Moćnici u Slavoniji zbilja su senzacija. Donosimo novi manevar gradonačelnika Đakova, s bankom koja mu čuva posao

Nakon isteka mandata Marin Mandarić može se vratiti na stari posao u banku u koju je sad prebacio poslovne računa grada i tvrtki

Gradonačelnik Đakova, Marin Mandarić (HDZ) koji je prije dolaska na tu funkciju radio kao stariji voditelj poslovnog odnosna poduzetničkog bankarstva u Zagrebačkoj banci, nedavno je prebacio poslovni račun Grada u svoju bivšu banku. Uz to, i najjača gradska tvrtka, Gradski vodovod, gdje je Mandarić predsjednik skupštine, prenijela je svoj račun u Zagrebačku banku, a isto je učinio i Poduzetnički centar, tvrtka u stopostotnom vlasništvu Grada.

Đakovački godišnji proračun je oko 100 milijuna kuna, a pred Gradskim vodovodom, uz redovno poslovanje, je i veliki projekt na rekonstrukciji i izgradnji sustava odvodnje, koji se najvećim dijelom financira novcem EU, vrijedan 267 milijuna kuna. Uz to, u spomenutoj se banci nedavno zaposlila i šogorica gradonačelnika Đakova.

Povjerenstvo uvjetovalo ponudu Zagrebačke banke

Mandarić se početkom ove godine, 24. siječnja obratio Povjerenstvu za sprečavanje sukoba interesa za tumačenje može li grad na čijem je čelu ”otvoriti poslovni račun, obavljati platne transakcije ili se kreditno zadužiti u Zagrebačkoj banci” s obzirom na to da je prije stupanja na dužnost gradonačelnika bio njen zaposlenik. Iz Povjerenstva su, pet dana kasnije, zatražili da im dostavi sporazum o prekidu ugovora o radu u Zagrebačkoj banci od 12. lipnja 2017. (kada je stupio na dužnost gradonačelnika Đakova), pa se tako otkrilo nešto vrlo zanimljivo: Mandarić, nakon završetka gradonačelničkog mandata, ima pravo povratka na rad u Zagrebačku banku na poslove na kojima je radio prije odlaska na političku dužnost, odnosno pravo povrataka na poslove koji su u skladu s njegovom stručnom spremom i radnim iskustvom!

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa zaključilo je kako se zbog toga ”Zagrebačka banka smatra pravnom osobom s kojom je dužnosnik interesno povezan”, te preporučilo Mandariću da se zbog otklanjanja sumnji da bi kao gradonačelnik mogao pogodovati svom bivšem (i vjerojatnom budućem) poslodavcu, Zagrebačkoj banci, prikupi ponude najmanje tri poslovne banke, ta da s bankom u kojoj je radio stupi u poslovni odnos samo ako je njena ponuda najpovoljnija.

Umjesto javnog, raspisali pozivni natječaj

Također, Povjerenstvo je savjetovalo Mandariću da se ”izuzme od svakog, pa i posrednog sudjelovanja u postupku odabira poslovne banke koja će pružati svoje usluge Gradu Đakovu, a posebice od potpisivanja govora”, te da za takve poslove ovlasti svog zamjenika. Nadalje, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa uputilo je Mandarića da Gradsko vijeće obavijesti kako sa Zagrebačkom bankom ima sklopljen sporazum o povratku na radno mjesto kada mu prestane mandat gradonačelnika.

Zanimljivo je da se Grad Đakovo, prije odluke o prenošenju računa u neku drugu banku, odlučio za pozivni, a ne javni natječaj, pa su se obratili trima poslovnim bankama, Privrednoj banci, Hrvatskoj poštanskoj banci i Zagrebački banci. Odluku o izboru najboljeg ponuđača – Zagrebačke banke – 25. veljače ove godine potpisao je Mandarićev zamjenik Antun Galić (HDZ). Slično je i s kreditnim zaduženjem, koje je također sklopljeno sa zagrebačkom bankom. Dakle, formalno-pravo, sve je učinjeno onako kako je Povjerenstvo i naložilo: pribavljene su tri ponude (doduše ne javnim natječajem, već pozivom), a odluku nije donio Mandarić, već njegov stranački kolega Galić.

Unatoč odluci Povjerenstva, nije izvijestio gradsko vijeće

No, Mandarić do danas nije obavijestio Gradsko vijeće da je sa Zagrebačkom bankom interesno povezan, kako je to naložilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. Štoviše, na raniji upit vijećnika, bivšeg gradonačelnika Zorana Vinkovića, u travnju prošle godine, Mandarić je nijekao postojanje ugovora sa svojim bivšim poslodavcem, Zagrebačkom bankom, koja mu jamči povratak na radno mjesto kada mu prestane mandat. Dakle, obmanuo je Gradsko vijeće jer je takav sporazum imao već gotovo godinu dana, od lipnja 2017. godine.

U odgovoru na upite Telegrama je li Mandarić obavijestio Gradsko vijeće o njegovoj interesnoj povezanosti s bivšim poslodavcem, odgovoreno je: ”Nakon dobivenog mišljenja Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa od 1. veljače 2019. godine prema kojem je dužan obavijestiti gradske vijećnike o svom prethodnom radnom odnosu u Zagrebačkoj banci kao i sklopljenom Sporazumu o prestanku ugovora o radu kojim se između ostaloga definira pravo povratka na rad u Banku, izvijestit će ih na idućoj sjednici Gradskog vijeća. Treba napomenuti da je 12. sjednica Gradskog vijeća Grada Đakova održana 31. siječnja 2019., dok se održavanje 13. sjednice planira tijekom idućeg tjedna”, stoji u odgovoru Telegramu.

Odgovornost za promjenu banke gradske tvrtke prebacuje na upravu

Što se pak tiče prenošenje računa Đakovačkog vodovoda u istu banku u kojoj je Mandarić radio, gradonačelnik Đakova smatra kako ni tu nema ničeg spornog, bez obzira na to što je u toj tvrtki, u većinskom vlasništvu Grada Đakova, predsjednik skupštine. ”Odluka o poslovnoj banci s kojom će gradska tvrtka Đakovački vodovod d.o.o. imati otvoren račun u nadležnosti je Uprave društva, a ne Skupštine. Za razloge promjene poslovne banke valja tražiti odgovor od odgovornog tijela, tj. Uprave društva”, kaže Mandarić.

”Odgovor na vaš upit o tome je li se g. Mandarić prije donošenja te odluke obratio Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa”, stoji dalje u odgovoru, ”kao što je to nedavno učinio kada je račun Grada Đakova također prebačen u Zagrebačku banku, sadržan je u prethodnom odgovoru. Naime, u nadležnosti Uprave društva je odluka o odabiru poslovne banke”, kaže Mandarić za Telegram. Mandarić je inače, gradonačelnik grada iz čije je blagajne prošle godine, na osnovu lažne e-poruke, prebačeno 50.000 eura stanovitom Jade Lauren Yatesu. Za taj novac Grad Đakovo je oštećen, a policija ni do danas nije pronašla prevaranta, dok je pročelnik za financije, Slavko Troha, koji je uplatu odobrio, i dalje na svom radnom mjestu