Moćnom kardinalu Georgeu Pellu, dakle, sudit će se za seksualno napastovanje; evo pozadine priče

Ovaj 76-godišnji kardinal najviše je rangirani katolički svećenik kojem se ikad sudilo

Cardinal George Pell arrives for a committal hearing relating to charges of historical sex abuse at the Melbourne Magistrates Court on October 6, 2017.
Up to 50 witnesses could be called to a hearing in March to determine if there is enough evidence for Vatican finance chief Cardinal George Pell to stand trial on sex abuse charges, a court heard on October 6. The 76-year-old, a top adviser to Pope Francis, is accused of multiple historical sexual offences relating to incidents that allegedly occurred long ago. / AFP PHOTO / Mal Fairclough
FOTO: AFP

Sud u Melburneu u Australiji odlučio je da će se kardinalu Georgeu Pellu, trećem na hijerarhijskoj ljestvici u Vatikanu, suditi zbog cijelog niza optužbi za seksualna zlostavljanja maloljetnika počinjenih tijekom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća. Premda je odbacila dio teških optužbi, sutknja Belinda Wallington izjavila je kako je “zadovoljna” jer je prikupila dovoljno dokaza za pokretanje sudskog postupka.

Tako je kardinal Pell, 76, postao najviši rangirani katolički svećenik kojemu je ikada suđeno zbog seksualnih prijestupa. Pell je obnašao jednu od najvažnijih funkcija, on je “ministar financija”, a tu dužnost povjerio mu je 2014. papa Franjo kako bi poslovanje Vatikana postalo transparentnije.

Kardinal Pell na sudu je odbacio sve optužbe

Obzirom na delikatnost optužbi, detalji i priroda tužbi nisu dostupni javnost i ostat će tajna. Kako javljaju australski mediji, više od sat vremena kardinal Pell pozorno je, prekriženih ruku, slušao detaljno obrazložene optužbe koje je prihvatila sutkinja. Kad mu se sutkinja Wallington obratila, kardinal Pell ostao je sjediti, ali je prigušenim glasom izgovorio dvije riječi: “Nisam kriv”.

Kardinal je već ranije odbacio sve optužbe tvrdeći “da je nevin, da su optužbe lažne, te da je cijela ideja seksualnog zlostavljanja za njega odvratna”. Kardinal Pell ušao je u sudnici u pratnji velikog broja policajaca koji su ga štitili od okupljene skupine znatiželjnih te brojnih novinara i fotoreportera. Nakon što je objavila odluku da će se održati sudski proces, sutkinja je, nakon što je plaćena jamčevina, pustila kardinala Pella na slobodu. Ali mu je zabranila izlazak iz Australije, a sud je ubrzo obaviješten da je kardinal već predao svoju putovnicu.

Dio optužbi protiv kardinala sud je odbacio

Lisa Flynn, odvjetnica koja zastupa pedesetak zlostavljanih osoba, izjavila je kako je sud dokazao da nitko ne može biti iznad zakona. “Ovo je obećavajući korak naprijed za sve žrtve seksualnog zlostavljanja”, zaključila je odvjetnica Flynn. U ožujku ove godine više od 30 svjedoka dalo je iskaze tijekom saslušanja, no njihove izjave nisu bile dostupne javnosti, što je standardna procedura u državi Viktoriji u slučajevima seksualnog zlostavljanja maloljetnika.

Kardinalov odvjetnik Robert Richter ustvrdio je da su najgore optužbe protiv njegovog klijenta odbačene te da će na sudu osporiti i sve ostale svjedoke. Kardinal Pell pao je nakon što je australska policija 2012. počela istraživati široko rasprostranjene tvrdnje o institucionalnom zlostavljanju i pedofiliji u Crkvi. Razgovaralo se s brojnim žrtavama koje su tvrdile da su zlostavljane u crkvama, sirotištima, sportskim klubovima, školama.

Katolička crkva u Australiji podupire kardinala

Kardinal Pell jednom je osobno, a dvaput putem video veze iz Rima, razgovarao s istražiteljima zbog pritužbi na svećenike pedofile. Vodstvo Katoličke crkve u Australiji podržalo je kardinala Pella tvrdeći da je on “potpuno pristojan čovjek”. Katolička nadbiskupija objavila je kako je nadbiskup Melburnea kardinal Denis Hart “izrazio svoju vjeru u pravosudni sustav u Australiji te rekao da pravda sada mora slijediti svoj put”.

Suđenje kardinalu Pellu slijedi nakon što je papa Franjo priznao je ozbiljno pogriješio u procjeni situacije u Čileu kad je branio biskupa optuženog za prikrivanje zločina svećenika pedifila. Papa je, naime, za posjeta Čileu stao na stranu biskupa Juana Barrosa, osumnjičenoga da je šutio o seksualnim zločinima svećenika pedofila Fernanda Karadima. Papa je bio uvjeren u njegovu nevinost pa je zatražio od žrtava dodatne dokaze o krivici. Vatikan je Karadimu proglasio krivim 2011. za djela pedofilije iz 80-tih i 90-ih, a njegove žrtve optužile su biskupa Juana Barrosa za suučesništvo.

Pripreme za suđenje bi mogle trajati mjesecima

Pell je bio svojedobno nadbiskup u Melbourneu, a potom i u Sydneyu, nakon čega je, na zapovijed pape Ivana Pavla II 2003., imenovan članom moćnog vatikanskog Kolegija kardinala. Vatikan je objavio da će kardinalu Pellu produžiti dopust koji mu je udijelio papa Franjo.

“Sveta stolica primila je na znanje odluku pravosudnih tijela u Australiji u svezi s kardinalom Georgea Pellom. Prošle godine, Sveti Otac odobrio je kardinalu Pellu odsutnost kako bi se mogao braniti od optužbi. Ta odluka vrijedi i dalje.” Još nije određeno kad će se održati suđenje, no poznato je da će Županijski sud u Viktoriji odrediti 12 članova porote, a pripreme za početak sudskog postupka mogle bi potrajati nekoliko mjeseci.