Moderna radi na par novih verzija; cjepivu koje može u običan frižider i zajedničkoj dozi protiv covida i gripe

Tvrtka proučava i tri nove verzije svog cjepiva za rješavanje mutacija virusa

People talk in the offices of a factory of US multinational pharmaceutical company Pfizer, in Puurs, where Covid-19 vaccines are being produced for Britain, on December 3, 2020. - Britain on December 2, 2020 became the first western country to approve a Covid-19 vaccine for general use, while Japan and Italy pledged free inoculations for all even as the global death toll rose towards 1.5 million. (Photo by Kenzo TRIBOUILLARD / AFP)
FOTO: AFP

Zbog zabrinutosti oko cjepiva protiv koronavirusa tvrtki Astra Zeneca i Johnson&Johnson, došlo je do poremećaja u naporima cijepljenja brojnih zemalja koje su se oslanjale na ta cjepiva, pa tvrtka Moderna nastoji popuniti nastale praznine, piše Time.

Biotehnološka tvrtka Moderna sa sjedištem u Cambridgeu objavila je da ulaže milijarde u jačanje proizvodnih pogona u Švicarskoj, Španjolskoj i SAD-u, gradeći dovoljno kapaciteta za proizvodnju 3 milijarde doza svog cjepiva na bazi mRNK do 2022. godine.

Zemlje nestrpljive da pojačaju narudžbe mRNK cjepiva

Tehnologija cjepiva tvrtke Moderna razlikuje se od one tvrtki Astra Zeneca i J&J koje obje koriste adenovirus za isporuku gena virusa Covid-19 imunološkom sustavu i koja su oba povezana s ozbiljnim, po život opasnim, iako vrlo rijetkim, krvnim ugrušcima.

Stephane Bancel, izvršni direktor Moderne, kaže da su neke od bogatijih, razvijenijih zemalja nestrpljive da pojačaju svoje narudžbe mRNK cjepiva Moderne i Pfizera.

“U posljednjih mjesec dana u razgovorima koje smo imali sa šefovima država, premijerima, predsjednicima zemalja i ministrima zdravstva, ono što čujemo glasno i jasno da je cjepivo mRNK najbolje rješenje. A vlade širom svijeta žele sve više.”

Moći će se držati u hladnjaku do 3 mjeseca

Bancel kaže da njihovi znanstvenici proučavaju novu verziju cjepiva koja neće trebati zamrzivač i umjesto toga moći će se držati u hladnjaku do 3 mjeseca.

Trenutno se na takvim temperaturama Modernino cjepivo može čuvati samo mjesec dana nakon što se doze otope s temperature skladištenja od oko minus 20. Za čuvanje na tako niskoj temperaturi treba oprema koja nije široko dostupna. Ako studije pokažu da bi cjepivo bilo stabilno i učinkovito u hladnjacima, povećao bi se broj mjesta koja bi se mogla cijepiti Modernom.

“Poigrali smo se s nekoliko ključnih tehnoloških odluka i dobili doista različiti proizvod”, kaže Bancel dodajući da su počeli testiranje na ljudima. “To znači da će podaci o učinkovitosti stići do kraja ljeta.”

Kombinirana injekcija protiv gripe i Covida-19

U međuvremenu, tvrtka proučava tri nove verzije svog cjepiva za rješavanje mutacija virusa. Postojeće cjepivo pruža dovoljnu zaštitu protiv južnoafričke varijante ali je zaštita nešto manja od izvornog virusnog soja. Studije na životinjama obećavaju, a na ljudima su tek počele, tako da će se sve znati do početka jeseni.

Tim istražuje i bi li treća injekcija trenutno odobrenog cjepiva, u manjoj dozi od prve i druge, mogla biti učinkoviti pojačivač kako bi se povećala zaštita od novih varijanti virusa. Testira se i cjepivo koje kombinira izvorno cjepivo s novim cjepivom protiv južnoafričke varijante.

Neki stručnjaci za javno zdravlje, gledajući unaprijed, vjeruju da će za suzbijanje Covida-19 možda biti potrebno redovito cijepljenje, slično kao protiv gripe. Predviđajući to, stručnjaci Moderne rade i na kombiniranoj injekciji protiv gripe i Covida-19 koja bi ljude zaštitila od obje bolesti dišnog sustava.