Ministrica o tragičnim rezultatima državne mature: problem je i što djeca imaju posve drukčije ocjene u školi

Velikim problemom smatra razliku između ocjena koje učenici dobiju u školi i onih koje dobiju na maturi

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak istaknula je u četvrtak kako rezultati mature pokazuju da je bila u pravu kada je rekla da sustav treba mijenjati, dodavši kako je veliki problem razlika između ocjena koje učenici dobiju u školi i koje dobiju na maturi. “Moja odgovornost u rezultatima mature prije svega je promijeniti sustav”, rekla je ministrica novinarima ispred Banskih dvora, dodavši kako rezultati pokazuju da je bila u pravu kad je rekla da sustav treba mijenjati, na čemu i radi.

Naime, prema privremenim rezultatima Državne mature povećao se postotak negativnih ocjena iz matematike i hrvatskoga. Konačni rezultati bit će objavljeni 15. srpnja. Naglasila je kako je završena eksperimentalna godina te da se od jeseni mijenja sustav u svim školama, koji podrazumijeva promjenu kurikula te način ocjenjivanja i vrjednovanja. Divjak velikim problemom smatra razliku između ocjena koje učenici dobiju u školi i onih koje dobiju na maturi. U školi treba raditi tako da se ocjenjuje kriterijski, istaknula je podsjetivši da reforma odgovara na ta pitanja. “Od iduće godine također uvodimo obvezne predmete na državnoj maturi u strukovnim školama koji će biti isti kao i za gimnazije što će pozitivno utjecati na rezultate”, poručila je.

Potvrdila da traži za učitelje da postanu službene osobe

“Važno je da škola bude sigurno okruženje te da se promijeni i položaj učitelja”, istaknula je Divjak dodavši kako podupire davanje statusa službenih osoba za socijalne radnike. “To tražim i za učitelje, što je dio akcijskoga plana protiv nasilja u školama koji je sada u savjetovanju”, istaknula je ministrica. Zalaže se i za povećanje plaća učiteljima jer reforma donosi ne samo promjenu kurikula nego i način rada. “Učitelji već sad zaostaju u koeficijentima”, rekla je dodavši kako je to razlog da im se koeficijenti povećaju za 6 posto.

Na pitanje novinara koja je granica za sufinanciranje upisnih kvota na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, ministrica je poručila kako prije svega očekuje da sveučilišta koja se financiraju novcem poreznih obveznika budu odgovorna. “Nema nikakvoga temelja za povećanje kvota”, rekla je dodavši kako su jasno napisali Ekonomskom fakultetu da financiraju samo ono što je prošle godine bila kvota te da očekuje da Ekonomski fakultet i Sveučilište budu odgovorni. Pozvala je roditelje i buduće studente da obrate pozornost do kojega rednog broja će Ministarstvo subvencionirati studente.