Može li jedna fotografija promijeniti stav Europe prema izbjeglicama?

Dječačić Aylan Kurdi, njegov brat (5) i majka su se utopili. Otac je preživio

GRAPHIC CONTENT
A Turkish police officer carries a migrant child's dead body off the shores in Bodrum, southern Turkey, on September 2, 2015 after a boat carrying refugees sank while reaching the Greek island of Kos. Thousands of refugees and migrants arrived in Athens on September 2, as Greek ministers held talks on the crisis, with Europe struggling to cope with the huge influx fleeing war and repression in the Middle East and Africa. AFP PHOTO / DOGAN NEWS AGENCY
= TURKEY OUT =
FOTO: AFP

Cijeli su svijet jučer obišle šokantne fotografije mrtvog tijela dječačića na turskoj obali, koje su dale ljudsko lice tragediji koju svakodnevno proživljavaju izbjeglice. Dječak je, kako je kasnije objavljeno, trogodišnji Aylan Kurdi iz Sirije.

“Ako ove snažne fotografije mrtvog sirijskog djeteta na plaži ne promijene stav Europe prema izbjeglicama, što onda hoće?”, napisao je britanski Independent. Fotografije koje su se dijelile (i) na društvenim mrežama izazvale su dvojake reakcije. Jedni su bili ljutiti i kritizirali njihovo objavljivanje jer su previše uznemirujuće, dok su drugi smatrali da one moraju biti viđene i izazvati reakciju svijeta.

Novinske su redakcije također različito pristupile tome – neke su objavile slikue sa zamućenim dijelovima gdje se vidi tijelo dječačića, dok su druge objavile sve, uz pojašnjenje da su fotografije šokantne, ali da će ih objaviti u integralnom obliku ne bi li Zapad osvijestio veličinu problema i nešto se promijenilo nabolje za sve izbjeglice.

Reakcije europskih političara

Britanski premijer David Cameron našao se pod pritiskom da poduzme više na rješavanju problema izbjeglica, dok je francuski premijer Manuel Valls pozvao na “hitno djelovanje”. I španjolski premijer Mariano Rajoy reagirao je na potresne fotografije ustvrdivši da je stradali dječak primjer onoga što se svakodnevno događa na Mediteranu te da “treba riješiti situaciju u Siriji” i da Zapad ne smije više dopustiti Islamskoj državi da kontrolira veći dio Sirije, piše Hina.

Cameron se našao na udaru kritika nakon što je jučer rekao kako smatra da rješenje nije primati sve veći broj izbjeglica nego donijeti mir i stabilnost na Bliskom istoku. Nekoliko sati nakon toga pojavile su se stravične fotografije stradalog dječaka.

https://twitter.com/thejournal_ie/status/639362448835768320/photo/1

“Gospodine Cameron, ljeto je gotovo… Sada rješavajte najveću krizu s kojom se Europa suočila nakon Drugog svjetskog rata”, naslov je na prvoj stranici lista Sun, najprodavanijih novina u Britaniji, iznad fotografije na kojoj turski policajac odnosi beživotno tijelo dječaka.

Promjena tona ovog lista, kojeg je u travnju kritizirao i šef UN-ova ureda za ljudska prava nakon što je jedan od njegovih kolumnista usporedio migrante sa “žoharima”, rezultat je emocija koje je potaknulo objavljivanje fotografija ljudske patnje koju doživljavaju izbjeglice diljem Europe, navodi Reuters.

‘Pogriješili smo u Siriji’

“Nismo bez suosjećanja. Ta nas fotografija sve mora posramiti. Pogriješili smo u Siriji. Žalim zbog malog anđela”, napisao je na Twiteru Nadhim Zahawi, član Cameronove Konzervativne stranke iznad fotografije stradalog dječaka. I neki drugi članovi Cameronovih konzervativaca također su se zauzeli za više suosjećanja.

