Aladrović predstavio novi plan: 'Zapošljavamo 200 novih socijalnih radnika, za njih osnivamo akademiju'

Najavio je i osnivanje Zavoda za socijalnu zaštitu te Povjerenstvo za odlučivanje o pritužbama građana

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović s ministrom pravosuđa i uprave Ivanom Malenicom predstavio je javnosti plan unaprjeđenja sustava socijalne skrbi. Najava reforme sustava je uslijedila nakon tragičnog slučaja malene Nikoll koja je preminula nakon što ju je pretukla majka.

Ministar Josip Aladrović naveo je kako će reforma ići u tri koraka. Rekao je kako je jedna od prvih aktivnosti zapošljavanje 200 novih stručnjaka u sustavu u kratkom roku, dok je procjena da je potrebno bar njih 500. “Ovaj korak planiramo realizirati u naredna tri mjeseca”, rekao je o 200 zapošljavanja i dodao kako će se zapošljavanje nastaviti i nakon toga.

Osnivanje akademije i povjerenstva

Kao drugi korak naveo je promjene Zakona o socijalnoj skrbi. “Treća aktivnost je osnivanje Akademije. Uvidjeli smo da je potrebno cjeloživotno obrazovanje svih djelatnika u socijalnoj skrbi”, kaže. Dodaje kako je još jedna faza praćenje rezultata pa je stoga predviđeno Povjerenstvo za odlučivanje o pritužbama građana.

Ministar je najavio i osnivanje Zavoda za socijalnu zaštitu kako i izdvajanje obiteljskih centara iz centara za socijalnu skrb. Obiteljski centri će imati svoje podružnice po županijama. Najavio je i medijsku kampanju protiv nasilja u obitelji te rekao kako se nada da će se podići svijest o tome koliko je takvo ponašanje neprihvatljivo. Kao jedan od ciljeva navodi i poboljšanje kvalitete usluga. “Želimo smanjiti broj korisnika u institucijama. Smatramo da je skrb korisnika najadekvatnija ako se ne odvija u institucijama”, kaže.

15 aktivnosti koje će se pratiti

Ministar je rekao kako se sve svodi na 15 aktivnosti koje žele provesti i čije će se usvojenje pratiti. Prva je osnivanje Nacionalnog vijeća za razvoj socijalnih politika. “Mi smo u proteklo vrijeme se često susretali sa situacijama da udruge ili tkogod nisu bili dovoljno zadovoljni uključivanjem samog ministarstva. Stoga predlažemo Nacionalno vijeće u koje će biti uključeni svi resori s razvojem socijalnih politika”, kaže.

“Želimo jedno inkluzivno tijelo koje će raspravljati kontinuirano ne samo o sadržaju i ispunjenju plana, nego o razvoju socijalnih politika. “Smatramo da je najbolje sve aktere uključiti u formiranje politika kako bi mogli nametnuti teme koje su bitne”, kaže. Dodaje kako plan ima kratkoročne i srednjoročne aktivnosti. “Kratkoročne planiramo u roku manjem od godinu dana, a srednjoročne na rok duži od toga. Činjenica je da će neke biti kontinuirane”, kaže.

Ministar je potom prigovorio o ulaganjima rekavši kako povećanje investicija iznosi 385 milijuna kuna za 2022. dok se preko Zakona o udomiteljstvu zbog povećanja naknada daje 60 milijuna kuna dok postoje i ulaganja koja nisu dio nacionalnog proračuna. Dodaje kako će se više od 980 milijuna kuna uložiti u deinstitucionalizaciju.

Osnivaju se obiteljski odjeli na Općinskim sudovima

Potom je riječ preuzeo Ivan Malenica, ministar pravosuđa koji predstavlja reformu s pravne strane. “Napravili smo analizu zaprimljenih predmeta iz područja obiteljskog prava. Cilj nam je osnovati 15 obiteljskih odjela”, kaže pa općinske sudove na kojima će ih se osnivati.

“Cilj je izmjenama zakona osnivati te odjele kao i da se suci specijaliziraju za tu vrstu predmeta. U suradnji s pravosudnom akademijom, razvili bismo program izobrazbe kako bi se suci educirali za obiteljsko pravo”, kaže i najavljuje licenciranje sudaca.

