Mještani slavonske općine platili si plinsku mrežu. Kad je izgrađena HDZ-ovi moćnici prodali je dalje

Općina Lovas, kad joj je ponestalo novca, po nalogu bivšeg župana Galića, prodala je plinsku mrežu Plinari istočne Slavonije

FOTO: Pixsell/Telegram

Sad već bivša direktorica Plinare istočne Slavonije (PIS) u Vinkovcima, Marija Ratkić, jedna od petero osumnjičenih u mega aferi pljačke Ine, i Tanja Cirba, HDZ-ova načelnica Općine Lovas u Vukovarsko-srijemskoj županiji, potpisale su 27. prosinca 2017. kupoprodajni ugovor kojim je plinska mreža u Lovasu pripala PIS-u.

Ne bi to bilo ništa neobično: Općini Lovas trebalo je novca, a Plinara istočne Slavonije imala ga je u izobilju pa joj milijun kuna, na koliko je plinska mreža procijenjena, ne bi predstavljao nikakav izdatak, da je prodavatelj, mala općina na krajnjem istoku Hrvatske tik uz granicu sa Srbijom, bila jedini vlasnik plinske mreže.

Dogovor općine i plinare

U članku 5 ugovora stoji kako prodavatelj, Općina Lovas, Plinari istočne Slavonije jamči ”da je plinska mreža njegovo isključivo vlasništvo i da nije opterećeno pravima trećih i da on [prodavatelj] s njom slobodno raspolaže”. Nadalje, u istom članku stoji i kako se ”vlasništvo na plinskoj mreži vodi u katalogu imovine i poslovnim knjigama Općine Lovas kao vlastita sredstva”.

Telegram je, međutim, u posjedu nekoliko ugovora kakve su mještani Lovasa potpisivali s Vinkovačkim vodovodom i kanalizacijom, čiji je direktor u to vrijeme bio Božo Galić, kasnije dugogodišnji vukovarsko-srijemski župan. Vinkovački vodovod, naime, bio je izvođač izgradnje plinske mreže u Lovasu.

Ugovori za mještane

U tipskom ugovoru kojeg nam je ustupila Vera Vidić, mještanka Lovasa, potpisanom u kolovozu 1999., stoji kako ”na ime cijene izgradnje plinske mreže” mora uplatiti 1200 DEM, te da u tu cijenu ”nije uračunat priključak”. Cijena priključka, stajalo je u posebnom ugovoru, koštala je dodatnih 766,68 DEM.

Svaki mještanin Lovasa, morao je, dakle, neovisno o cijeni priključka, platiti tadašnjih 1200 DEM, a bila im je ponuđena i mogućnost da, uz kamatu od 11 posto, taj iznos isplate u obrocima od 12, 24 ili 35 obroka. Vera Vidić odlučila se za dvogodišnju otplatu, pa joj je mjesečna rata za izgradnju plinske mreže iznosila 55,93 DEM, što znači da je u konačnici Vinkovačkom vodovodu platila 1342,32 DEM.

Platili izgradnju mreže

S obzirom da je obitelj Vidić u Lovasu imala tri nekretnine, oni su za izgradnju plinske mreže platili više od četiri tisuće DEM, plus troškove priključka oko 2300 DEM. Radi se dakle o priličnom novcu, ukupno oko 6300 DEM, pogotovo kad se uzme u obzir kako su se u to vrijeme mjesečne plaće kretale oko 500 tadašnjih njemačkih maraka.

“Nedugo nakon što smo se nakon završetka mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja iz prognanstva vratili u Lovas, 1999., općinski načelnik Željko Cirba, suprug današnje načelnice, sazvao je u kino-dvorani sastanak mještana kako bi nas upoznao s namjerom izgradnje plinske mreže”, kaže Vera Vidić. “Tada su nam objašnjeni uvjeti pod kojima bi se mreža gradila i rečeno da će svatko od zainteresiranih, osim priključka, morati platiti i 1200 DEM za izgradnju mreže”.

Ugovori o zakupu

Već 13. srpnja 1999. Željko Cirba, tadašnji načelnik Općine Lovas i Božo Galić, direktor Vinkovačkog vodovoda i kanalizacije, potpisali su u Vinkovcima ugovor o izgradnji plinske mreže, dužine 22.800 metara. U članku 2. stajalo je kako je ukupna vrijednost radova nešto manja od dva milijuna kuna, točnije 1.997.639,36 kuna. Ta plinska mreža, kako smo vidjeli, 28 godina kasnije, za milijun kuna prodana je PIS-u.

Zanimljivo, donedavna direktorica PIS-a, Marija Ratkić s aktualnom općinskom načelnicom Lovasa, Tanjom Cirba, potpisat će ugovor koji je stupio na snagu 1. siječnja 2017. o 15-godišnjem zakupu kojim će PIS općini godišnje plaćati 25.000 kuna (bez PDV-a) za korištenje plinske mreže.

Sličan ugovor 27. prosinca 2001. Marija Ratkić, kao direktorica PIS-a, potpisala je s tadašnjim načelnikom Općine Lovas, Željkom Cirbom, također na 15 godina, ali je cijena zakupa tada bila izražene u eurima. Iznosila je 3024,43 eura.

