Ministrica je opet blago napala rektora; objasnili smo kontekst, za slučaj da ste se pogubili u kompliciranoj priči

Opet je zapelo u raspetljavanju situacije na Hrvatskim studijima

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak rekla je u četvrtak, odgovarajući na pitanja novinara o situaciji na Hrvatskim studijima, kako rektor mora preuzeti odgovornost i osigurati studentima i profesorima Hrvatskih studija pravnu sigurnost i zaštitu, kao i rad u normalnim uvjetima.

“Očekujem da rektor, koji je direktno nadležan Hrvatskim studijima, s obzirom na to da oni nemaju pravnu osobnost, preuzme svoju odgovornost i stvarno postupa, ne samo u skladu sa statutom i zakonom, nego i na način da studenti koji studiraju na Hrvatskim studijima i profesori koji tamo rade imaju, ne samo pravnu sigurnost i pravnu zaštitu, nego i da mogu raditi u normalnim uvjetima. Ja bih rekla da je to prva i osnovna zadaća rektora”, rekla je ministrica novinarima ispred Banskih dvora.

Zahtjev za smjenom uprave

Na pitanje novinara može li se to očekivati od rektora Borasa, Divjak je odgovorila kako se to “mora očekivati od svakog rektora”. “Tko god je rektor i tko god je član Senata mora tu vrstu odgovornosti preuzeti i u skladu s time djelovati”, dodala je Divjak. U četvrtak je u Sindikalnom domu održana konferencija za novinare s koje je upućen zahtjev za smjenom privremene uprave Hrvatskih studija jer smatraju da privremeno tijelo nije ispunilo ni jednu pravnu zadaću zbog koje je imenovano, te da je na Hrvatskim studijima zavladao kaos.

Skupina nastavnika Hrvatskih studija pismom je rektora Sveučilišta u Zagrebu Damira Borasa upozorila na pravni vakuum koji je nastao istekom mandata privremenim tijelima Hrvatskih studija osnovanim odlukom Senata Sveučilišta u Zagrebu od siječnja prošle godine radi provođenja promjene statusa Hrvatskih studija iz Sveučilišnog centra u Sveučilišni odjel te ga pozvala da odmah zajednički ustroje stalna tijela te sveučilišne sastavnice.

Rektor Sveučilišta u Zagrebu Damir Boras smatra da nakon 18. siječnja na Hrvatskim studijima nije nastupila pravna praznina, jer po njemu, Znanstveno-nastavno vijeće nije trajno, ali nije ni ograničeno samo na godinu dana, prenosi Hina.

Ne zna se mandat privremenih tijela

Ako vam nije jasan kontekst, u drugoj polovici siječnja ove godine prošla je godina otkako je Senat sveučilišta odlučio promijeniti status Hrvatskih Studija u sveučilišni odjel i od kada su imenovana privremena upravna tijela na Studijima. U javnosti su se pojavila različita tumačenja o mandatu tih privremenih tijela.

Šestoro nastavnika hrvatskih studija t rektoru Borasu obratilo se otvorenim pismom u kojem tvrde da je privremenim upravnim tijelima istekao jednogodišnji mandat, da je na Hrvatskim studijima trenutno pravni vakuum i da nijedno imenovano tijelo nema legalitet niti legitimitet vođenja i upravljanja ustanovom.

Pročelnik Hrvatskih studija Mario Grčević odgovorio je priopćenjem u kojem je napisao da je tumačenje prema kojemu su privremena tijela imenovana na godinu dana pogrešno, da nigdje u senatskoj Odluci ne stoji na koji su rok tijela imenovana te da sva tijela imaju punu legitimnost i legalnost.