MMF: 'Rat u Ukrajini teško će pogoditi svjetsko gospodarstvo'

Ekonomske posljedice već su sada vrlo ozbiljne, kažu iz MMF-a

Randy D. Adler (58), sanitizes his restaurant in Atlanta, Georgia, on April 23, 2020. - The US state of Georgia takes a massive gamble on April 24 when it allows businesses like gyms and hair salons to re-open to ease a painful coronavirus lockdown, a move even President Donald Trump fears is too soon. "We have no plans on opening Monday. It is irresponsible, it is not the right thing to do, we value our staff, we value our clientele and we value the citizens of Georgia. This is a irresponsible move that is based solely on dollars over science," Adler said. (Photo by CHANDAN KHANNA / AFP)
FOTO: AFP

Rat u Ukrajini i sankcije Rusiji teško će pogoditi svjetsko gospodarstvo, upozorio je Međunarodni monetarni fond (MMF), poručivši vladama da pomognu siromašnim kućanstvima s visokim troškovima života. Rat u Ukrajini već je podigao cijene energenata i žitarica i potaknuo više od milijun građana na bijeg preko granica dok su Rusiji zbog napda na susjednu zemlju uvedene oštre sankcije, istaknuo je MMF u priopćenju objavljenom u subotu.

“Situacija je jako fluidna, a izgledi obavijeni visokom razinom neizvjesnosti, ali ekonomske posljedice već su sada vrlo ozbiljne”, priopćio je MMF. “Rat i sankcije koje je potaknuo teško će pogoditi i svjetsko gospodarstvo”, upozorili su, ističući da kriza u razdoblju ionako snažnog rasta cijena dodatno potpiruje inflaciju i istodobno koči gospodarsku aktivnost.

Bit će cjenovnih šokova u cijelom svijetu

Cjenovni šokovi osjetit će se u cijelom svijetu i vlade bi trebale posegnuti u proračun i pomoći siromašnim kućanstvima kojima hrana i gorivo čine veći dio troškova, poručuju iz MMF-a. Ekonomska šteta bit će još veća ako rat eskalira, dodaju. Uz ljudske žrtve, Ukrajina je pretrpjela i veliku gospodarsku štetu, zatvorene su i oštećene morske i zračne luke i uništene brojne ceste i mostovi.

“Iako je u ovoj fazi jako teško točno procijeniti potrebe za financiranjem, već je sada jasno da će troškovi oporavka i obnove Ukrajine biti značajni”, naglašavaju u MMF-u. Upozoravaju ujedno da bliske ekonomske veze s Ukrajinom i Rusijom znače iznimno veliki rizik oskudice i problema u opskrbi za zemlje poput Moldavije.

MMF aktivno raspravlja s Moldavijom o mogućnostima financiranja, ističu dodavši da je vlada u Kišinjevu zatražila veći iznos i preinake u postojećem zajmovnom programu ‘teškom’ 558 milijuna dolara kako bi se lakše nosila s troškovima aktualne krize.