Nekad je nužno odabrati stranu

Ministrica ne želi priznati da je opet ustuknula pa zato među lektirama nema Anne Frank

Knjiga se dosad nalazila na popisu preporučene literature, sada je nema nigdje

08.11.2017., Zagreb - Aktualnim prijepodnevom zapocela je 6. sjednica Sabora. Ministrica Blazenka Divjak. Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Možda ste posljednjih dana pročitali da je Dnevnik Anne Frank izbačen s popisa predloženih lektira za osmi razred osnovne škole. Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak pokušala je danas objasniti takvu odluku pa kaže kako se to djelo u postojećem planu programu nije niti nalazilo na popisu obveznih djela.

Konkretno, kaže ovako: “Knjiga Dnevnik Anne Frank nije bila niti u postojećem nastavnom planu i programu u popisu obveznih djela, a također ni u jednoj inačici novog kurikuluma. U prijedlogu kurikuluma koji je bio objavljen na javnoj raspravi nema navedenog djela kao niti u prijedlogu koji je Ekspertna radna skupina poslala Ministarstvu s izdvojenim mišljenjima.”

No, ministrica je propustila spomenuti kako se djelo dosad ipak nalazilo na popisu preporučene literature, dakle one iz koje su nastavnici mogli izabrati što će djeci zadati za čitanje. Sada Dnevnika Anne Frank nema niti na jednom popisu.

‘Nastavnici samostalno biraju suvremena djela’

Iz ministarstva danas kažu kako je broj naslova u popisu lektire bitno smanjen u odnosu na postojeći plan i program pa to nastavnicima daje puno veću slobodu da izaberu djelo koje će zadati učenicima.

“S popisa klasičnih hrvatskih i svjetskih književnih djela nastavnik autonomno bira dodatna djela za cjelovito čitanje, a djela suvremene književnosti nastavnik bira potpuno samostalno (kako je navedeno i u samom kurikulumu) uzimajući u obzir interese učenika kako bi učenici razvili naviku čitanja i ljubav prema lijepoj književnost”, pišu iz Ministarstva.

O knjizi se danas govorilo i u Saboru

Možda je zgodno spomenuti i kako je ministrica Divjak nekoliko puta spomenula kako je popis lektira redigirala i odobrila i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti. To su iz Ministarstva spomenuli i u današnjem priopćenju.

O Dnevniku Anne Frank danas se, inače, govorio i u Saboru pa je nezavisni zastupnik Bojan Glavašević rekao kako je odnos prema toj knjizi ilustrativan primjer odnosa Vlade prema holokaustu koji pokazuje duboko nerazumijevanje činjenice da je odbijanje suočavanja s prošlošću izravan put u ponavljanje svih najgorih grešaka.