Otkako je počeo rat u Siriji Britanija je prihvatila 216 ljudi pod okriljem UN-ovog plana potpore ugroženim Sirijcima te oko 5000 sirijskih izbjeglica koji su uspjeli stići do Britanije vlastitim sredstvima. Vlada tvrdi da Britanija, koja je prihvatila manje izbjeglica nego druge europske zemlje, istodobno izdašno novčano pomaže humanitarne organizacije koje pomažu Sirijcima u njihovoj zemlji te izbjegličke kampove na Bliskom istoku.

Otvoriti oči i suočiti se s istinom

David Miliband, bivši laburistički šef diplomacije koji sada vodi nevladinu organizaciju Međunarodni odbor spasa, kazao je da ne vjeruje da je Britanija dosegla svoj limit kada je riječ o kapacitetu za prihvat izbjeglica.

“To je nedopustivo”, kazala je francuska ministrica obrazovanja Najat Vallaud-Belkacem za televiziju iTele. “Stotine se pitaju treba li pokazivati takve fotografije… Ja mislim da svakako treba”, kazala je ministrica s obzirom na to da su brojni europski dnevni listovi objavili fotografiju dječaka, dok francuski listovi gotovo da uopće nisu.

“Moramo otvoriti oči, suočiti se s realnošću tih migracija, te bijede, strašnih situacija koje tjeraju migrante da zajedno sa svojom djecom riskiraju živote”, istaknula je ministrica obrazovanja.

https://twitter.com/NZStuff/status/639212178143358976/photo/1

Od cijele obitelji preživio samo otac

Dječačić Aylan Kurdi bio je iz Kobanea u Siriji, piše kanadski National Post. Umro je, zajedno sa svojim petogodišnjim bratom Galipom i njihovom majkom Rehan, u očajničkom pokušaju da stigne u Kanadu. Dječaci, njihova majka i još osam drugih izbjeglica utopili su se na putu iz Turske do grčkog otoka Kosa, a njihov je otac i suprug Abdulah preživio.

Abdulahova sestra Teema, koja živi u Kanadi, kaže kako je rekao da je njegova jedina želja vratiti se u Kobane sa svojom mrtvom suprugom i djecom, pokopati ih i biti pokopan uz njih. Za stravičan joj je događaj javila supruga drugog brata, Muhameda, koju je Abdulah nazvao.

Teema je emigrirala u Kanadu prije više od 20 godina. Istaknula je da je Abdulahova obitelj pokušavala doći u Kanadu, no kanadsko ministarstvo državljanstva i imigracije u lipnju im je odbilo dati useljeničku vizu, jer je došlo do komplikacija oko zahtjeva iz Turske.

Kanada odbila zahtjev za azilom

Ministar za državljanstvo i imigraciju Chris Alexander nije bio dostupan za komentar, no parlamentarni zastupnik Fin Donnelly rekao je da je ranije ove godine osobno uručio Alexanderu dosje o obitelji Kurdi. Alexander je rekao da će ga pogledati, kaže Donnelly, ali obitelji je u lipnju zahtjev odbijen.

Obitelj je imala dva velika problema u ostvarivanju svoje želje za odlaskom u Kanadu – budući da su sirijski Kurdi, kad su izbjegli u Tursku UN im nije priznao status izbjeglica, a turska vlada nije im odobrila izlazne vize. “Pokušala sam im financijski pomoći, sudjelovali su i moji prijatelji i susjedi, ali nismo ih mogli izvući; to je razlog zašto su na kraju otišli čamcem. Čak sam im uplatila najamninu za stan u Turskoj”, rekla je Teema.

Kanada i Turska već dugo imaju problema zbog uskog grla koje blokira odlazak sirijskih izbjeglica u Kanadu. Nije neuobičajeno da se sirijskim Kurdima uskraćuju putovnice pa imaju velikih poteškoća da dobiju status izbjeglica od UNHCR-a. Turska vlada pak odbija izdati izlazne vize izbjeglicama koje nemaju taj status ili važeću putovnicu.