Monsuni u Aziji odnijeli više stotina života, evakuirane tisuće stanovnika

Zbog obilnih kiša došlo je do odrona, u kojima su uništene tisuće kuća

Flood-affected residents use make-shift rafts to travel through floodwaters in Kalay, upper Myanmar's Sagaing region on August 3, 2015. Relentless monsoon rains have triggered flash floods and landslides, destroying thousands of houses, farmland, bridges and roads -- with fast-flowing waters hampering relief efforts.  AFP PHOTO / Ye Aung THU
FOTO: AFP

Više od 100 osoba poginulo je, a deseci su morali napustiti svoje domove zbog poplava u Indiji pogođenoj monsunskim kišama. U Aziji su monsuni odijeli stotine ljudskih života, a milijuni su evakuirani, prenose agencije.

Indijske vlasti objavile su da je zadnjih tjedana više od 120 osoba poginulo zbog obilnih kiša, a u Mianmaru spasilačke službe u ponedjeljak pokušavaju stići do područja odsječenih od svijeta.

Ciklon Komen pogodio Indiju

Obilne kiše izazvane ciklonom Komen koji je pogodio istočnu obalu Indije poplavile su dijelove indijskih država Zapadni Bengal, Odishe i Manipur, piše agencija Reuters. Dodaje da je zbog tih najtežih poplava u zadnje četiri godine svoje domove moralo napustiti oko 200.000 ljudi.

U Indiji monsunske kiše padaju od lipnja do rujna i važne su za poljoprivredu, no često znaju pogoditi milijune ljudi, uništavajući žetvu, domove, onečišćuju vodu zbog čega se šire bolesti.

U Indiji i Pakistanu poplave i klizanje tla događaju se svake godine u monsunskom razdoblju. Ujedinjeni narodi izrazili su posebnu zabrinutost stanjem u Mianmaru, gdje je dosad poginulo 46 osoba, a više od 200.000 je ugroženo. Pakistanske vlasti objavile su danas da je u poplavama, koje su pogodile više oblasti u toj zemlji, do sada život izgubilo 118 ljudi, a desetine tisuća moralo je napustiti svoje domove, piše Tanjug.

Spasilačke ekipe bore se s klizištima

Zbog obilnih monsunskih kiša naglo je porastao vodostaj rijeka, a u odronima je uništeno tisuće kuća, obradivih površina, mostova i cesta. Razmjeri katastrofe u velikoj i siromašnoj zemlji kakva je Mianmar, gdje je infrastruktura u vrlo lošem stanju, neće biti poznati još nekoliko dana, upozorio je UN.

Kiše su pogodile i Rakhin, područje u kojem živi oko 140.000 raseljenih, uglavnom muslimana Rohingya nastanjenih u izbjegličkim logorima. No iz tog područja gotovo da i nema informacija. U svibnju 2007. ciklon Nargis je poharao mianmarsku deltu Irrawaddy i ubio 140.000 osoba.

S klizištima se spasilačke ekipe bore i u Vijetnamu gdje su poginule 23 osobe, među njima dvije obitelji stradale od toksičnog blata oko poplavljenih rudnika ugljena.