Dobrović je upravo rekao kako se vjerojatno odustaje od Plomina C i termoelektrane u Pločama

Dodao je kako je ova informacija neslužbena

FOTO: PIXSELL

Ministar zaštite okoliša i prirode, Slaven Dobrović, izjavio je kako je očito da se odustaje od Plomina C i termoelektrane u Pločama iz niza razloga, ali to još ne može službeno potvrditi, objavio je HRT. Na okruglom stolu o klimatskim promjenama u Zagrebu također je najavio radikalnu promjenu u hrvatskoj energetskoj politici, koja se odnosi na okretanje prema obnovljivim izvorima. Dobrović je uvjeren kako bi se takav pristup trebao odraziti na snažnom gospodarskom razvoju.

“Hrvatska treba napraviti novu energetsku strategiju. Dakle, ova aktualna iz 2009. predviđa velike kapacitete na uvozni ugljen. To se jako teško ili nikako uklapa u nove energetske politike Europske unije tako da posve je logično i za očekivati da će nova energetska strategija odustati od takvog objekta”, rekao je Dobrović upitan od novinara je li istina da se odustaje od projekta Plomin C i da smo takve signale dobili iz Europske komisije.

Vjerojatno će se morati raskinuti ugovori

Dobrović je rekao kako nije dobio signale iz Bruxellesa. “Iz Bruxellesa je stigla samo obavijest da će se pokrenuti istraga u pogledu državne doticaje tom tipu energije”, rekao je. Upitan može li se onda s današnjim danom reći da je priča o gradnji termoelektana na ugljen Plomin C te u Pločama definitivno završena, Dobrović je rekao da on to ne može “ovako reći iz rukava”.

“Dakle, to moraju reći ljudi koji će napraviti energetsku strategiju, ali može se očekivati da se to jako teško može uklopiti jer je uvozni ugljen i ekonomski neodrživ projekt. Mi nemamo svoje ugljenokope. Osim toga, ovo je problematičan projekt zbog emisija CO2 i drugih zagađivala”, istaknuo je Dobrović.

Dobrović je istaknuo kako on ne zna u kojoj je fazi pregovor s tvrtkom Amrubeni, koja je pobjedila na natječaju za izgradnju Plomina C, i postojećim obvezama.

Zeleni zadovoljni

“Međutim, da takve obveze i postoje, one su neusporedive sa štetom koja bi se stvorila da se takav objekt gradi. To je ekonomski, a ne samo ekološki, neodrživ sustav”, rekao je ministar Dobrović u Hrvatskom novinarskom društvu.

Vjeran Piršić iz udruge Eko Kvarner ovu je informaciju dočekao kao, kako kaže, izvrsnu vijest. “To je također divna prilika za zamah s obnovljivim izvorima i razvoj Hrvatske velikom brzinom. Ministar Dobrović je nešto najbolje što se dogodilo Hrvatskoj”, kaže Piršić.

Poručio je u subotu da će inizistirati na provedbi svih zakonskih propisa u podgledu poštivanja standarda zaštita okoliša, a smatra da Hrvatska ne bi trebala plaćati penale ako odustane od istraživanja ugljikovodika u Jadranu.

Istraživanje ugljikovodika u Jadranu

“Što se tiče istraživanja ugljikovodika prva faza tog natječaja je prošla i sada se treba Hrvatska odrediti u pogledu prihvaćanja tih ponuda. Ono što ja mogu reći je da ćemo inzistirati na provedbi svih zakonskih propisa, u pogledu poštivanja standarda zaštite okoliša. Dakle, za ta pojedina polja će kandidati ako budu zanteresirani da potpišu ugovor biti obvezni proći svu proceduru”, rekao je ministar Dobrović upitan što će biti sa istraživanjem ugljikovodika u Jadranu.

Upitan hoće li Hrvatska morati plaćati penale ako odustane od tog bušenja u Jadranu, Dobrović je kazao kako ne bi rekao da bi takav tijek događaj iziskivao plaćanje penala.

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode također je izvijestilo kako je u sklopu prekograničnog postupka strateške procjene za Program istraživanja i proizvodnje ugljikovodika u podmorju Crne Gore raspisalo javnu raspravu koja će trajati do 23. veljače. Ministarstvo poziva zainteresiranu javnost da se uključi u javnu raspravu o tom programu, a prijedloge, mišljenja i primjedbe mogu dostaviti u pisanom obliku na adresu Ministarstva.

Zgrada ZagrebaTowera
Zgrada ZagrebaTowera PIXSELL

Studija o ZagrebToweru

Novinari su ministra Dobrovića pitali i kada će biti gotova studija opravdanosti preseljenja Ministarstva zaštite okoliša i prirode i njegovih institucija u neboder ZagrebTower, a Dobrović je rekao da će biti gotova uskoro. “Sasvim sigurno to nećemo odlagati, jer nam je to zadatak”, rekao je.

“Radi se o ekonomskoj analizi. Radi se o dva pravna subjekta među kojima postoji ugovor o podzakupu. Dakle, nije stvar jednostavna. Postoje uštede u pogledu objedinjavanja svih institucija u jednu kuću. Trebamo sve uzeti u obzir, tako da stvar nije posve jednostavna. Postoje i kazne u slučaju privremenog prekida ugovora. Dakle, sve moramo uzeti u obzir”, rekao je Dobrović u Hrvatskom novinarskom društvu gdje je sudjelovao na okruglom stolu o klimatskim promjenama.