Mislili smo da se netko zeza kad smo čuli da nikaragvanskim parlamentom predsjeda mrtvac, ali ne - istina je

René Núñez umro je prije dva tjedna, ali i dalje je predsjednik parlamenta

Cadets of the National Police and Army carry the coffin of the late president of the National Assembly, Rene Nunez Tellez, during his wake at the National Assembly in Managua, on September 11, 2016. 
Tellez died on September 10, 2016 from a lung disease in a hospital in San José Costa Rica. / AFP PHOTO / INTI OCON
FOTO: AFP

Predsjednik parlamenta Nikaragve René Núñez zadnji put je pred nacionalnim parlamentom nastupio 12. rujna ove godine. Vojnici su nosili njegov lijes.

No, to nije bila posljednja počast za ovog državnika, suprotno svim očekivanjima, piše Süddeutsche Zeitung. Nikaragvanski parlament objavio je, naime, ovaj tjedan vijest kako René Núñez svoju dužnost može obnašati i nakon smrti.

Pa ipak, taj se opskurni presedan može tumačiti kao izvrsna politička slika te latinoameričke zemlje u kojoj stvari, iz perspektive demokracije, rijetko idu glatko.

Prilično nestabilna demokracija

Nikaragvansku političku scenu obilježila je tako 40-godišnja krvava vladavina klana Somoza koji je redovito krivotvorio rezulatate izbora dok se sa svojim političkim protivnicima razračunavao tako da bi im dao pucati u leđa.

Kad su Samoze napokon maknuti s vlasti, tadašnji je američki predsjednik Ronald Reagan, u strahu od ljevice, zemlju odveo u rat. Podržao je grupu Contras koja je ubijala seljake, krala stoku te spaljivala urode. Reagan ih je nazivao borcima za slobodu.

Contrasi su odavno prestali divljati zemljom, ali demokracija se u nju još uvijek nije vratila. Predsjednički mandat Daniela Ortege obilježilo je zastrašivanje kritičnih novinara, marginalizacija opozicije, a ponovno su se pojavile i optužbe o manipulacijama s izborima.

Núñez je tu čast zaslužio zbog pregovaranja

U ovih devet godina koliko je Ortega na vlasti u zemlji se ništa nije promijenilo, što zorno pokazuje i slučaj mrtvog nikaragvanskog predsjednika parlamenta koji i dalje obnaša svoju dužnost. Taj inženjer pripadao je, inače, najužem krugu Orteginih ljudi, zbog čega je vjerojatno još uvijek i na vlasti, makar mrtav.

Službeno objašnjenje vlasti nešto je drugačije. Tvrde, naime, kako su ovu odluku donijele kako bi mu tako odale počast zbog njegove velike spremnosti na dijalog i mogućnost sklapanja dogovora. No, opozicija smatra kako mu je ta čast pripala zbog toga što je godinama šutke provodio Ortegine odluke u paralamentu.

Donosio je kontroverzne zakone

Za njegove vladavine doneseni su zakoni koji su proširili kontrolu vlade nad vojskom, a ništa manje važni nisu niti oni zakoni koji vladi olakšavaju vršenje pritiska na kritičare. A tu je bio i jedan prilično kontroverzni gađevinski projekt koji je nikaragvanski parlament također podržao za njegova predsjedanja tom institucijom.

Parlamentarni zastupnici odlučili su, naime, koncesiju za gradnju interoceanskog Nikaragvanskog kanala dati jednom dubioznom kineskom poslovnom čovjeku, Wangu Jangu, koji se, doduše, dosad gotovo i nije pojavljivao u javnosti. Parlamentarna rasprava o tome gotovo je u potpunosti izostala iako se radi o pravima kojima će Jang raspolagati narednih 100 godina.

Bit će predsjednik do siječnja

I tako će René Núñez ostati predsjednik nikaragvanskog parlamenta do održavanja idućih parlamentarnih izbora, najvjerojatnije u siječnju. No, nikome nije jasno kako bi točno taj mrtvac trebao izvršavati svoje ustavom propisane obaveze poput potpisivanja zakona ili organizacije parlamentarnih rasprava.

Doduše, navodno će ga netko zamijeniti, ali se njegov zamjenik neće smjeti zvati predsjednik parlamenta. Nikaragvanski ustav inače nalaže kako se nakon smrti određenog dužnosnika njegov mandat automatski prekida. No, čini se da ustav Ortegi i njegovim ljudima ne znači baš puno.