Nekad je nužno odabrati stranu

Izvanredna presica zbog koronavirusa; uvode se nove mjere i podiže stupanj pripravnosti

Ministar je objasnio i da medicinske maske nisu efikasan način prevencije zaraze

Ministarstvo zdravstva je za 13 sati sazvalo izvanrednu konferenciju za medije na kojoj su predstavljene nove mjere za prevenciju širenja koronavirusa. „Od iznimne je važnosti transparentno i promptno informiranje javnosti o epidemiji u Europi koja je sad došla u naše susjedstvu”, rekao je ministar zdravstva Vili Beroš na početku presice, a zatim je pokušao umiriti situaciju.

„U preko 80 posto slučajeva ove bolesti klinička slika je vrlo blaga. No, Krizni stožer će pokušati spriječiti ulazak virusa u Hrvatsku, što neće ovisiti samo o našim naporima. I drugo, kad se virus pojavi u Hrvatskoj, pokušat ćemo izolirati bolesnika i spriječiti širenje virusa.”„Jučer kasno navečer prilagodili smo se službenim preporukama nadležnih agencija. Podignut ćemo stupanj pripravnosti na veću mjeru, ali nema mjesta nikakvoj panici”, rekao je ministar i prepustio riječ predsjednici Kriznog stožera Maji Grba Bujević.

Uvedene posebne mjere za Lombardiju i Veneto

Šefica Kriznog stožera rekla je kako prate situaciju u realnom vremenu pa sukladno tome donose preporuke. “Noćas smo uveli novu vrstu nadzora”, kazala je načelnica Maja Grba Bujević. „Uveli smo zdravstveni nadzor u samoj izolaciji za osobe koje su došle iz regija Veneto i Lombardija u Italiji. To ne vrijedi za osobe koje su jučer ili prekjučer došle iz Venecije. One će biti pod nadzorom bez ograničavanja kretanja. U stalnoj smo komunikaciji s našim susjedima i zajednički promišljamo kakve ćemo mjere uvesti”, kazala je načelnica.

Objašnjeno je i kako će se nadzor provoditi. „Jučer navečer su došle informacije nakon kojih smo odlučili uvesti posebne mjere za pokrajine Lombardija i Veneto. One se mogu proširiti i na druge pokrajine, pa već znamo da će se morati proširiti na Piemont i Emilia Romagna. Građani koji dolaze iz tih regije će biti stavljeni pod zdravstveni nadzor. Policija će ih pitati odakle dolaze, i potom će biti izdano rješenje o epidemiološkom nadzoru. Epidemiolog će svaki dan provjeravati zdravstveno stanje. Ako osoba ima simptome, ona će odmah biti izolirana”, rečeno je na presici.

‘Maske nisu efikasna prevencija zaraze’

Najavljeno je i uvođenje karantene, koja bi trebala biti u hotelima na izoliranim lokacijama. Novinare je zanimalo hoće li se osobama koje u Hrvatsku dolaze iz potencijalno opasnih mjesta, na granici mjeriti temperatura. „Tehnologija ima svoja ograničenja. Vrijeme je respiratornih infekcija, gripe, i drugih bolesti, pa je mjera mjerenja temperature na granici prilično neučinkovito. Bolje je građane pitati jesu li bili u kontaktu s nekim tko je bio zaražen, i preko medija komunicirati kako im je u interesu da to priznaju”, rečeno je.

Medicinske maske nisu efikasan način prevencije zaraze, kazao je ministar zdravstva. „Prema sadašnjim znanstvenim saznanjima, medicinska maska ne služi sprječavanju zaraze virusom. Zdravim osobama neće pomoći da se na zaraze, ona više služi tome da bolesne osobe ne šire zarazu”, odgovorio je ministar Beroš.

Kakve su preporuke za učenike koji su bili u Italiji?

Novinare je zanimalo kakve su preporuke za učenike koji su se tijekom vikenda vratili s izleta u Italiji. „Naša jučerašnja preporuka za učenike koji su se vratili iz Italije je zdravstveni nadzor bez ograničenja kretanja. U Puli je lokalni epidemiolog možda postupio drugačije, ali dopuštamo da svatko na terenu može sam procijeniti situaciju. Jučer smo se prilagodili službenim podacima, ali treba napomenuti i da u svakom trenutku imamo niz mehanizama koje možemo primijeniti”, odgovorio je ministar.

Razmišlja se o tome da se zbog povećanja opsega posla pošalje pojačanje sanitarnim inspektorima na graničnim prijelazima. „Granični sanitarni inspektori imaju svoj raspored, svaki pokriva više graničnih prijelaza, ali razmišlja se mogućnost da se županijski sanitarni inspektori rasporede po graničnim prijelazima”, kazao je ministar.

Neće biti problema ni s tim da se granični prijelazi pokriju liječnicima, kazao je ministar zdravstva. „Epidemiologa ima dovoljno, a i ministar kao član kriznog stožera ima mogućnost preraspoređivanja struke, pa mogu potvrditi da će na graničnim prijelazima liječnika biti dovoljno”, kazao je Beroš.

Pranje ruku i pokrivanje usta kod kašljanja

Novinare je zanimalo što podrazumijeva izolacija koja se preporučuje osobama koje su imale rizične kontakte. „To ovisi o tome koliko je rizičan kontakt ta osoba imala. Ako je bila u bliskom kontaktu s oboljelima, ona bi trebala biti u samoizolaciji. Ako živi s ukućanima, izmjestili bi je iz doma. Ako je netko bio na području gdje se pojavila bolest, ali nije bio u izravnom kontaktu s oboljelima, dovoljna je samoizolacija bez izbjegavanja kontakta s ukućanima”, objašnjeno je na presici.

Mjere opreza koje treba primijeniti su prvenstveno pranje ruku, i pokrivanje usta maramicom ili laktom kod kihanja i kašljanja, rečeno je na presici.