Ministarstvo nakon istupa zastupnice Mosta pompozno najavljuje inspekcije. Nakon prošle akcije, nismo optimistični

Pomoćnik ministra zdravstva Vili Beroš pozvao je sve žene koje imaju slična iskustva da to prijave

20.08.2018., Zagreb - U Ministarstvu zdravstva odrzana konferencija za medije na kojoj su strucnjaci Zavoda za sudski medicinu i kriminalistiku obrazlozili rezultate obdukcijskog nalaza nestetno preminulog Mattea Ruzica. 
Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon prošlotjednog istupa Mostove zastupnice Ivane Ninčević Lesandrić o jezivom iskustvu iz KBC-a Split gdje su joj, kako je ispričala, bez anestezije radili kiretažu nakon spontanog pobačaja, vežući joj pritom ruke i noge, napokon su se oglasili iz Ministarstva zdravstva. Pomoćnik ministra zdravstva Vili Beroš za Jutarnji je najavio inspekcije po bolnicama te pozvao sve žene koje imaju slična iskustva da to prijave.

“Situacija je vrlo ozbiljna i Ministarstvo zdravstva se sigurno neće praviti da je sve u redu, kao noj koji zabija glavu u pijesak. Radi se o vrlo osjetljivoj stvari, cjelovito ćemo ispitati svaku konkretnu pritužbu, a paralelno se mogu očekivati i inspekcijski nadzori koje ćemo uputiti u bolnice. Nakon njih će, ovisno o rezultatima, slijediti daljnja postupanja. Nećemo dopustiti nikakvo zataškavanje i inzistirat ćemo da se svaki pojedini slučaj do kraja rasvijetli i razjasni”, pompozno je rekao Beroš.

Ministar tvrdi da je prošla akcija prošla super

S obzirom na veliki broj žena koje su se javno oglasile o sličnim iskustvima, pomoćnik ministra najavljuje veliku akciju. Pritom se referira na nastavak Rodine akcije Prekinimo šutnju, koju je ova udruga prvi put pokrenula prije tri godine, kad su žene izlazile sa svojim jezivim pričama s poroda.

“Tada je poslan inspekcijski nadzor u sva rodilišta i tijekom 10 mjeseci napravljena su izvješća za svako od njih. Da, pronađene su nepravilnosti. Koliko znam, jedna od preporuka i tada je bila poboljšanje anesteziološke službe u zdravstvenoj zaštiti žena”, kaže pomoćnik ministra i pritom, piše Jutarnji, tvrdi da se “situacija od tada u rodilištima popravlja”. Ipak, iz Rode poručuju da se ništa nije promijenilo, što ne budi baš prevelike nade da bi ova akcija ministarstva mogla biti išta bolja.

Iz Udruge ga demantiraju: jednako je grozna kao prije

Čuli smo se s Danielom Drandić, jednom od vodećih osoba u Rodi, kaže da situacija nije ništa bolja. “Nemamo isto mišljenje kao pomoćnik ministra. Najveći je problem što njihovo izvješće nikada nije vidjelo svjetlo dana. Mi smo bili na jednom sastanku gdje nam je rečeno da ćemo dobiti izvješće, no prošle su tri godine i nismo dobile ništa. Ako su oni i identificirali tada neke probleme, mi ne možemo procijeniti koliko su riješeni, obzirom da ne znamo ni koje probleme su identificirali. Ono što mi možemo sa sigurnošću reći je da se stanje nije promijenilo u odnosu na prije prve akcije ‘Prekinimo šutnju'”, kaže.

Objašnjava i da je veliki problem što trenutno u Hrvatskoj ne postoje mjerljivi standardi kvalitete koji se mjere u rodilištima, osim smrtnosti i broja kirurških zahvata, odnosno carskih rezova. “I to je jako veliki problem. Kvaliteta je cijeli spektar različitih indikatora, problem je što, ako mi to ne mjerimo, mi ne možemo znati da imamo problem. Nemamo podatke, nemamo probleme. Ali mi zapravo znamo na terenu da je situacija puno gora. Nemamo nikakvih kvantitativnih ni kvalitativnih podataka o tome, osim onoga što mi u nevladinom sektoru skupimo.”

Danas u ministarstvo stižu prijave

Sada se, dakle, akcija nastavlja, Udruga Roda je ponovno pozvala žene da iznesu svoje priče, a odaziv je velik. Od petka navečer do nedjelje poslijepodne primili su 300 pisama žena s navođenjem godine i zdravstvene ustanove u kojima su im se slični zahvati dogodili. Sve to će proslijediti ministarstvu, u nadi da će se ovaj put nešto zaista i dogoditi.

Ministar je, s druge strane, optimističan. “Sada namjeravamo postupiti isto. Pozivam stoga sve žene, pacijentice, koje smatraju da nisu dobile najbolju medicinsku skrb da nam se jave osobno, makar i anonimno, i garantiram da će svaka prijava biti istražena te će, bude li potrebno, cjelokupna dokumentacija biti proslijeđena nadležnim komorama na daljnje postupanje. Važno nam je da imamo konkretni temelj za konkretno postupanje”, rekao je. Navodno u ministarstvo već danas stižu neke od prijava, nakon čega bi trebala krenuti istraga.