Ministrica kaže da ravnatelji moraju sutra osigurati prihvat djece u školama, neovisno o štrajku

Nakon što je odlučeno da školski radnici idu u štrajk, ministrica je sazvala presicu

Ministrica Blaženka Divjak ranije je danas, nakon propalog pokušaja mirenja između Vlade i sindikata, tek kratko rekla kako “ne da je razočarana, nego da je ljuta”. Situaciju zbog koje osnovne i srednje škole sutra kreću u štrajk prokomentirala je na presici koja je upravo održana u Ministarstvu.

“Ono što su najvažnije su dvije stvari, na prvom mjestu je sigurnost djece i prava učenika, te postupanje ravnatelja i u tom smislu sve treba uskladiti. Molim učenike i roditelje za strpljenje i razumijevanje te da prate upute ravnatelja škola”, kazala je ministrica obrazovanja Blaženka Divjak. Pritom je istaknula kako je važno da sutra vrata škola budu otvorena, te da su ravnatelji dobili upute da organiziraju prihvat djece u školama i neki oblik boravka te aktivnosti. Dodala je kako bi sve trebalo biti objavljeno i na internetskim stranicama škole, te da će roditelji dobiti potrebne kontakte.

‘Sindikati će odlučiti koliko će štrajk trajati’

Na pitanje novinara kako komentira to da je ona “trn u oku”, Divjak se nasmiješila, no nije ponudila konkretan odgovor. “Mislim da je vlada prihvatila obrazovanje kao prioritet, sad slijedi proces dokazivanja toga. Treba uzeti u obzir da je status nastavnika i učenika dio reforme, a tu ulazi i materijalni status, ali i prepoznavanje najboljih. U tom smislu je bilo i ono nagrađivanje. Neću se ovim zadovoljiti jer to nije finalna stvar. Sada kad je štrajk, treba razgovarati”, kazala je Divjak.

“Što se tiče samog štrajka, osiguravat ćemo sve što možemo. Tu imamo dva prava – sigurnost učenika, ali i pravo na štrajk. A sindikati će dati upute koliko dugo će se štrajk provoditi”, odgovorila je Divjak na pitanje što će se dogoditi ako štrajk bude duže trajao.

Na inzistiranje novinara da pojasni svoju raniju izjavu da ne može biti zadovoljna i da je ljuta kazala je: “Naravno da sam ljuta, od svakog procesa mirenja čovjek očekuje pozitivan rezultat i to je proces u kojem se iskristaliziralo nešto. Ako završi štrajkom, ne mogu reći da sam zadovoljna. To nije samo pitanje plaća, nego kompletnog reformskog procesa koji sigurno uključuje status učitelja i nastavnika. Što se tiče daljnjeg rada, to je prioritet i moj osobni prioritet, a očekujem da će se ovo sada u kratkom vremenu razriješiti i ja ću se za to boriti. Nema tu odustajanja toliko dugo dok se u tome ne uspije”.

Ministrica nije željela komentirati izjavu ministra rada Josipa Aladrovića koji je rekao da koeficijent složenosti nije bila tema pregovora. “Nisam bila na pregovorima, ali mislim da to jest bila tema”, rekla je.

Propalo mirenje i početak štrajka

Podsjetimo, sindikati školstva i predstavnici Vlade danas se nisu uspjeli izmiriti pa će tako sutra početi štrajk u osnovnim i srednjim školama. Sindikati su tražili povećanje koeficijenta od 6,11 posto, dok je Vlada nudila kroz dodatke 2 posto povišice od 1. listopada, a onda novu povišicu od 2 posto tek u lipnju iduće godine.

“Način oblika štrajka biti će proveden kao cirkularni štrajk. To znači da će prvoga dana, u četvrtak, cijela Hrvatska biti u štrajku, a ostale dane će sudjelovati po nekoliko županija”, kazao je nakon sastanka predsjednik Nezavisnih sindikata zaposlenih u srednjim školama Branimir Mihalinec. Dodao je kako će u prostorijama sindikata svaki dan objavljivati podatke o odazivu na štrajk te će izvješćivati javnost o tome kada će i koja županija štrajkati.

Naglasio je kako će štrajk trajati koliko će to sindikalni članovi htjeti, i toliko dugo dok Vlada ne promijeni uredbu o koeficijentima o složenosti poslova. “Ovo je prilika kada moramo izboriti bolju poziciju u društvu za bolje obrazovanje i za bolju domovinu. Pozivam roditelje da imaju razumijevanja za učitelje, i da prihvate činjenicu da ne mogu učitelji biti najpotplaćenija karika u javnim službama”, kazala je, pak, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem.