Moody's je poboljšao prognoze za Hrvatsku. To je dobro i važno, no također su rekli u čemu smo još loši

Kreditna agencija hvali rast, ali traži strukturalne reforme ekonomije

04.03.2016., Zagreb - Na veleucilistu Vern odrzan je panel: Drzavni proracun - prioriteti ekonomske i fiskalne politike. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Svjetska kreditna agencija Moody’s poboljšala je prognoze za Hrvatsku s negativnih na stabilne, objavljeno je jutros. Kreditni rejting Hrvatske nepromijenjen je, no, kako izvještavaju mediji, promjena kreditnih izgleda prvi je pozitivni pomak hrvatskog kreditnog statusa od 2007. godine.

Moody’s navodi kako će ubrzani rast hrvatskog gospodarstva omogućiti smanjenje duga i dobre proračunske rezultate. “Ovi kreditni trendovi materijalno su drugačiji od naših prošlogodišnjih predviđanja, zbog kojih smo dali negativnu prognozu”, piše Moody’s u svom izvještaju. Međutim, upozoravaju na izostanak dubinskih reformi u hrvatskoj ekonomiji.

Bolje prognoze i važnost rejtinga

U svojim prognozama za 2016. godinu, agencija Moody’s očekivala je rast hrvatske ekonomije od 2,1 posto. Međutim, godišnji rast BDP-a iznosio je 2,9 posto, znatno više od očekivanja, što rezultira optimističnijim pogledom na hrvatski rejting. Za ovu i narednih nekoliko godina, Moody’s očekuje rast od 2,5 posto, što je u skladu s prosjekom ostalih tranzicijskih zemalja od 2,8 posto.

Kreditni rejtinzi posebno su važni za zemlje u razvoju, pošto vladama i kompanijama omogućavaju jeftinije zaduživanje i lakši pristup globalnom tržištu kapitala. Drugo, smatra se kako međunarodni i koliko-toliko objektivni kriteriji poput kreditnog rejtinga prisiljavaju države na odgovornije fiskalne politike.

Ocjene svih ključnih agencija

Cijenjeni poduzetnik Nenad Bakić na svom je utjecajnom blogu prije tri mjeseca najavio mogućnost skore promjene hrvatskog rjetinga. Bakić je tada naveo nekoliko pozitivnih faktora poput pada vanjskog duga ispod 100 posto BDP-a, visoke razine međunarodne pričuve, rasta poslovnog optimizma, rasta Crobexa, i generalno pozitivnih makroekonomskih kretanja.

Prije Moody’s, prognoze hrvatskog rejtinga podigle su i ostale vodeće agencije s kojima Moody’s čine 9 posto tržišta kreditnih rejtinga. Fitch je to učinio u siječnju ove godine, a Standard&Poor’s još u prosincu 2016. Ipak, sam kreditni rejting, za razliku od njegovih prognoza, još uvijek se ne podiže, pa je tako Moody’s potvrdio naš Ba2 rejting, što je dva stupnja ispod investicijskog.

Strukturalne slabosti i izostanak reformi

“Brojne strukturalne slabosti hrvatske ekonomije još uvijek se ne rješavaju”, stoji u izvještaju, “s obzirom na izostanak opsežnih reformskih planova ove Vlade. Na primjer, pad stope nezaposlenosti uglavnom se dešava zbog sve starijeg stanovništva i iseljavanja, čime se smanjuje i ukupna radna snaga”, piše Moody’s.

Također spominju visoki stupanj državne potrošnje i njegovu rigitnu strukturu. “Oko 60 posto ukupnih rashoda ide na socijalna davanja, mirovine i plaće, što rezultira smanjenom fleksibilnosti po pitanju smanjenja javne potrošnje”. Moody’s je optimističan po pitanju političkih okolnosti u Hrvatskoj, za koje kaže kako su dovoljno stabilne da omoguće ozbiljnije fiskalne zahvate.