Nekad je nužno odabrati stranu

Mogu li Orešković i Most uvjeriti javnost da reforme stopira HDZ?

Za HDZ više ne postoji dvojba da ova Vlada ima ograničeni vijek trajanja

22.01.2016., Zagreb - Mandatar Tihomir Oreskovic na drugoj sjednici 8. saziva Hrvatskog sabora predstavio program Vlade i njezine clanove te od zastupnika zatrazio da mu iskazu povjerenje. Bozo Petrov, Tomislav Karamarko, Tihomir Oreskovic.
Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Milan Panić, američki državljanin, bio je prvi predsjednik Vlade FR Jugoslavije koju su tada činili Srbija, Crna Gora i Kosovo. Prihvativši poziv jugoslavenskog predsjednika Dobriše Ćosića, odnosno stvarnog vladara života i smrti, srpskog predsjednika Slobodana Miloševića, započeo je svoj kratkotrajni mandat 14. srpnja 1992. Panić, čija uspješna poslovna karijera u američkoj farmaceutskoj industriji i stvoreno osobno bogatstvo nisu imali nikakvu poveznicu s politikom, shvatio je svoj položaj vrlo ozbiljno i na zaprepaštenje svojih pokrovitelja počeo je odmah izgrađivati samostalnu i neovisnu političku poziciju.

Žestoki poraz na izborima

Ohrabren vlastitom popularnošću odlučio se suprotstaviti srpskom velmoži na republičkim predsjedničkim izborima 20. prosinca 1992. Milošević je uspio osvojiti 53,24 posto, a Panić 32,11 posto glasova birača te je time njegova politička karijera bila nepovratno zaključena. Šest tjedana kasnije mjesto premijera morao je prepustiti Miloševićevom crnogorskom pulenu Radoju Kontiću, a sam je nastavio svoju poslovnu karijeru u svijetu farmaceutske industrije.

Svaka sličnost s recentnim hrvatskim političkim događanjima nije slučajna nego je jednostavno posljedica iste vrste eksperimenata koji uvijek i svuda završavaju loše. Još u vrijeme postizbornih pregovora kada je Most lansirao ideju o nestranačkom premijeru pisao sam o svim nepotrebnim rizicima koje ista nosi. Najšira javnost još tada nije znala za Tihomira Oreškovića, te sam odabir konkretnog mandatara, kasnije premijera, nije bio bitan za moje uvjerenje o nemogućoj misiji takve kombinacije.

Vjerojatno ni bilo koji drugi odabranik HDZ-a i Mosta ne bi na kraju dobrovoljno prihvatio reduciranu premijersku funkciju i svoje stvarne ovlasti tretirao samo kao formalne.

Oreškovićeve namjere

Jedino iznenađenje je možda brzina emancipacije, ali je i ono više rezultat spleta okolnosti nego Oreškovićeve stvarne namjere odnosno realiziranje početnog plana. Pantovčak je svojom preuranjenom i neshvatljivo loše organiziranom akcijom smjene čelnika SOA-e ponudio Oreškoviću set loptu koju je ovaj bez mnogo napora uspješno i realizirao. Odabir novog šefa SOA-e protivno želji Tomislava Karamarka, a sve kao plod iznuđenog popuštanja Pantovčaka Oreškoviću, zapravo je vađenje temeljnog kamena na kojem počiva trenutačna vladajuća garnitura.

Umjesto da se bavi podizanjem rejtinga državnih obveznica, premijer se odlučio na podizanje vlastitog rejtinga u očima hrvatskih građana. U narednoj anketi mogao bi prvi put biti ispred predsjednice i skoro tri puta popularniji od predsjednika najjače stranke u parlamentu

Spašavajući vlastiti obraz predsjednica Republike morala je zanemariti interese stranke bez čije pomoći bi još uvijek vjerojatno radila u sjedištu NATO-a. Samo dva mjeseca nakon što je Vlada formirana čelništvo HDZ-a ima nepodijeljeni osjećaj da su ipak džabe krečili. Kakva su to oni vlast ako ne mogu odabrati ministra branitelja po svom ukusu i volji, ako nemaju nikakvog utjecaja na moguće smjene u policijskom aparatu i ako novi šef hrvatskih obavještajaca postaje osoba protiv koje su se javno izjasnili? Jedino što im je do sada uspjelo je daleko premalo.

