Modrić: Moj odgovor glasnogovorniku Vlade, koji me proglasio 'zlonamjernom ponavljačicom već demantirane laži'

Neobično nam je drago da smo nakon cijele sedmice konačno ipak doznali gdje, od kada i koliko prireza plaća Frka Petešić

Ako se, međutim, blagonaklono i dogovorimo da ćemo uzeti za istinu to što nam s debelim zakašnjenjem priopćava Plenkovićev glasnogovornik, treba podsjetiti da oko cijele te stvari ostaje još niz pitanja na koja se mora odgovoriti pred građanima, pred onima koji sve te dužnosnike i te stanove i plaćaju.

Braneći autoritarnu doktrinu, čijim se sljedbenikom više puta do sada predstavio Andrej Plenković – a ona glasi da se postavljanjem logičnih pitanja od javnog interesa predsjedniku Vlade i ministrima podrivaju država i institucije – glasnogovornik Vlade i premijera Marko Milić reagirao je sinoć na moj tekst pod naslovom ”Koliko posto prireza plaća Plenkovićev najbliži suradnik i od kada? Neka pokažu papire pa da vidimo”.

U mom tekstu bila je, dakako, riječ, osnovama za dodjelu državnog stana od 96 kvadrata u centru Zagreba predstojniku Ureda premijera Zvonimiru Frki Petešiću, od kojih je samo jedna mjesto njegovog prebivališta.

Glasnogovoreći u korist Plenkovića i njegovog tajnika Petešića, Milić me je proglasio ”zlonamjernom ponavljačicom već demantirane laži” da bi ustvrdio kako Petešić od 1. rujna 2017. plaća prirez po zagrebačkoj stopi od 18 posto ”na temelju prijavljenog boravišta” te da je dosad po toj osnovi uplatio 23.060,73 kuna.

Za Milićevu tvrdnju ni sad nismo vidjeli dokaze

Premda je revnosni Milić već samo pitanje upućeno administraciji njegovog poslodavca kvalificirao kao ”zlonamjernu laž”, što ukazuje da ima problem sa žanrovima, neobično nam je drago da smo nakon cijele sedmice konačno ipak doznali gdje, od kada i koliko prireza plaća Frka Petešić s lažnim prebivalištem u Salima na Dugom otoku. To na ovaj način prvi put čujemo, a trebali smo isti dan kad su se oglasili o aferi. Pa zašto tek sada?

No, sve ove dane iz Vlade ionako rasipaju pred javnost informacije o toj aferi kao šake šarenog graha kako bi građani morali sami gatati koje je zrno zdravo, a koje crvljivo. Nismo, doduše, ni sada vidjeli dokaze za Milićevu tvrdnju nego bismo njemu i Plenkoviću trebali vjerovati na riječ, što je krajnje riskantna avantura u kojoj će inteligentan čovjek, poučen iskustvima s izvorima iz hrvatske Vlade, jako teško sudjelovati.

Oko stvari ostaje niz pitanja na koja se mora odgovoriti

Ali, hajde, uzmimo da je Petešić, kad je prijavljivao lažno prebivalište na Dugom otoku, u Zagrebu stvarno prijavio boravište te da utoliko barem nije izbjegao plaćanje zagrebačkog prireza. Fino. Barem bi tu onda bili čisti i on i Vlada. To je smisao Milićeve intervencije u kojoj je, doduše, obično pitanje ”omaškom” nazvao laži.

Ako se, međutim, blagonaklono i dogovorimo da ćemo uzeti za istinu to što nam s debelim zakašnjenjem priopćava Plenkovićev glasnogovornik, treba podsjetiti da oko cijele te stvari ostaje još niz pitanja na koja se mora odgovoriti pred građanima, pred onima koji sve te dužnosnike i te stanove i plaćaju.

Pa kad se zakotrljaju ta daljnja pitanja, treba popiti normabel, a ne – kako se Plenković otresa na kritičare – graktati na one koji ih postavljaju.


* U odgovoru glasnogovorniku Vlade na njegovu packu oko propitivanja afere Frka Petešić, u originalnoj verziji objavila sam i jedan štiklec koji nije bio točan. Grešku smo smjesta primijetili i uklonili. Ticala se odredbe Zakona o prebivalištu da prijava boravišta za građane Republike Hrvatske ne može trajati dulje od dvije godine, odnosno da se, nakon dvije godine izbivanja iz stalnog mjesta života i rada, boravište mora preregistrirati u prebivalište.

No Frka Petešić, korisnik državnog stana od 96 kvadrata za koji mjesečno plaća 484 kune, a već petu godinu ima lažno prebivalište u Salima na Dugom otoku i boravište, navodno, u Zagrebu – ipak nije imao takvu obavezu. Dužnosnici, naime, po zakonu spadaju u iznimke na koje se citirana odredba ne odnosi. Dakle, greška.

Greške priznajemo i otklanjamo, za razliku od nesimpatične taktike hrvatske Vlade, koja u 99 posto situacija i slučajeva koje javnost smatra spornima izigrava nepogrešivost.