Ministrica obitelji tvrdi da je Hrvatska spremna primiti djecu izbjeglice bez pratnje roditelja

Djeca izbjeglice zasad se mogu smjestiti u centrima u Zagrebu i Splitu

FOTO: N1

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Vesna Bedeković na današnjoj je konferencije za medije, posvećenoj pitanju djece izbjeglica bez roditelja i pratnje, izjavila kako je Hrvatska spremna prihvatiti djecu koja se na području naše zemlje zateknu sama, piše N1.

“Sustav socijalne skrbi u Hrvatskoj ima razvijenu uslugu prihvata djece bez pratnje, koja su zatečena na području Republike Hrvatske. Hrvatska je spremna prilagoditi se kriznoj situaciji i izazovima te prihvatiti djecu bez pratnje koja se zateknu bez svojih roditelja na području Republike Hrvatske”, rekla je Bedeković, dodavši da se RH ima dva mjesta za prihvat, jedno u Zagrebu i jedno u Splitu.

U tijeku procjene kapaciteta

Pojasnila je i kako se odvija postupak zbrinjavanja te djece. Prema njenim riječima, odmah se kontaktira nadležni Centar za socijalnu skrb, koji potom djeci određuje posebnog skrbnika. Taj skrbnik maloljetnike smješta u odgovarajuće ustanove. “Nakon toga radi se procjena potreba, individualni plan za svakog korisnika na temelju čega se onda korisniku pruža najadekvatnija moguća skrb”, kazala je Bedeković.

Ministrica je na konferenciji priopćila i da se trenutno procjenjuju prostorni i stručni kapaciteti “Ono što smatram najbitnijim je osigurati i pripremiti se za svaku kriznu situaciju i osigurati što bržu i bolju međuresornu suradnju kako bismo bili u mogućnosti uskladiti se s nekim eventualnim kvotama koje će Hrvatskoj biti dodijeljene i Akcijskom planu koji će biti izrađen”. istaknula je ministrica.

Nedostaje prevoditelja

Potom je dodala kako kapacitete trenutno zadovoljavaju Centar za pružanje usluga u zajednici u Splitu (Brda) i u Zagrebu (Dugave). “Morate znati da je, što se prostornih kapaciteta tiče, potrebno osigurati adekvatan prostor koji imamo na različitim mjestima. A što se kadrovskih procjena tiče, Hrvatska već sada ima stručnjake koji rade u ovakvim situacijama. Ono što trenutno najviše nedostaje su prije svega prevoditelji”, kazala je ministrica.

Na novinarsko pitanje kako se proces odvija nakon zbrinjavanja, te hoće li ta djeca možda ući u sustav posvojenja ili udomljenja, ministrica Bedeković je kazala kako se ovdje radi primarno o humanitarnom pitanju. “Ono što će najprije biti potrebno osigurati je brza reakcija u kriznoj situaciji. Dakle, i smještaj i pružanje sigurnosti prije svega, adekvatne skrbi i zaštite. Imam potrebu naglasiti da se ovdje ne radi o udomljavanju ili bilo kakvom posvajanju. Ovdje se radi o pružanju smještaja djeci u kriznim situacijama.”, objasnila je Bedeković.