Ministarstvo je poslalo prijedlog za nadoknadu nastave: ukratko, kraći praznici i dulja školska godina

Nisu sve škole u istoj situaciji, a najveći trenutni gubitak je 15 nastavnih dana

26.08.2019., Osijek - Ministrica obrazovanja Blazenka Divjak sastala se s ravnateljima osnovnih skola s podrucja pet slavonskih zupanija i predstavila im je reformu skolstva i pocetak eksperimentalne faze Skola za zivot. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Škole koje uopće nisu održavale nastavu u danima štrajka niti su je do sada nadoknađivale do danas su izgubile 15 dana nastave, a kako bi ih nadoknadile morat će skratiti praznike i produljiti nastavnu godinu. Navode to u Ministarstvu znanosti i obrazovanja iz kojeg su se danas poslali priopćenjem u kojem pišu koliko je škola u Hrvatskoj štrajkalo te načine kako će se štrajkaški dani nadoknaditi.

U Ministarstvu prije svega navode kako škola prema zakonu traje najmanje 175 nastavnih dana, odnosno 160 nastavnih dana za učenike završnih razreda srednje škole. Budući da zakonski kraće može trajati samo u slučaju katastrofe, elementarne nepogode, stanja ugroženosti i ratnog stanja, “reprogramiranje” nastave u trenutnoj situaciji nije moguće.

Nisu sve škole u istoj situaciji

No, kada je riječ o nadoknadama, u Ministarstvu tvrde kako nisu sve škole u jednakoj situaciji. Naime, prema podacima od četvrtka nastava se, unatoč štrajku, u potpunosti održava u 34 osnovne škole i 28 srednjih škola. Djelomično provođenje nastave održava se, pak, u 274 osnovne škole i 139 srednjih škola. Te ustanove neće morati nadoknađivati nastavne dane, ali dužne su nadoknaditi izgubljene nastavne sate.

U Ministarstvu navode kako nastavu uopće ne održava 441 osnovna škola te 163 srednje škole te da u njima nema podataka o nadoknadi. Te će škole zasad morati nadoknaditi 15 nastavnih dana.

Skraćivanje praznika i produljenje školske godine

Oni će, kako bi to nadoknadili, morati skratiti praznike i produljiti nastavnu godinu. Kako navode u Ministarstvu, uzimajući u obzir kalendare tih škola, “u pravilu bi zimski praznici trajali barem dva tjedna, od 24. prosinca do 6. siječnja (Badnjak – Sveta tri kralja).”. Jednako tako proljetni praznici bi trajali od 10. travnja do 13. travnja (Veliki petak – uskrsni ponedjeljak), a nastavna godina trebala bi biti produžena do 26. lipnja 2020.

Maturantima bi se škola, pak, produžila najviše za tjedan dana, do 29. svibnja. Kako maturanti ne bi bili ugroženi i omali problema s pristupom maturi na vrijeme, Ministarstvo će za potrebe mature izmijeniti i Pravilnik o njenoj provedbi.

Izmjene pravilnika zbog maturanata

“Pravilnik o provedbi državne mature u članku 16. kaže da pravo pristupa polaganju državne mature, odnosno ispita državne mature imaju učenici, odnosno pristupnici koji su s uspjehom završili završni razred na kraju nastavne godine, što uključuje i učenike, odnosno pristupnike kojima je pozitivno riješen prigovor na zaključenu negativnu ocjenu”, navode te ističu kako će se pristupiti izmjenama s namjerom da se dio ispita iznimno može polagati i prije kraja nastavne godine. Na taj način ne bi bilo potrebe za pomicanjem rokova upisa na fakultete.

Iz Ministarstva napominju da stanje koje iznose nije obuhvatilo nadoknadu subotama. Jednako tako ističu da će svaka škola po okončanju štrajka odlučiti na koji će način nadoknađivati nastavne dane i hoće li to biti subotama.