Financijski problemi

Iako je, dakle, 1. siječnja 2017. počeo teći 15-godišnji ugovor o zakupu plinske mreže koji je trebao trajati sve do 2042., Tanja Cirba i Marija Ratkić krajem 2017. sklapaju ugovor o prodaji te mreže. Zašto? Telegramovi sugovornici kažu kako se Općina Lovas 2017. godine našla u financijskim teškoćama, pa je tadašnji župan Božo Galić našao rješenje. Predložio je načelnici Cirba da proda plinsku mrežu PIS-u, što je ona i učinila.

Općina Lovas raspisala je natječaj za prodaju plinske mreže, a vinkovački Centar za vještačenje i procjene 20. studenoga 2017. iznosi procjenu da ona vrijedi 1.188.882,79 kuna, što je potpisom potvrdio i sudski vještak Davor Savić.

No, u procjeni stoji kako su uočeni nedostaci koji smanjuju tu vrijednost, jer je nekvalitetno sanirana okolina kojim mreža prolazi pa je došlo do slijeganja terena, potom se spominje nedostatak dokumentacije i prava služnosti zemljišta preko kojeg prolazi plinska mreža, pa je stvarna procjena vrijednost 951.106,23 kune.

Mještani dali 1,5 milijuna

Zanimljivo, u procjeni se spominje da je svaki mještanin za izgradnju plinske mreže platio 1200 DEM, a da se iščitati i kako je u cijeloj općini Lovas na plinsku mrežu u trenutku izrade procjene njene vrijednosni postojao 321 priključak.

Kada se dakle broj priključaka pomnoži s 1200 DEM koliko je svaki mještanin (mimo priključka) morao platiti, dođe se do iznosa od 385.200 DEM ili približno 1,5 milijuna kuna. Gledano na taj način ispada da su mještani Lovasa svojim novcem u potpunosti platili gradnju plinske mreže, koju je potom općina, kao svoju, prodala Plinari istočne Slavonije.

Pokrenula sudski postupak

“Kad pažljivo pročitate ugovor kojeg su mještani sklopili s Vodovodom i kanalizacijom, nigdje ne stoji ono što se obično navodi sitnim slovima: da mreža nakon nekog vremena, 10, 15 ili 20 godina, prelazi u vlasništvo Općine Lovas. Da je to pisalo, tada ne bismo imali pravo potraživati naš uloženi novac u izgradnju plinske mreže”, kaže za Telegram Vera Vidić.

Ona je jedina, od svih mještana, pokrenula sudski postupak i tražila da joj se vrati uloženi novac, ali je spor izgubila. Diskretno joj je, iz sudačkih krugova, poručeno da sve prijavi DORH-u jer sud to nije u mogućnosti drugačije riješiti. To je i učinila, ali ništa se ne zbiva.

Vera Vidić u studenom 2018. poslala je upit Općini Lovas tražeći podatak koliko su u ukupnoj investiciji za izgradnju plinske mreže sudjelovali građani, a koliko Općina. Iz Općine su taj upit preusmjerili Vinkovačkom vodovodu i kanalizaciji.

Potez općine ‘nema smisla’

Odgovor koji je Mirka Latas, pročelnica jedinstvenog pravog odjela, početkom rujna ove godine poslala Telegramu, također ne sadrži podatak koliko je novca u izgradnju plinske mreže uložila Općina Lovas. Zanimljiv dio iz odgovora je formulacija ”prema nama raspoloživim podacima” u kojoj objašnjavaju da su ugovor o gradnji plinske mreže sklopili s Vinkovačkim vodovodom i kanalizacijom, a taj ugovor, rekli smo, sklopio je tadašnji načelnik općine Lovas, Željko Cirba, suprug aktualne načelnice Tanje Cirba.

“Da je općinska načelnica, prije nego što je odlučila prodati plinsku mrežu, pozvala mještane i rekla kako će tih milijun kuna usmjeriti u izgradnju nečeg od čega će svi mještani imati koristi, ja prva, a vjerujem i svi ostali, ne bismo imali ništa protiv. Jer taj smo novac odavno zaboravili. Ali bez da nas išta pita, prodaje mrežu koja je dobrim dijelom naša, što zaista nema smisla”, kaže Vidić.

Klasično Galićevo rješenje

Izvor blizak Vukovarsko-srijemskoj županiji kaže kako je to bio klasičan način kojim je bivši župan Božo Galić, tada vrlo utjecajna osoba u HDZ-u, rješavao probleme. Veli da bi Marija Ratkić, pitaju li je to u Uskokovoj istrazi, bila voljna objasniti zašto je i od koga dobila nalog da kupi plinsku mrežu u Lovasu.

“Ali, isto tako vjerujem da bi istražiteljima objasnila i kako se i po čijem nalogu, bez odgovarajućih uvjeta, kći obitelji Cirba, bivšeg načelnika i sadašnje načelnice općine Lovas zaposlila u Plinari istočne Slavonije”. Naime, kaže naš sugovornik, kako je u vrijeme prodaje plinske mreže u Plinari istočne Slavonije na stručnom osposobljavanju radila magistrica ekonomije, te kako joj je tadašnjica direktorica Marija Ratkić obećala da će, kada jednogodišnje usavršavanje završi, biti primljena u radni odnos jer se pokazala odličnom.

“Međutim, kad je prošla godina dana, direktorica joj je priopćile kako je ‘iz vrha županije’ stigao nalog da će biti primljena druga osoba, jer ona nije politički podobna. Tako se zaposlila kći obitelji Cirba, današnje načelnice i bivšeg načelnika”, tvrdi Telegramov izvor.