Miroslav Škoro, posve ozbiljan: ‘Ako žena zatrudni tijekom silovanja, mora se dogovoriti s obitelji što učiniti’

Danas su se, u studiju Večernjeg lista, sučelili Miroslav Škoro i Gordan Jandroković

Večernji list danas je organizirao sučeljavanje Miroslava Škore i Gordana Jandrokovića, nositelja listi u II. izbornoj jedinici. Između ostalog, razgovarali su o pobačaju koji je bio jedna od rijetkih tema u kojima su usuglašeni. “Moje mišljenje i moj stav jest da život počinje začećem i da ga treba štititi. Apsolutne zabrane ne postoje gotovo nigdje, treba raditi na edukaciji, smanjiti pobačaj na najmanju mjeru”, kazao je Jandroković.

Na to se nadovezao Škoro: “Što se tiče pobačaja, definitivno mogu reći da se s gospodinom Jandrokovićem slažem. Država, ako drži do sebe, ima bezbroj mehanizama kako da pomogne svakoj obitelji, ženi, majci koja se odlučuje na takav čin. Nismo mi primitivna zajednica, ne zabrana, ali učiniti sve da se sačuva život”. A nakon toga izrekao je ovu rečenicu: “Ako žena zatrudni nakon silovanja onda se mora dogovoriti sa obitelji što će učiniti”.

Šef Sabora ne zna za odluku Ustavnog suda?

Uskoro su prešli na temu usvajanja djece. Nakon nedavne izjave Vilija Beroša kako je “djeci bolje u domu za nezbrinute nego kod istospolnih parova”, uskoro se bio oglasio premijer Plenković, izjavom kako se ministar Beroš nije dobro izrazio. “Ja mislim da proces deinstitucionalizacije uvijek treba podržavati. Ne mislim da je ministar Beroš homofoban na bilo koji način. Ono što je on kazao možda nije bila najspretnija izjava, ali HDZ je svoj stav jasno iskazao”, kazao je Plenković i pojasnio kako proces deinstitucionalizacije znači upravo to da treba učiniti sve kako bi se što više djece izvuklo iz domova.

Danas se međutim Jandroković izrazio vrlo slično kao nedavno Beroš: “Za nas je najbolje okruženje za dijete da ima majku i oca. Gej zajednica sukladno zakonu ne može usvajati niti udomiti djecu. Dom nije nažalost najsretnije rješenje, ali je takvo da pomogne u situacijama kada je obitelj disfunkcionalna ili kada djeca ostanu bez roditelja. Treba na sve način osigurati da dijete ima prirodno okruženje, a to su majka i otac, odnosno muškarac i žena”, rekao je Jandroković.

I ispao prilično neupućen. Ustavni je sud, naime, u veljači ove godine donio odluku prema kojoj gej parovi imaju pravo udomiti djecu. “Sudovi i nadležna tijela dužni su svima pod jednakim uvjetima omogućiti sudjelovanje u ‘javnoj usluzi udomljavanja”, odlučio je Ustavni sud.