. Ako to znači da će dug biti veći od 120 posto BDP-a, onda ćemo ga na pametan način racionalizirati ili restrukturirati, pazeći pritom da vjerovnicima u međuvremenu vratimo najveću moguću vrijednost.” predlaže Varoufakis.

EU je gurnula grčku u ‘zamku reformi’

Varoufakisova je vlada ukinula neke važne elemente već započetih reformi, smanjila je mjere štednje u javnoj upravi i srušila novu organizaciju naplate poreza. “Reformske mjere, koje naši partneri u EU tako žestoko brane, temeljene su na unutarnjoj devalvaciji, rezanju mirovina, gubitku radnih prava i općoj privatizaciji državne imovine.” piše Varoufakis. To naziva “zamkom reformi”.

“Naši partneri vjeruju da će zaposlenost rasti ako plaće dovoljno dugo padaju, da je rezanje mirovina lijek za propadajući mirovinski sustav a privatizacija način da se plati dug za koji mnogi od njih privatno misle da je neodrživ.” Grčka vlada, pak, smatra da je program na kojemu EU inzistira propao i okrenuo narod protiv reformi. Iako su plaće padale izvoz nije rastao, a deficit se smanjio samo zbog drastičnog pada uvoza, tvrdi Varoufakis.

Nastavimo li ovako, Grčka će propasti kao društvo

Daljnje inzistiranje na ovim mjerama dodatno će oštetiti “već načeto tkivo grčkog društva” tvrdi ministar Varoufakis “Društvo više neće biti u stanju podržati reformski plan naše vlade a mi očajnički trebamo tu podršku”. On ostavlja mogućnost dogovora ali pod precizno određenim uvjetima.

Grčka vlada misli strateški, a EU taktički

“Sadašnja naša neslaganja s partnerima nisu nepremostiva. Naša vlada silno želi racionalizirati mirovinski sustav (primjerice ograničenjem prijevremene mirovine), nastaviti djelomičnu privatizaciju javne imovine i pozabaviti se neučinkovitim kreditima koji guše našu ekonomiju. Želimo stvoriti neovisnu poreznu upravu i potaknuti poduzetništvo.” piše Varoufakis.

Problem je, tvrdi, što njegova vlada i EU različito shvaćaju reforme u širem kontekstu. “Želimo uvjeriti partnere da su naši planovi strateški a ne taktički i da su vođeni čvrstom logikom. Njihov zadatak je da odustanu od pristupa koji je propao. “