Ministrica je opet popustila pred desnicom. Zbilja se osniva onaj čudni studij demografije

Studij demografije i hrvatskoga iseljeništva izvodit će se na Hrvatskim studijima

Od ove jeseni na Hrvatskim studijima počet će se izvoditi Integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni dvopredmetni studij demografije i hrvatskoga iseljeništva. Sa Sveučilišta u Zagrebu danas su priopćili kako je studij dobio dopuštenje.

Radi se, inače, o studiju kojem je Ministarstvo znanosti, koje kontrolira HNS, jedno vrijeme stopiralo dopusnicu dok ne ispita zadovoljava li 19 uvjeta koje bi u Hrvatskoj trebao zadovoljiti studij koji se osniva. Kako se tada činilo, predmet prijepora bile su i tzv. ideološke teme, odnosno problemčić se sastojao u tome što bi ovaj studij nemalu pažnju dao i onom iseljeništvu koje neuvijeno simpatizira ustaštvo.

Ministrica popustila pod pritiskom desnice

Kako piše Srednja.hr, ministricu Blaženku Divjak na kraju je su pritisnuli su desni mediji, ali i predsjednik Australsko-hrvatskog kongresa Stjepan Asić koji je pisao i premijeru Andreju Plenkoviću. Arsić je premijera upozorio da nema razloga za odugovlačenje s odobravanjem studija budući da je “prošao strogu proceduru akreditacije od Senata sveučilišta, Nacionalnog vijeća za znanost i dobio pozitivno mišljenje Agencije za znanost i visoko obrazovanje.” Nakon svega Divjak je, evidentno, popustila.

Kako su mediji ranije pisali, ideator i tvorac programa studija demografije je demograf Stjepan Šterc, gospodin koji je doktorirao u 59. godini, a u 65. je otišao u mirovnu s matičnog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta pa sad s Hrvatskim studijima surađuje kao vanjski suradnik.

Mjesta još ima

Studijski program, inače, traje pet godina, njime se stječe 150 bodova po ECTS-u, i studira se u kombinaciji s drugim dvopredmetnim studijskim programom. Njegovim završetkom stječe se akademski naziv magistar/magistra demografije i hrvatskoga iseljeništva.

Program obuhvaća ukupno 69 kolegija, 50 obvezatnih i sedam od 19 ponuđenih izbornih, te diplomski rad. Mjesta za upis još ima. Senat Sveučilišta u Zagrebu donio je 9. srpnja ove godine Odluku o ustroju i izvedbi toga studija koji će se izvoditi u Sveučilišnom kampusu na Borongaju.

Među kolegijima koje će studenti slušati u sklopu ovog studija su i Hrvatska žena u iseljeništvu, Filozofsko-teološki pristup stanovništvu, Iseljeničko-povratničke organizacije, Hrvatske katoličke misije, Hrvatski velikani u iseljeništvu i tako dalje.

Inače, kolumnist Jutarnjeg lista Jurica Pavičić nedavno je napisao zgodan tekst u kojem je ovaj studij usporedio s “političkom školom” koja je 80-ih bila smještena u prelijepu modernističku zgradu u Titovu rodnom selu Kumrovcu, a koji možda najbolje objašnjava koja je uopće svrha ovog studija.