Nekad je nužno odabrati stranu

Ministarstvo je bar shvatilo da mnogi učenici polažu maturu sa slušalicama. Konačno će propisati strože kazne

Telegram je u rujnu otkrio slučajeve prijevare na državnoj maturi

FOTO: Goran Jakus/PIXSELL

Ministarstvo znanosti i obrazovanja odlučilo je preciznije definirati koja su to nedopuštena pomagala koje učenici ne smiju koristiti kad polažu ispite države mature te istovremeno, tvrde u resoru ministrice Blaženke Divjak, pooštriti sankcije za one koji si za vrijeme pisanja ispita pomognu mobitelom ili drugim uređajima.

U rujnu 2018. godine Telegram je istraživao prijevare na državnoj maturi. Bila je riječ o dva potvrđena slučaja u kojima su učenice uhvaćene sa sofisticiranom opremom, kamerom i slušalicama na ispitu iz matematike te ispitu iz hrvatskog. Slučajevi su, potvrđeno je tada Telegramu, prijavljeni policiji, a prema informacijama do kojih je Telegram tada došao iz izvora bliskih policijskoj istrazi, u jednom od tih slučajeva policija je zaplijenila olovku s kamerom i slušalicu koje su profesori oduzeli maturantici.

Preciznije definicije nedozvoljenih pomagala

U nacrtu izmjena Pravilnika o polaganju državne mature, koje je Ministarstvo poslalo na e-savjetovanje, predviđena je preciznija definicija onoga što učenik ne smije koristiti niti imati u blizini radnog mjesta tijekom ispita. Dosad se to odnosilo na mobilni telefon i druge prijenosne elektroničke komunikacijske uređaje. Sada su obuhvaćeni mobiteli i drugi elektronički audio i video uređaji koji se za vrijeme pisanja ispita smiju nalaziti “samo na mjestu predviđenome za to”.

U članku pravilnika o nedozvoljenim ponašanjima učenika, odnosno pristupnika navodi se, pak, da je nedozvoljeno posjedovanje ili korištenje nedopuštenih pomagala (kao i u dosadašnjem pravilniku), uz dodatak da to uključuje “i prijenosne ili nosive elektroničke uređaje”.

‘Predložili smo strože mjere’

U Ministarstvu ističu da su odlučili precizirati nedopuštena pomagala pri polaganju ispita državne mature “radi jasnije informacije pristupnicima i nastavnicima, međutim ne mislimo da će samo preciziranje doprinijeti osvješćivanju učenika/pristupnika koji polažu ispite državne mature i sprečavanju da učenici/pristupnici koriste navedene uređaje”.

Zato su, vele, predložili strože mjere za one koji su uhvaćeni s nedopuštenim pomagalima, dakle i elektroničkim uređajima. “Stoga, člankom 16. istoga Nacrta Pravilnika predviđene su i strože mjere koje se izriču za navedeno nedozvoljeno ponašanje (točka 8. stavka 1.) – prekid ispita i poništavanje ispita pri prvom primijećenom nedozvoljenom ponašanju te, ako se navedeno utvrdi nakon polaganja ispita i tijekom ocjenjivanja – poništavanje svih položenih ispita i zabrana polaganja ostalih ispita u tome ispitnome roku”, kažu u Ministarstvu. U resoru ministrice Divjak smatraju da će “navedene strože mjere utjecati na ponašanje pristupnika te ih odvratiti od korištenja nedopuštenih pomagala i usmjeriti ih da se oslone na vlastito znanje i trud prilikom polaganja ispita državne mature”.

Profesori nisu dovoljno educirani

Inače, ono što je Telegramova velika priča iz rujna otkrila jest da nadležno državno tijelo dosad nije pridavalo pažnju ovom ključnom problemu koji bi se najlakše mogao riješiti ometačima signala, ali oni su zakonom zabranjeni. Poznat je slučaj iz 2010., kada je Rudarsko-geološko-naftni fakultet nabavio jedan kako bi spriječio prevare na ispitima. No uskoro im je Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije poslala upozorenje u kojem je stajalo kako im zbog ometanja signala prijeti kazna od 100.000 do milijun kuna.

U Hrvatskoj nikada nije došlo do prijedloga za promjenu zakona o zabrani ometača signala na ispitima ili do bilo kakve slične institucionalne inicijative, unatoč očitoj raširenosti. Ne provode se radionice na kojima bi Ministarstvo educiralo profesore kako prepoznati učenike koji varaju; prije ispita nema organiziranih detaljnih pregleda maturanata; testove čak pišu s olovkama koje sami donesu što je, iz očitih razloga, nezamisliva praksa na važnim testiranjima u europskim institucijama.