Mještani su blokirali centar za gospodarenje otpadom kraj Rijeke. Više ne mogu, kažu, živjeti od smrada

Okupljeni građani ostat će tamo, tvrde, 'koliko god treba'

24.05.2019., Rijeka - Konferencija za medije clanova udruge Krizni eko stozer Mariscina na ulazu u Zupanijski centar za gospodarenje otpadom Mariscina. Izjavu je dao Josip Begonja. Photo: Goran Kovacic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Pedesetak mještana okolnih naselja jutros se spontano okupilo pred Marišćinom i blokiralo ulaze u ovaj županijski Centar za gospodarenje otpadom, nakon što već mjesecima trpe nesnosan smrad.

Kako javlja Novi list red ulazom u Centar, koji se nalazi tek 10-ak kilometara od centra Rijeke te manje od kilometar od prvog sela Marčelji, tako se već stvorila kolona od desetak kamiona za otpad. Pred ulazom su se okupile i obitelji s djecom. “Ovo što se događa na Marčeljima je zločin protiv ljudi, protiv djece, protiv našeg zdravlja”, kazala je u ime okupljenih građana Davorka Simčić, prenosi HRT.

“Ekološki neprihvatljiv projekt”

Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić još je u ožujku potvrdio da će, ako se problem smrada i onečišćenja ne riješi do kraja svibnja, zatvoriti Županijski centar za gospodarenjem otpadom Marišćina, no to se nije dogodilo.

Mještani tvrde da nemaju izbora i da ih je naljutila reakcija Ćorićeve pomoćnice koja im je rekla da smrad s Marišćine nije ministrova briga. Kažu kako ih je sustav izigrao i da više ne mogu živjeti od smrada te da su čuli da se na odlagalište dovozi i otpad koji se tu ne bi smio odlagati.

Stanovnici sela Marčelji su nedavno uputili i otvoreno pismo premijeru Andreju Plenkoviću, pozivajući ga da s odmora u Opatiji dođe k njima na kavu i osobno se uvjeri koliko se guše u smradu. Ponavljaju kako je ŽCGO Marišćina tehnološki zastario, ekonomski neisplativ i ekološki neprihvatljiv projekt, koji posluje bez okolišne dozvole, dakle protivno zakonskoj regulativi.