Morate priznati da je ovo apsurdno: klincima je skoro sve ukinuto, ali uredno i dalje moraju na vjeronauk u crkvu

Roditelji upozoravaju da se djeca iz različitih župa miješaju, po 20 ih sjedi na vjeronauku

Croatian cardinal Josip Bozanic arrives for an afternoon meeting of pre-conclave on March 8, 2013 at the Vatican. Cardinals from around the globe will hold a conclave in the Sistine Chapel from March 12, 2013 to elect a new leader of the world's 1.2 billion Catholics, after "pope emeritus" Benedict XVI's historic resignation. AFP PHOTO / FILIPPO MONTEFORTE (Photo by Filippo MONTEFORTE / AFP)
FOTO: AFP

Nakon što su 28. studenog na snagu stupile nove mjere, škole stranih jezika, u kojima se nastava odvija s prosječno osam sudionika, prebacile su se na online nastavu. Istovremeno, piše Index, neke crkve su nastavile s održavanjem vjeronauka za djecu koja idu na krizmu. Potvrdili su to za portal roditelji djece čija djeca pohađaju vjeronauk u zagrebačkim crkvama.

Kao jedan od primjera portal navodi crkvu na Jordanovcu u kojoj je, pišu, broj učenika smanjen na 20 po grupi, što je opet značajno više od broja zbog kojeg su već škole stranih jezika nastavu prebacile online.

Indexova novinarka piše da im se nekoliko roditelja javilo jer djeca dolaze na župni vjeronauk iz nekoliko škola, dakle direktno se ignoriraju preporuke Stožera prema kojima se djeca iz različitih razreda i škola ne bi trebala miješati.

Vikar se pozvao na škole

Index je poslao upit Župi Bezgrješnog Srca Marijina na Jordanovcu gdje su djeca podijeljena u grupe po 20 učenika, a župni vikar Mislav Skelin im je pojasnio kako na online nastavu nisu prelazili, prateći promjer škola. Vikar je za Index opisao kako se tijekom jeseni vjeronauk za krizmanike održavao u prostoru crkve, jer je on dovoljno velik da se u njemu mogu provoditi epidemiološke mjere.

“Krizmanici su bili podijeljeni na grupe koje nisu prelazile brojku od dvadeset vjeroučenika – upravo zbog mogućnosti održavanja fizičke distance. Na roditeljskom sastanku u listopadu, roditeljima je rečeno kako je dolazak na misu obaveza, ali s pooštravanjem epidemioloških mjera, ta obveza više nije bila na snazi. Na on-line vjeronauk nismo prelazili želeći imati susrete uživo, slijedili smo u tome škole, koje su također nastojale prema svojim mogućnostima i držeći se epidemioloških mjera, očuvati nastavu u obliku što sličnijem onome prije pandemije”, opisao je župni vikar.

‘Mi ne reagiramo na upute Stožera, već nadbiskupije’

Iz župe Svete Obitelji u Držićevoj poručili su kako su vjeronauk uredno održavali do prošlog tjedna i to pozivajući se na upute Zagrebačke nadbiskupije. No, župnik Ivica Zlodi kaže kako je prošlog tjedna osobno donio odluku da se vjeronauk ne održava u župi. “To je bila moja odluka jer na sve gledamo razborito. Imamo samo ispovijedi učenika, no držimo razmak. Mi ne reagiramo odmah na mjere Stožera civilne zaštite jer mi podliježemo Zagrebačkoj nadbiskupiji, koja za nas izdaje upute, a oni su reagirali kasnije. Upute su bile da se vjeronauk nastavi održavati kao i u školama”, kazao je za Index.

Župnik Zoldi dodaje i kako su svjesni situacije te da vjeronauka neće biti sve do kraja zimskih praznika. Ovisno o epidemiološkoj situaciji ne isključuje mogućnost da tada nastavu prebace online. Ipak dodaje: “Ne možemo mi sami ništa odlučivati, nadbiskupija je ta koja pregovara za sve župe. Nama je nadbiskup poslao pismo prošli tjedan, poruke su bile da se nastavi kao i u školi”, kaže župnik Zlodi.

Nadbiskupija poslala Bozanićevo pismo

Index je i od Zagrebačke nadbiskupije zatražio odgovor na pitanje jesu li dali smjernice da se vjeronauk nastavi održavati u župama kao i u školi. Umjesto odgovora iz Nadbiskupije su poslali pismo kardinala Bozanića u kojem između ostalog kaže: “Razdoblje pandemije, uz prijetnju da vjernici budu obeshrabreni, pokazalo je da Crkva živi u svim okolnostima, a pruža se prilika da uvidimo kolika je važnost zajedničkih slavlja u crkvi, čemu pridonosi, prema čemu vodi i što pospješuje razmatranje i molitva u obitelji te jačanje duhovne i molitvene povezanosti, osobito u župnim zajednicama”.

U pismu se nadalje navodi kako nema pokazatelja da su liturgijska slavlja, uz pridržavanje epidemioloških preporuka, bila izvori širenja infekcije koronavirusom. “Nažalost, ponegdje se očitovalo nerazborito postupanje u pripremnim probama crkvenih zborova u dvoranama, na što se sada budno pazi”, stoji u Bozanićevom pismu.

U pismu je također istaknut nedostatak propisa o 25 ljudi po crkvi, te se navodi kako propisi moraju imati svrhu, biti logični, razumljivi i provedivi. “To očito nije slučaj s tehničkim rješenjem koje ne vodi brigu o veličini crkve te propisuje 25 osoba na misama i u manjim i u većim crkvama”, piše, između ostalog, Bozanić.