Ministarstvo objavilo: 'Na testiranju za covid potvrdu u jednom danu pozitivan nalaz dobile 892 osobe'

U protekla 24 sata provedeno je, prema podacima Ministarstva, 37.682 antigenskih testiranja

15.11.2021.,Split - Stvaraju se guzve za testiranje na koronavirus ispred Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske zupanije
FOTO: Ivo Cagalj/PIXSELL/Ilustracija

Antigenskim testovima provedenim dan prije uvođenja covid potvrda, odnosno potvrda o negativnom testu u javne i državne službe, utvrđeno je da je gotovo 900 osoba pozitivno na SARS CoV-2, objavili su iz Ministarstva zdravstva. “Od ukupno 37.682 evidentiranih antigenskih testiranja u zadnja 24 sata, njih čak 892 je pozitivno kod osoba bez znakova bolesti COVID-19”, navode iz Ministarstva,

Ta brojka, kako kaže ministar Vili Beroš “dokazuje smisao i važnost uloge COVID potvrda u kontroli širenja epidemije.” Pritom ističe kako bi u slučaju nepostojanja sada uvedene sigurnosne mjere obveznog testiranja “tih 900 osoba i dalje bi širili zarazu u svom radnom okruženju, u svojoj obitelji i drugim prigodama što dovoljno govori o razmjeru epidemiološke štete koju smo prevenirali među našim građanima u samo jednom danu“.

Širenje delta varijante

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak dodatno je komentirao širenje delta varijante virusa. “Bazični reprodukcijski indeks iznosi pet kod delta varijante što znači da jedan zaraženi delta varijantom može zaraziti pet osoba koje nisu cijepljene i nisu preboljele bolest. Na sreću, preko 60% odraslog stanovništva je cijepljeno, a jedan dio je prebolio, pa možemo zaključiti da bi jedan pozitivni zarazio najmanje dvije osobe što bi značilo da smo spriječili zarazu 1784 osobe pod uvjetom da se novootkriveni pridržavaju dobivenih uputa odnosno izolacije,“ pojasnio je..

Iz Ministarstva zdravstva navode kako brzi testovi otkrivaju osobe s višom koncentracijom virusa zbog čega ih je nužno izolirati iz radne okoline. Također ističu da ponovna testiranja osiguravaju da i oni koji su kod jednog testiranja lažno negativni, kod sljedećeg ipak zaprime pozitivan rezultat.

‘Cilj je potvrdama smanjiti pritisak na zdravstvo’

“Vezano uz dvojbu koja se javlja u javnom prostoru da i cijepljeni mogu prenositi zarazu, znanstveni dokazi jasno potvrđuju da cijepljene osobe imaju znatno manju koncentraciju virusa u sluznici nosa te time znatno rjeđe mogu širiti zarazu nego necijepljeni, razviti teže oblike bolesti te preminuti”, navode iz Ministarstva zdravstva. Pritom ističu kako za njihove tvrdnje postoji uvjet, a to je da se i cijepljeni i necijepljeni jednako pridržavaju klasičnih epidemioloških mjera. Riječ je o nošenju maske, pranju ruku i držanju fizičkog razmaka.

“Nažalost, realnost pokazuje da u 21. stoljeću postoji ljudi koji ne vjeruju znanosti, već vjeruju glasinama. Zbog njih moramo prilagođavati sustav, ljudske i materijalne resurse te odvojiti dragocjeno vrijeme koje smo mogli posvetiti pacijentima kojima je to nužno. COVID potvrde su ključan alat u zaštiti zdravlja i života naših građana, a poglavito našeg zdravstvenog sustava”, kaže ministar zdravstva.

Potom ističe kako je cilj covid potvrdama “smanjiti opterećenje bolničkog sustava kako bismo zadržali što veći opseg zdravstvenih usluga i dostupnost zdravstvene zaštite necovid bolesnicima”.