MMF: Bogata Saudijska Arabija mogla bi bankrotirati za pet godina

Ako cijena nafte ne poraste, bogate zemlje ostat će bez novca

FOTO: Bilderberg

Ako cijena nafte ostane oko 50 američkih dolara po barelu, većina zemalja u regiji će ostati bez novca u najviše pet godina, a vjerojatno i manje, upozorili su ovog tjedna iz Međunarodnog monetarnog fonda. Upozorenje se odnosi na lidere OPEC-a, Saudijske Arabije, ako i Omana i Bahreina.

Niske cijene nafte će oštetiti regiju samo ove godine za nevjerojatnih 360 milijuna američkih dolara, stoji u izvješću MMF-a, prenosi CNN.

Mnoge zemlje su već u velikim problemima

Ogromni proračunski viškovi se brzo otapaju u ogromne deficite jer su cijene nafte sa 100 američkih dolara pale na 45 tijekom prošle godine. Mnoge od zemalja su bile prisiljene posegnuti za svojim financijskim zalihama. “Izvoznici nafte će morati prilagoditi svoju potrošnju i prihode kako bi mogli osigurati vlastitu fiskalnu održivost,” upute su MMF-a.

Niske cijene nafte došle su u vrijeme velikog pada potrošnje, a većina zemalja se bori s regionalnim nasiljem i previranjima na financijskim tržištima.

mmf
Tablica prikazuje negativne ekonomske trendove zbog niske cijene nafte preuzeto iz izvješća MMF-a

Saudijska Arabija treba duplo veće cijene nafte

Saudijska Arabija, najveći proizvođač nafte u svijetu, u velikom je problemu. Da bi svoj proračun vratila u balans, trebala bi barel nafte prodavati po cijeni od oko 106 američkih dolara, procjenjuje MMF. S ovom cijenom, oko 50 dolara po barelu, ona jedva opstaje.

Saudijska Arabija je zato podigla oko 4 milijardi od prodaje obveznica, ali je i središnja banka povukla oko 70 milijardi iz firmi kao što je BlackRock u zadnjih 6 mjeseci.

Nakon godina velikih viškova, deficit Saudijske Arabije mogao bi skočiti na 20 posto BDP-a u 2015. godini, procjene su koje dolaze od Capital Economicsa.

Rezanje potrošnje

Oil barrel with US dollars inside, computer illustration.
Cijena barela nafte dvostruko je pala tijekom protekle godine Science Photo Library

Saudijska Arabija vjerojatno se neće odlučiti na podizanje poreza, ali je spremna na rezanje nekih oblika potrošnje.

Vjerojatno to neće biti društveni i vojni programi jer lideri još uvijek strahuju od ponavljanja 2011. kada je došlo do ustanka Arapsko proljeće.

“U okruženju u kojem vlada regionalna nestabilnost i nestabilnost u državi, rezanje socijalnih ugovora je veliki politički rizik,” tvrdi Henry Smith, suradnik direktora u firmi za kontrolu rizika u Dubaiju. Ipak, tvrdi kako su neki sporedni, manje ekonomski bitni projekti, već druga priča.

Iran i Irak pod pritiscima

Cijena iranske nafte se procjenjuje na 72 dolara po barelu, što je također jeftino, i s tim bi se moglo opstati manje od 10 godina, tvrde u MMF-u. No, situacija u Iranu je još uvijek vrlo upitna, obzirom da je Iranski nuklearni sporazum kojim mu se ukidaju ekonomske sankcije još prilično svjež, a situacija oko toga svega je još daleko od kristalno jasne.

Što se tiče Iraka, zbog stalnih ratovanja na području države s vojnim snafama ISIS-a, država je u nezavidnoj gospodarskoj situaciji. “Nasilje utječe na civile, a posebno negativan utjecaj ima na povjerenje i očekivanja, a time i na gospodarske aktivnosti,” stoji u ovotjednom izvješću MMF-a.

Tu je još i Bahrein koji je također pod velikim financijskim pritiskom, sa sredstvima koja bi se mogla istopiti za manje od pet godina. Zemlja je već u velikim dugovima, s višegodišnjim deficitima. “Oni će se morati odčučiti za značajne promjene,” tvrdi jedan od ekonomista Capital Eonomicsa.

Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt i Katar bez problema

Međutim, unatoč financijskoj oluji, neke države pod ovakvim uvjetima mogu preživjeti i desetljećima. Na vrhu tog popisa su Katar, Kuvajt i Ujedinjeni Arapski Emirati. Velikim dijelom to je zato jer te zemlje ne trebaju velike cijene nafte da bi mogle imati proračunski balans. Jednostavno se ne oslanjaju toliko na to.

Tako bi u Kuvajtu potpuno zadovoljavajuće stanje bilo kada bi cijena barela nafte bila 49 američkih dolara, u Kataru 56, a u Ujedinjenim Arapskim Emiratima 73 američka dolara.

MMF je rekao Ujedinjeni Arapski Emirati s ovakvom situacijom na tržištu nafte može izdržati gotovo 30 godina, aKatar i Kuvajt gotovo 25 godina.