Ministar za Telegram komentira istraživanje prema kojem trećina maturanata misli da su gejevi bolesni; 'Nije dobro'

'Dio učenika ima neke od stavova koji nisu činjenično utemeljeni', kaže Fuchs

FOTO: Vjekoslav Skledar

Ministar obrazovanja Radovan Fuchs za Telegram se osvrnuo na danas predstavljeno istraživanje o političkoj pismenosti maturanata. Istraživanje Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, GONG-a i Fakulteta političkih znanosti, podsjetimo, pokazuje određene pozitivne pomake u odnosu na 2015. godinu pa tako manje maturanata misli da su gejevi bolesni, a više ih zna reći tko je aktualni premijer.

No, i dalje, nemalo su prisutni diskriminatorni stavovi spram gejeva i izraženo je da većina učenika uopće ne zna što bi mislila o karakteru fašističke NDH. “Nisam detaljno upoznat s istraživanjem, ali prema informacijama iz medija mogu reći da nije dobro da dio učenika ima neke od stavova koji nisu činjenično utemeljeni što djelomično pokazuje i slabu informiranost o nekim temama”, kaže Fuchs za Telegram.

‘Napredak bi bio veći da nije pandemije’

Ipak, dodaje, u nekim je stvarima zabilježen napredak koji bi, smatra ministar, sigurno bio i veći da nismo suočeni s pandemijom koja je “sigurno tema koja je zauzela primat u javnosti, a vrlo vjerojatno i kod učenika”. Ministra smo upitali i smatra li da se Građanski odgoj, tek kao međupredmetna tema u školama, pokazuje kao dovoljan alat za adekvatnu političku pismenost učenika.

Fuchs u međupredmetnom GOO-u, kako kaže, vidi doprinos određenom napretku učenika. Uvjeren je, kaže, da će takav GOO tijekom idućih godina pomoći da napredak bude još i veći.

“Međupredmetna tema Građanski odgoj, s ishodima učenja koji bi se njime trebali postići uz ostale predmete, sigurno je dovoljan za postizanje adekvatne političke pismenosti učenika. Drugo je pitanje koliko su se određene teme stigle adekvatno obraditi ove godine, a pogotovo prošle godine kada smo imali mjesec dana štrajka, kada nije bilo nikakve nastave, te kada smo imali tri mjeseca neprekidne online nastave”, zaključuje ministar za Telegram.

45 posto opravdava ZDS

Spomenimo i kako su u ovogodišnjem istraživanju maturanti prvi puta odgovarali na pitanje o opravdanosti upotrebe pozdrava “za dom spremni” na spomenicima i znakovlju iz Domovinskog rata. Upotrebu ZDS opravdanom u tom kontekstu smatra gotovo 45 posto ispitanih maturanata, oko 25 posto tome se protivi, dok ih je 30 posto neodlučno.

Istraživanje je pokazalo i da učenici ne razumiju bit političke opozicije, više od pola ih ne raspoznaje liberalnu ili demokršćansku ideološku stranačku poziciju, a tek trećina ispitanika zna s popisa prepoznati države koje su članice Europske unije. Posebno zabrinjavaju rezultati prema kojima gimnazijalci u pitanjima političkog znanja, kao i prije šest godina, ostvaruju značajno bolje rezultate od učenika strukovnih škola.