Ministrova zabrana promatrača na brojanju potpisa je suluda. Toliko da je ujedinila stavove Markić i GONG-a

U odgovoru za Telegram, izvršna direktorica GONG-a pridružuje se nezadovoljstvu koje je iskazao Narod odlučuje

Ovog tjedna konačno je, gotovo tri mjeseca nakon predaje potpisnih knjiga Saboru, započela provjera skupljenih potpisa za referendume o izmjeni izbornog sustava i otkazivanju Istanbulske konvencije.

Provjeru, međutim, neće kako se očekivalo provoditi Ministarstvo uprave, već firma APIS IT, koja će posao obaviti u 45 dana i za cijenu od oko milijun kuna (bez PDV-a). Inicijativa “Narod odlučuje” već je izrazila svoje nezadovoljstvo odlukom o tome tko će prebrojavati potpise, te posebno činjenicom da taj posao neće moći nadzirati njihovi promatrači.

Danas im se, u odgovorima za Telegram, pridružio i GONG.

DIP bolji izbor od APIS-a

Kako nam je, naime, kazala izvršna direktorica GONG-a Jelena Berković, APIS IT se ne može doživljavati tek kao privatno poduzeće, jer se radi o agenciji koju se osnovale Vlada i Grad Zagreb. Ona misli da je APIS IT bolji izbor od Ministarstva uprave, jer je ministar Lovro Kuščević javno kazao kako se protivi ovim referendumskim inicijativama, pa je time i njegovo ministarstvo na neki način legitimirano kao zainteresirana strana. “No, bilo bi bolje da je za taj posao angažirano javno tijelo koje ima veću razinu neovisnosti, poput primjerice Državnog izbornog povjerenstva ili Zavoda za statistiku”, kaže izvršna direktorica GONG-a.

Promatrači već bili u APIS-u

Što se tiče nezavisnih promatrača koji bi nadgledali sam proces provjere potpisa, Berković kaže kako je šteta što je ministarstvo propustilo priliku dokazati da se u APIS-u neće baviti manipulacijama. “Uloga promatrača treba biti u potpunosti pasivna, tako da nikako ne utječu na sam proces, nego mu svjedoče i promatraju koliko se provodi u skladu s postojećim propisima i demokratskim standardima. Omogućavanjem pristupa promatračima, kao i medijima, ujedno bi se spriječilo neutemeljene optužbe o manipulacijama – kako od samih pokretača inicijativa koji se boje poništenja broja potpisa, tako i onih koji su dojavljivali manipulacije prilikom sakupljanja potpisa”, poručuje Berković.

Štoviše, dolazak promatrača u APIS ne bi bio nikakav presedan. Naime, udruga “U ime obitelji” je na posljednjim parlamentarnim izborima imala promatrače u toj agenciji koja se na izborima bavi kompjuterskom obradom podatka o broju glasova iz zapisnika koje im dostavljaju birački odbori.

Podsjetimo, za ukupno tri referendumska pitanja skupljeno je od tri do 33 tisuće potpisa više od zakonskog minimuma od deset posto birača, što čini prebrojavanje glasova iznimno tehnički i politički osjetljivim poslom.

Na sve zamjerke je, međutim, ministar Kuščević jučer tek kazao kako “nije primjereno sumnjati u transparentnost i zakonitost državne uprave”.