Dodaje kako smatraju da je potrebno dodatno zapošljavanje psihologa i pedagoga koji bi pomagali sucima. “Nadležnost za praćenje je na Ministarstvu pravosuđa i uprave. Osnivanje tih odjela je predviđeno do kraja ove godine, u pripremi su svi potrebni akti”, kaže.

Očevidnik počinitelja obiteljskog nasilja

Ministar je najavio i Očevidnik počinitelja prekršajnih i kaznenih djela iz područja obiteljskog nasilja. “Već smo započeli razgovore i aktivnosti u smislu kreiranja očevidnika koji će biti sastavni dio sustava u okviru kojega svi sudovi rade. Cilj je evidentirati sve postupke iz obiteljskog nasilja kao i odluke koje su donesene kao mjere kako bi sve t bilo dostupno ministarstvu i centrima socijalne skrbi. Što se tiče samog praćenja, ono je u nadležnosti Ministarstva pravosuđa i uprave”, dodaje.

Ministar Aladrović je ponovio kako je prvi korak osnivanje Nacionalnog vijeća što se očekuje na sjednici vlade u četvrtak, a potom su uslijedila pitanja novinara. Prvo je bilo kako planiraju privući mlade ljude da se zaposle u Centrima socijalne skrbi.

“Vjerujem da su svi mladi koji su odlučili studirati socijalni rad svjesni svih mana ovog posla. Mi apeliramo na smirivanje društvenih strasti i negativnih emocija. Ne možemo ne izraziti brigu za sam sustav. Opet apeliram na sve da se uzdrže od nepodobnih činova prema djelatnicima. Nasilje nije način na koji se problemi rješavaju”, kaže pa najavljuje bolje kapacitete i uvjete mladim ljudima, pa i cjeloživotno obrazovanje.”Želim naglasiti da smo napravili analizu svih Centara i analizirali gdje postoje potrebe viših prioriteta i tamo ćemo zapošljavati prvih 200 pa sve ostale nakon toga”, kaže.

Što je s posvojenjem?

Ministru je postavljeno pitanje kako planiraju povećati broj posvojene djece. “Što se tiče samog posvojenja, to je postupak definiran obiteljskim zakonom, i kao izazov vidimo da broj djece koja su posvojena stagnira. boljom resornom suradnjom između sudova očekujemo da ćemo povećati broj posvojene djece iz segmenta djece za koju imamo podatke da su u samom postupku”, kaže. Dodaje kako je plan suradnjom dovesti do brže evaluacije roditeljskih prava.

Ministar je najavio povećanje udomitelja za 10 posto, pa je postavljeno pitanje i kako se to planira napraviti. “Jedan od najbitnijih razloga je relaksacija uvjeta za udomitelje. Mi smo svjesni da restriktivni uvjeti ne vode popularizaciji udomiteljstva, ali moramo pratiti i interes djeteta. Planiramo relaksirati uvjete i povećati naknade, time povećati broj udomitelja, a samim tim i broj udomljene djece”, kaže.

Upitan bi li se izbjegao slučaj malene Nikoll da je ova reforma bila provedena, kaže da nažalost, nije siguran. “Mi ćemo taj rizik minimizirati, ali uvijek postoje faktori na koje se ne može utjecati”, kaže.

Slučaj malene Nikoll

Ministru je postavljeno i pitanje kako to da su nalazi bili različiti, odnosno da komore nisu utvrdile greške u slučaju Nikoll, ali kako upravni nadzor je.

“Ono što piše u nalazu, ministarstvo na to nije htjelo utjecati i u to ulaziti. Ono što je na strani ministarstva kao tijela koje ima određen druge ovlasti je da je upravni nadzor utvrdio određene nedostatke. Na koji način pomiriti ta dva nalaza, taj sustav sada ne postoji. Ono što mi možemo, sve nadzore koje imamo isporučiti Županijskom državnom odvjetništvu i onda vidjeti ima li neke odgovornosti”, kaže i dodaje kako je ministarstvo reagiralo vrlo brzo i kako smatraju da su dovoljni za smjenu ravnatelja, do koje je i došlo.

Novinari su pitali zna li se tko je donio odluku da se Nikoll vrati u obitelj i tko je donio odluku da se izdvoji samo ona, a drugo dvoje djece ne. “Ministarstvo ima određene nadležnosti, kao i komora, ali kada se radi o pojedinačnoj odgvoornosti, sve će se proslijediti nadležnom Županijskom državnom odvjetništvu”, odgovara pomoćnica ministra.