Naime, smjene na Prisavlju i iznuđena ostavka Mirjane Rakić ipak su samo kap u moru neostvarenih želja i planova promicatelja “novih nacionalnih vrijednosti”. Osjećaj frustriranosti, povrijeđenosti i bespomoćnosti sigurno će biti produbljen najavom premijera o “hrvatskoj turneji” koja započinje u Vukovaru.

Vrlo ograničen rok trajanja

Umjesto da se bavi podizanjem rejtinga državnih obveznica, premijer se odlučio na podizanje vlastita rejtinga u očima hrvatskih građana. Vrlo je vjerojatno da će u narednom istraživanju o popularnosti političara, po prvi put otkako se ispituje javno mnijenje, premijer biti ispred predsjednice Republike i gotovo tri puta popularniji od predsjednika najjače stranke vladajuće koalicije.

Za HDZ sigurno više ne postoji dvojba da ova Vlada ima vrlo ograničeni vijek trajanja. Nakon završetka unutarstranačkih izbora te izbora novih članova Ustavnog suda bit će ostvarene i sve pretpostavke za odabir najprikladnijeg datuma za održavanje novih parlamentarnih izbora. Najraniji mogući termin je rana jesen, a najkasniji zajedničko održavanje parlamentarnih i lokalnih izbora u proljeće 2017. Motivi i razlozi za takvu odluku HDZ-a su više nego jasni, a svako daljnje podržavanje Vlade u kojoj nemaju udjel u realnoj vlasti sukladno vlastitoj parlamentarnoj snazi je ponižavajuće i politički neprihvatljivo.

Orešković je svjestan da će doći do pucanja odnosa s onima koji su ga doveli u Banske dvore. Stoga bi mogao biti idealan partner Boži Petrovu i Mostu, jer popularni premijer nužno je potreban toj stranci koja strašno pada u svim anketama. To bi mogla biti jedina opcija za opstanak

Božo Petrov u ovoj dvomjesečnoj partiji preferansa igranoj unutar Banskih dvora stalno pokazuje svoje karte premijeru Oreškoviću. Njihova, sada već svima vidljiva politička ljubav, beskrajno živcira trećeg partnera koji gurnut u inferiorni položaj mora bespomoćno promatrati izgradnju moguće žestoke političke konkurencije.

Naime, budući da je Orešković potpuno svjestan da će njegovo zatezanje konopca s onima koji su ga doveli u Banske dvore morati završiti skorim pucanjem, vjerojatno je pripremio izlaznu strategiju. Ako se vraća u svijet profita onda taj povrat mora biti uzrokovan čistim političkim razlozima i koalicijskim sukobima, a ne neuspješnom provedbom gospodarske i financijske politike.

Ako je odlučio nastaviti svoju političku karijeru, te poput Milana Panića okušati sreću na sljedećim izborima, onda je upravo Božo Petrov idealna udavača. Popularnost Mosta je u slobodnom padu, reforme su odavno zaboravljene, a ovakva Vlada jedva da može sklepati i najjednostavnije zakonske promjene koje prate izmjene u europskoj regulativi. U takvim okolnostima imati na novim izborima popularnog premijera kao nositelja neke od lista može biti jedina opcija opstanka životnog političkog projekta.

Nove propuštene godine

Pogotovo ako zajedno uspiju uvjeriti javnost da su njihove reformske želje i planovi bili onemogućeni zbog starijeg i naizgled moćnijeg partnera u njihovu vladajućem savezu, te da zaslužuju još jednu šansu. Hrvatska politička preslagivanja dobit će novu dimenziju bez obzira kako završila ova partija preferansa, ali, nažalost, sve obećane reforme i nužni zahvati u hipertrofirano državno tkivo ostaju opet za neku sljedeću vladajuću ekipu. Bučno najavljivane preporuke IFO instituta skupljat će prašinu do početka nove predizborne kampanje, a broj izgubljenih godina i propuštenih šansi samo će i dalje rasti.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 2. travnja 2016.