Ministrica Divjak danas je ostala posve sama. Iza nje nije stao ni HNS

Nelagodna situacija polako se pretvara u sapunicu

Drugi dan općeg štrajka prosvjetara ogolio je neugodnu situaciju u kojoj se još uvijek ministrica Blaženka Divjak nalazi. Nakon jučerašnjeg, po mnogim karakteristikama, oproštajnog govora koji nije kulminirao ostavkom, Divjak je danas ostala sama. Evidentno, pozivanje Vlade i Andreja Plenkovića na red bilo je previše.

Samoprozvani borci za obrazovanje i budućnost djece iz HNS-a naglo su izgubili dar govora, ministričini kolege iz Vlade u njenom smjeru odašilju značajne poruke, po njoj je opleo i premijerov savjetnik za obrazovanje Fuchs, no sve je jutros počelo ignorancijom pravobraniteljice za djecu.

Irelevantan faktor

Helenca Pirnat Dragičević hladno se nije odazvala na sastanak s Divjak i sindikatima o alarmantnoj situaciji; smatrala je važnijim pojaviti se na HRT-u i tamo govoriti o problemima koje uzrokuje štrajk. Ministrica joj nije ostala dužna; poentirala je izjavom da je Konvenciju o pravima djeteta nužno provoditi u praksi, a ne samo pisati zabrinuta pisma o ugroženom učeničkom pravu na obrazovanje. No ostaje dojam kako je pravobraniteljici za djecu Blaženka Divjak u ovom trenutku potpuno irelevantan faktor.

S druge strane, očekivano i precizno isprovocirano, rafal kolega iz Vlade krenuo je još jučer. Ministar rada Aladrović otvoreno ju je napao zbog izjave da “ne želi sudjelovati u igrama moći Vlade i sindikata”. Aladrović je kazao kako smatra nekorektnim prebacivanje odgovornosti prema drugim kolegama ili premijeru. Pa su jutros stvari još malo eskalirale kad mu je Divjak odgovorila da “istina nekad boli”.

Zaglušujuća tišina boraca za obrazovanje

Odricanju od kolegice iz Vlade potom se pridružio ministar gospodarstva Darko Horvat s porukom da će premijer Plenković sigurno htjeti popričati s njome, kao i da bi se u Vladi timski trebalo pristupati rješavanju problema. A onda je izjave iz redova HDZ-a tijekom dana zakucao premijerov posebni savjetnik za obrazovanje Radovan Fuchs. On, pak, smatra da je Divjak u shemi izlazne strategije u kojoj “provocira svoju smjenu jer bi tako ispala žrtva”.

No, u odricanju od Divjak uši je najviše zaparala zaglušujuća tišina iz redova stranke koja je sveučilišnu profesoricu matematike dovela u Ministarstvo. Među sitnim je slovima danas valjalo potražiti bilo kakvu reakciju iz HNS-a; izvor iz stranke za današnji je Jutarnji, urnebesno, tek poručio kako, da nije bilo njih, prosvjetari ne bi imali niti 6,12 posto povećanja osnovice niti dva posto dodatka na plaću.

“A dalje neka premijer s njima radi što god hoće”, rekao je neimenovani HNS-ovac. Stoga iz današnje perspektive gotovo nevjerojatno zvuče riječi Ivana Vrdoljaka iz rujna 2018. godine. U velikom intervjuu za Jutarnji odgovorio je na pitanje stoji li HNS čvrsto iza Blaženke Divjak.

Mikroskopska veza

“Apsolutno stoji, i to nijednog trenutka nije bilo niti će biti upitno. Blaženkina stručnost, znanje, želja i predanost cilju zaslužuju našu punu podršku. Ovo što nazivate sukobima, ja vidim normalnim političkim procesima u koalicijskoj Vladi”, rekao je tada Vrdoljak. Bio je zaista rječit u kićenom hvalospjevu svojoj ministrici pa izdvajamo još jedan djelić intervjua: “Čvrsto stojimo iza Blaženke, njenog rezultata i niti jednog trenutka nismo dvojili je li ona pravi izbor. Čvrsto stojimo iza našeg obećanja da ćemo reformu provesti, a veza između HNS-a i Blaženke i njenog tima dovoljno je čvrsta da se ni ne može sumnjati u rezultat.”

Za pronalazak čvrste veze između HNS-a i – kako joj je tepao Vrdoljak – Blaženke, danas je potrebno poslužiti se naprednijim elektroničkim povećalom. U situaciji u kojoj HNS-ovci gromoglasno šute, HDZ-ovci udaraju sve jače, a sindikati joj se na sastanke odazivaju valjda još iz puke pristojnosti, Blaženka Divjak sa svojim je timom, dakle, ostala posve sama. Uz to, i suočena s izborom između opcija koje su sada posve izvjesne i međusobno isključujuće; zahvaliti se na suradnji i dostojanstveno otići ili čekati tajnicu Vlade da rutinski odradi svoje.